Pumpa za gorivo
Posted in: Saveti za vozače

Pumpa za gorivo – vrste, način rada, simptomi kvara, cena, saveti za održavanje

Pumpa za gorivo je veoma važna komponenta u sistemu za dovod goriva svakog vozila, ali mnogi vozači, bez obzira na njihovo iskustvo, ne razumeju potpuno njen značaj i funkcionalnost.

Pumpe za gorivo dolaze u različitim dizajnima i tipovima, svaki prilagođen različitim vrstama vozila i zahtevima motora. Bez obzira na ove varijacije, osnovna funkcija ostaje ista: efikasno i efektivno prenošenje goriva iz rezervoara do motora.

U suštini, pumpa za gorivo igra ključnu ulogu u ukupnom funkcionisanju i performansama automobila.

Sipanje goriva na benzinskoj stanici

Šta je pumpa za gorivo i koja je njena uloga u automobilu?

Pumpa za gorivo je komponenta u sistemu za dovod goriva u motoru sa unutrašnjim sagorevanjem, koja prenosi gorivo iz rezervoara u motor pod odgovarajućim pritiskom potrebnim za optimalan proces sagorevanja. Ovaj proces je ključan za pravilan rad motora, jer osigurava da motor dobija konzistentnu i pouzdanu zalihu goriva. Ukoliko pumpa za gorivo ne radi ispravno, vozilo može imati niz problema sa performansama, od smanjene snage do potpunog otkaza motora.

Značaj pumpe za gorivo u performansama automobila ne može biti precenjen:

Optimalne performanse motora

Motor se oslanja na precizan odnos goriva i vazduha da bi efikasno radio. Neispravna pumpa za gorivo može poremetiti ovu ravnotežu, što dovodi do loših performansi motora, smanjene snage i povećane emisije.

Efikasnost goriva

Ispravna pumpa za gorivo doprinosi boljoj ekonomiji goriva. Dostavljanjem tačne količine goriva, pumpa pomaže u sprečavanju rasipanja i osigurava da vozilo radi što je moguće efikasnije.

Dugovečnost motora

Konstantno snabdevanje gorivom je ključno za dugovečnost motora. Nepravilno snabdevanje gorivom može uzrokovati da motor radi ”siromašno” (nedovoljno goriva) ili ”bogato” (previše goriva), što može dovesti do prevremenog trošenja i oštećenja.

Pouzdanost

Pouzdana pumpa za gorivo osigurava da vozilo startuje i radi ”glatko” svaki put. Ova pouzdanost je ključna za svakodnevne vožnje, duge puteve i u hitnim situacijama.

Vrste pumpi za gorivo

Pumpe za gorivo dolaze u različitim dizajnima, od kojih je svaki prilagođen različitim specifikacijama vozila i zahtevima motora. Postoje dva glavna tipa pumpi za gorivo, to su mehaničke i električne.

Mehaničke pumpe za gorivo

Mehaničke pumpe za gorivo se obično nalaze u starijim vozilima, posebno onima sa karburatorskim motorima. Ove pumpe su mehanički pokretane motorom, obično putem bregaste osovine ili radilice.

Mehaničke pumpe za gorivo koriste polugu ili dijafragmu koja se kreće gore-dole da bi stvorila vakuum, privlačeći gorivo iz rezervoara i gurajući ga do karburatora. Relativno su jednostavne po dizajnu i lako se održavaju. Ove pumpe obično rade na niskom pritisku, pogodnom za karburatorske motore.

Prednosti

Manje elektronskih komponenti znače manje potencijalnih tačaka otkaza. Generalno su jeftinije za zamenu od modernih električnih gorivnih pumpi.

Mane

Nisu pogodne za moderne motore sa ubrizgavanjem goriva koji zahtevaju viši pritisak. Takođe, mehaničke komponente se mogu istrošiti tokom vremena, što može dovesti do potencijalnih problema sa isporukom goriva.

Električne pumpe za gorivo

Električne pumpe za gorivo su standard u većini modernih vozila, posebno onih sa motorima sa ubrizgavanjem goriva. Ove pumpe pokreće električni sistem vozila i mogu se nalaziti ili unutar rezervoara za gorivo (u rezervoaru) ili duž linije goruva (van rezervoara).

Električne pumpe koriste električni motor da pokrene mehanizam pumpe, dostavljajući gorivo pod visokim pritiskom potrebnim za sisteme ubrizgavanja goriva.  Često su integrisane sa elektronskom kontrolnom jedinicom (ECU) vozila za preciznu isporuku goriva zasnovanu na zahtevima motora.

