Čovek pokušava da upali auto.
Posted in: Saveti za vozače

Šta kada auto neće da upali?

Mnogi vozači će se složiti da je malo šta friustrirajuće kao ulazak u automobil, okretanje ključa i shvatanje da auto neće da upali. Bilo da ste u žurbi da stignete na posao, pokupite decu iz škole, idete na važan sastanak, ili jednostavno završavate svakodnevne obaveze, automobil koji se ne pokreće može poremetiti ceo Vaš dan. Ovaj uobičajeni problem može učiniti da se vićina vozača u takvoj situaciji oseća bespomoćno i zarobljeno, ali razumevanje osnovnih uzroka može učiniti situaciju podnošljivijom.

Kada se Vaš automobil ne pokreće, nekoliko komponenti može biti odgovorno za to. Može biti nešto jednostavno kao što je ispražnjeni akumulator ili nešto složeno kao što je neispravna pumpa za gorivo. Poznavanje kako da identifikujete ove probleme ne samo da pomaže u ponovnom pokretanju automobila, već i sprečava potencijalna oštećenja usled ponovljenih neuspešnih pokušaja pokretanja. Osim toga, informisanost Vam omogućava da efikasnije komunicirate sa mehaničarom, potencijalno štedeći vreme i novac na popravkama.

U ovom članku ćemo istražiti najčešće razloge zbog kojih automobil neće da upali, šta