Prednosti

Rad pod visokim pritiskom što je neophodno za moderne motore koji zahtevaju preciznu isporuku goriva. Bolje održavaju konstantan pritisak i protok goriva.

Mane

Više elektronskih komponenti može dovesti do više potencijalnih tačaka otkaza. Generalno su skuplje za zamenu od mehaničkih pumpi.

Pumpe u rezervoaru (”In thank” pumpe za gorivo)

Pumpe u rezervoaru su potopljene u rezervoaru za gorivo. Ovaj dizajn pomaže da se pumpa ohladi i smanjuje rizik od zastoja pare, stanja gde se gorivo isparava pre nego što stigne do motora, što uzrokuje da se motor ugasi.

Generalno su efikasnije i manje podložne zastoju pare. Tiši režim rada u poređenju sa pumpama van rezervoara. Sa druge strane, teže ih je zameniti zbog njihovog položaja unutar rezervoara za gorivo. Veći troškovi rada za zamenu zbog potrebe za pristupom rezervoaru za gorivo.

Pumpe van rezervoara (”In line” pumpe za gorivo)

Pumpe van rezervoara su montirane duž linije goriv, van rezervoara za gorivo. Ove pumpe su lakše dostupne i zamenljive, mogu se koristiti u raznim postavkama vozila, uključujući visoko performantne primene, ali možda ne pružaju iste koristi hlađenja kao pumpe u rezervoaru.

Manje efikasne u raspršivanju toplote, što može dovesti do problema sa pregrevanjem. Tipično imaju bučniji rad od pumpi u rezervoaru.

U suštini, izbor između mehaničkih i električnih gorivnih pumpi, kao i između pumpe u rezervoaru i pumpe van rezervoara, zavisi od specifičnih potreba vozila i njegovog motora. Razumevanje ovih razlika pomaže u donošenju informisanih odluka o održavanju, nadogradnjama i zamenskim delovima pumpe za gorivo, osiguravajući optimalne performanse vozila i dugotrajnost.

Kako funkcioniše pumpa za gorivo?

Primarna funkcija pumpe za gorivo je da prenese gorivo iz rezervoara do motora pod potrebnim pritiskom. Ovo osigurava da motor dobija doslednu isporuku goriva za sagorevanje. Specifični mehanizmi se razlikuju između mehaničkih i električnih pumpi za gorivo, ali osnovni principi ostaju slični.

Ključne funkcije

  • Isporuka goriva – premeštanje goriva iz rezervoara do motora.
  • Regulacija pritiska – održavanje odgovarajućeg pritiska goriva za efikasno funkcionisanje motora.
  • Konzistentnost – osiguravanje stalnog protoka goriva koji zadovoljava potrebe motora.

Iako se rad mehaničkih i električnih gorivnih pumpi razlikuje u izvršenju, opšti proces uključuje crpljenje goriva iz rezervoara, pritiskanje i dostavljanje motoru. Evo detaljnog pogleda na to kako ovaj proces funkcioniše za svaku vrstu pumpe za gorivo.

Princip rada mehanička pumpe za gorivo

Princip rada mehanička pumpe za gorivo

Mehanička pumpa za gorivo se aktivira od strane bregaste osovine ili radilice motora. Dok motor radi, pokreće polugu ili dijafragmu unutar pumpe. Poluga ili dijafragma se kreće gore-dole, stvarajući vakuum koji crpi gorivo iz rezervoara kroz linije goriva. Kretanje dijafragme ili poluge pritiska gorivo, gurajući ga kroz linije goriva ka karburatoru ili sistemu za ubrizgavanje goriva. Gorivo se isporučuje motoru pod konstantnim, niskim pritiskom, pogodnim za karburatorske motore.

Princip rada električne pumpe za gorivo

Električna pumpa za gorivo se aktivira kada se uključi kontakt vozila. Elektronska kontrolna jedinica (ECU) vozila šalje signal releju pumpe za gorivo, koji napaja pumpu. Električni motor unutar pumpe pokreće turbinu ili rotacioni mehanizam koji crpi gorivo iz rezervoara. Pumpa pritiska gorivo na potrebni nivo za sisteme ubrizgavanja goriva, obično mnogo više nego što je potrebno za karburatorske motore. ”Pritisnuto” gorivo se isporučuje kroz linije goriva do injektora goriva, koji izbacuje gorivo u komore za sagorevanje motora.

I kod mehaničkih i kod električnih gorivnih pumpi, osnovna operacija uključuje crpljenje goriva iz rezervoara, pritiskanje i dostavljanje motoru. Glavne razlike leže u tome kako su pokretane i gde se nalaze. Mehaničke pumpe se oslanjaju na pokretanje motora, što ih čini pogodnim za starija vozila, dok električne pumpe pokreće električni sistem vozila, što ih čini idealnim za moderne motore sa ubrizgavanjem goriva.

Princip rada električne pumpe za gorivo

Koji simptomi pokazuju da je pumpa za gorivo u kvaru?

Neispravna pumpa za gorivo može izazvati različite probleme koji utiču na performanse i pouzdanost vozila. Evo najčešćih simptoma na koje treba obratiti pažnju:

Motor se ”guši” pri visokim brzinama

Jedan od prvih pokazatelja neispravne pumpe za gorivo je ”gušenje” motora, posebno pri visokim brzinama. Kada pumpa za gorivo nije u stanju da isporuči stalnu količinu goriva, motor može dobiti nepravilan protok goriva, što uzrokuje gušenje ili trzanje istog.

Teškoće pri pokretanju automobila

Neispravna pumpa za gorivo može imati poteškoća da isporuči potreban pritisak goriva za pokretanje motora. Ovo može rezultirati dužim vremenom paljenja ili potrebom za višestrukim pokušajima pokretanja automobila.

Gubitak snage pod opterećenjem

Ako pumpa za gorivo ne radi ispravno, motor možda neće dobiti dovoljno goriva pod opterećenjem, kao na primer tokom ubrzanja, vožnje uzbrdicom ili prilikom nošenja teškog tereta. Ovo može izazvati primetan gubitak snage i performansi.

Bučan rad pumpe za gorivo

Ispravna pumpa za gorivo radi tiho. Međutim, neispravna pumpa može proizvoditi neobične zvuke, kao što su cviljenje, zujanje ili brujanje. Ovi zvuci su često znak unutrašnjeg habanja ili blokada unutar pumpe.

Smanjena efikasnost potrošnje goriva

Neispravna pumpa za gorivo može dovesti do neefikasne isporuke goriva, što rezultira smanjenom potrošnjom goriva. Ako motor ne dobija optimalnu količinu goriva, može sagorevati više goriva kako bi nadoknadio, smanjujući ukupnu efikasnost.

Gašenje motora

Povremeno gašenje motora može se desiti ako pumpa za gorivo ne isporučuje stalnu količinu goriva. Ovo se može desiti tokom vožnje, na leru ili tokom ubrzanja, što predstavlja rizik za bezbednost.

Pregrevanje motora

Neispravna pumpa za gorivo može uzrokovati da motor radi pri nedovoljnoj količini goriva, što može dovesti do pregrevanja. Dugotrajno pregrevanje motora može uzrokovati ozbiljna oštećenja istog.

Slabo ubrzanje

Ako pumpa za gorivo ne može održavati potreban pritisak goriva, motor može imati poteškoća da glatko ubrza. Ovo može rezultirati tromim ili slabim ubrzanjem, čak i kada se pedala gasa snažno pritisne.

Upaljena ”check engine” lampica

Neispravna pumpa za gorivo može aktivirati sistem za dijagnostiku vozila, uzrokujući paljenje lampice ”check engine”. Iako ova lampica može ukazivati na različite probleme, važno je dijagnostikovati vozilo kako bi se utvrdilo da li je pumpa za gorivo uzrok.

Prepoznavanje ovih uobičajenih znakova neispravne pumpe za gorivo može pomoći vozačima da blagovremeno reše potencijalne probleme, održavajući performanse i pouzdanost vozila. Ako se primeti bilo koji od ovih simptoma, važno je da vozilo pregleda profesionalni mehaničar kako bi dijagnostikovao i rešio problem. Rano interveniranje može sprečiti ozbiljnija oštećenja i osigurati bezbednu vožnju.

Najčešći uzroci kvara pumpe za gorivo

Ovo su neki od glavnih uzroka kvara pumpe za gorivo:

Kontaminirano gorivo

Kontaminirano gorivo je jedan od vodećih uzroka kvara pumpe za gorivo. Prljavština, ostaci i drugi kontaminanti mogu se akumulirati u rezervoaru za gorivo i zapušiti pumpu, što dovodi do povećanog habanja i konačnog kvara.

Gorivo lošeg kvaliteta, nepravilno skladišteno gorivo ili filter goriva koji se ne menja redovno

Pregrevanje

Pumpe za gorivo se oslanjaju na gorivo koje pumpaju da bi ostale hladne. Vožnja sa niskim nivoom goriva može uzrokovati pregravenje pumpe, jer nije dovoljno uronjena u gorivo. Blokade ili problemi sa ventilacionim sistemom rezervoara za gorivo mogu dovesti do pregrevanja.

Automobil parkiran jer se pregrejao motor

Električni problemi

Pumpe za gorivo u modernim vozilima rade na struju, a električni problemi mogu dovesti do kvara pumpe. Ovi problemi mogu uključivati oštećene žice do problema sa relejem pumpe za gorivo. Tokom vremena, žice se mogu istrošiti ili oštetiti, prekidajući napajanje pumpe. Neispravan relej pumpe za gorivo može sprečiti da pumpa dobije potreban električni tok. Korozija na električnim konektorima može ometati protok struje do pumpe.

Habanje

Kao i svaki mehanički deo, pumpe za gorivo se mogu istrošiti tokom vremena usled redovne upotrebe. Unutrašnji delovi pumpe, kao što su zupčanici i ležajevi, mogu se istrošiti i dovesti do kvara.

Starija vozila imaju veće šanse za habanje pumpe za gorivo. Takođe, vozila sa visokom kilometražom su podložnija habanju pumpe. Konstantna intenzivna upotreba, kao što je vuča ili česta dugotrajna vožnja, može ubrzati habanje.

Dodaci za gorivo

Neki dodaci za gorivo mogu štetiti pumpi za gorivo. Iako su mnogi dodaci dizajnirani da čiste sistem goriva, prekomerna upotreba ili upotreba nekvalitetnih dodataka koji nisu preporučeni od strane proizvođača vozilamože oštetiti pumpu.

Kontaminacija vlagom

Vlaga u sistemu goriva može izazvati rđu i koroziju, što može oštetiti pumpu za gorivo. Ovo je posebno problematično u područjima sa visokom vlažnošću ili temperaturnim oscilacijama.

Zapušen filter za gorivo

Zapušen filter za gorivo može ograničiti protok goriva do pumpe, uzrokujući da pumpa radi teže i potencijalno dovede do kvara. Zamenite filter za gorivo prema preporukama proizvođača i koristite kvalitetno gorivo kako biste smanjili kontaminante.

Redovno održavanje, korišćenje kvalitetnog goriva i iskorenjivanje loših navika u vožnji mogu pomoći u prevenciji kvara pumpe za gorivo, osiguravajući da Vaš automobil radi glatko i pouzdano. Prepoznavanje ovih uzroka i preduzimanje preventivnih mera može značajno produžiti vek trajanja Vaše pumpe za gorivo i izbeći skupe popravke.

Kako proveriti da li pumpa za gorivo ispravno radi?

Rana dijagnostika problema sa pumpom za gorivo može sprečiti ozbiljnije probleme i osigurati da Vaše vozilo radi bez problema. Evo nekoliko metoda za dijagnostiku problema sa pumpom za gorivo

Korišćenje merača pritiska goriva

Merač pritiska goriva je ključan alat za dijagnostiku problema sa pumpom za gorivo. On meri pritisak sistema goriva kako bi se osiguralo da je u okviru specifikacija proizvođača.

Provera se vrši tako što je potrebno prvo pronaći dovodnu cev goriva i Schrader ventil na dovodnoj cevi goriva. Tu ćete priključiti merač pritiska goriva. Zavrnite merač pritiska goriva na Schrader ventil. Okrenite ključ u “on” poziciju bez pokretanja motora. Ovo će aktivirati pumpu za gorivo. Posmatrajte očitavanje pritiska na meraču. Uporedite ga sa specifikacijama proizvođača za vaše vozilo. Pokrenite motor i posmatrajte merač dok motor radi. Dajte gas ili vozite vozilo da vidite da li pritisak opada pod opterećenjem.

Normalan pritisak ukazuje na to da pumpa za gorivo funkcioniše ispravno. Nizak pritisak ukazuje na slabu ili neispravnu pumpu za gorivo, zapušen filter za gorivo ili curenje u cevima goriva. Ako nema pritiska, to ukazuje na mogući potpuni kvar pumpe za gorivo, pregoreli osigurač ili neispravan relej pumpe za gorivo.

Provera releja pumpe za gorivo

Relej pumpe za gorivo kontroliše napajanje pumpe za gorivo. Neispravan relej može sprečiti rad pumpe za gorivo.

Pronađite relej pumpe za gorivo u kutiji s osiguračima, obično ispod haube ili u unutrašnjem panelu s osiguračima. Zamenite relej pumpe za gorivo sa drugim relejem istog tipa iz kutije s osiguračima (npr. relej sirene). Uključite paljenje i slušajte rad pumpe za gorivo. Ako pumpa radi, relej je verovatno neispravan i treba ga zameniti.

Koristite multimetar za proveru kontinuiteta u releju. Ako nema kontinuiteta, relej je neispravan.

Slušanje zvuka pumpe za gorivo

Ispravna pumpa za gorivo obično proizvodi tiho zujanje kada je aktivirana. Nedostatak zvuka ili neobični zvuci mogu ukazivati na problem.

Bez pokretanja motora, okrenite ključ u “on” poziciju. Otvorite poklopac rezervoara za gorivo i slušajte zujanje iz rezervoara. Neka neko uključi paljenje dok vi slušate blizu rezervoara ili ispod automobila.

Stalno zujanje ukazuje na to da pumpa za gorivo radi normalno. Ako nema zvuka to ukazuje na to da pumpa za gorivo možda ne prima struju ili je neispravna. Neobični zvuci poput brujanja ili škripanja mogu ukazivati na kvar pumpe za gorivo.

Profesionalni dijagnostički alati

Profesionalni mehaničari koriste napredne dijagnostičke alate za precizniju procenu funkcionalnosti pumpe za gorivo, poput OBD-II skenera, osciloskopla i mnogih drugih.

Dijagnostika problema sa pumpom za gorivo uključuje korišćenje kombinacije alata i tehnika za tačno identifikovanje problema.

Da li se sme voziti automobil ako je pumpa za gorivo u kvaru?

U većini slučajeva, automobil neće moći da se vozi ako je pumpa za gorivo pokvarena, jer motor neće dobiti gorivo potrebno za rad.

Čak i ako motor može da radi, vožnja automobila sa neispravnom pumpom za gorivo može biti rizična. Automobil može iznenada izgubiti snagu, što može dovesti do različitih opasnosti na putu. Takođe, vožnja sa neispravnom pumpom za gorivo može izazvati dodatne štete na motoru i drugim komponentama vozila. Preporučuje se da se problem sa pumpom za gorivo reši što je pre moguće ukoliko primetite neki od simptoma kvara o koijma smo govorili.

Zamena pumpe za gorivo u servisu

Kada je potrebno zameniti pumpu za gorivo?

Zamena pumpe za gorivo zavisi od nekoliko faktora, uključujući starost vozila, pređenu kilometražu i simptome koje pokazuje Vaš automobil.

Proverite u priručnik za Vaš automobil da li su navedene specifične preporuke proizvođača u vezi sa intervalima zamene pumpe za gorivo. Neki proizvođači preporučuju zamenu nakon pređene određene kilometraže ili nakon određenog vremenskog perioda. Uvrstite proveru stanja pumpe za gorivo u redovno održavanje Vašeg vozila, posebno ako vozilo ima visok broj pređenih kilometara ili je starije.

Ako imate probleme, popravka pumpe za gorivo može biti prvo rešenje, ali ne i dugotrajno. Ukoliko problemi nastave da se pojavljuju onda je vreme za zamenu pumpe za gorivo. Ovaj zadatak je najbolje prepustiti profesionalcima zbog složenosti procesa i potencijalnih opasnosti. Zamena same pumpe ne predstavlja uglavnom preveliki trošak, ali će ukupna cena zavisiti od procene vrednosti i složenosti Vašeg majstora za taj posao.

Cene pumpe za gorivo

Cene pumpi za gorivo mogu značajno varirati zavisno od nekoliko faktora. Ti fakotri uključuju marku i model Vašeg automobila, tip pumpe za gorivo (mehanička, električna, unutar ili izvan rezervoara), kao i da li kupujete originalni deo (OEM), aftermarket ili polovni deo.

Preporučljivo se da se konsultujete sa mehaničarem i istražite različite opcije kako biste dobili najbolju vrednost za novac, uzimajući u obzir i kvalitet i dugovečnost pumpe za gorivo.

Cene pumpe za gorivo u Deloovima za Vokswagen Golf Plus (BHE) HXU (6A) (2005. – 2007. godište) od par različitih proizvođača navedene su u tabeli ispod. (Napomen da seu cene podložne promeni u zavisnosti od stanja na tržištu.)

Proizvođač

Cena (EURO)

MEAT & DORIA

60 – 80 €

ENGITECH

70 – 90 €

BOSCH

130 – 150 €

PIERBURG

130 – 150 €

HUCO

90 – 110 €

DELPHI

190 – 220 €

ORIGINAL OEM

350 – 450 €

Tabela Cene pumpe za gorivo za VOKSWAGEN GOLF PLUS (BXE) HXU(6A) (2005. – 2007. godište)

Ukoliko želite da proverite cenu pumpe za gorivo za Vaše vozilo, pozovite nas na broj telefona 060 499 45 22.

Dok na našoj online prodavnici deloovi.com možete pogledati i poručiti najpovoljnije karoserijske delove.

Saveti za održavanje pumpe za gorivo

Redovno održavanje pumpe za gorivo je ključno za njenu dugovečnost i ukupne performanse Vašeg automobila. Evo nekoliko praktičnih saveta koji će vam pomoći da održavate pumpu za gorivo i sprečite pr€anjeni kvar:

Koristite kvalitetno gorivo

Korišćenje kvalitetnog goriva može značajno smanjiti rizik od kontaminacije sistema goriva, što može oštetiti pumpu za gorivo. Iako može biti primamljivo da uštedite novac, jeftinije gorivo može sadržati više nečistoća koje mogu naškoditi vašoj pumpi za gorivo.

Držite rezervoar goriva barem četvrtinu punim

Voznja sa niskim nivoom goriva može prouzrokovati pregrevanje pumpe za gorivo, jer se ona oslanja na gorivo za hlađenje. Naviknite se da sipate gorivo kada Vaš rezervoar dostigne četvrtinu punog kapaciteta.

Redovno menjajte filter za gorivo

Filter za gorivo zadržava nečistoće pre nego što stignu do pumpe za gorivo. Zapušen filter može primorati pumpu da radi teže, što dovodi do pr€anjenog habanja. Menjajte filter za gorivo prema preporukama u priručniku za Vaše vozilo. Čak i ako nije vreme za zamenu, pregledajte filter za gorivo tokom redovnog održavanja kako biste se uverili da nije zapušen ili oštećen.

Izbegavajte prekomernu upotrebu aditiva za gorivo

Dok aditivi za gorivo mogu očistiti sistem goriva, prekomerna upotreba može uzrokovati nakupljanje i oštetiti pumpu za gorivo. Izaberite visokokvalitetne aditive koji su preporučeni za vaš tip vozila.

Održavajte čistim sistem za dovod goriva

Čist sistem za dovod goriva smanjuje verovatnoću da nečistoće stignu do pumpe za gorivo, poboljšavajući njene performanse i vek trajanja. Ako je vaše vozilo starije ili dugo stajalo, razmislite o čišćenju rezervoara za gorivo kako biste uklonili talog i nečistoće.

Osigurajte pravilnu ventilaciju

Obezbedite da ventilacioni sistem rezervoara za gorivo funkcioniše ispravno i da nije blokiran. Ako je bilo koji deo ventilacionog sistema oštećen ili ne radi, odmah ga zamenite.

Održavajte električne konekcij

Pumpa za gorivo se oslanja na električni sistem vozila za napajanje. Loše električne konekcije mogu dovesti do kvara pumpe. Redovno proveravajte žice i konektore na znakove habanja, korozije ili oštećenja. Uverite se da su sve električne konekcije sigurne i bez korozije.

Redovno održavanje automobila

Redovne provere u procesu servisiranja automobila mogu pomoći u identifikaciji potencijalnih problema sa pumpom za gorivo pre nego što postanu ozbiljni. Stoga uključite provere pumpe za gorivo u raspored redovnog održavanja Vašeg automobila.

Prateći ove savete, vozači mogu sprečiti mnoge uobičajene probleme sa pumpom za gorivo i održavati optimalne performanse vozila.

Provera stanja pumpe za gorivo u servisu (merenje pritiska)

Pumpa za gorivo je ključni element za rad Vašeg automobila. Razumevanje njene funkcije i pravilno održavanje može Vam uštedeti mnogo vremena i novca na dugoročnom nivou.

Redovno proveravajte stanje pumpe za gorivo i reagujte na prve znakove problema kako biste osigurali da Vaše vozilo radi efikasno i bezbedno.

www.deloovi.com
011 428 62 36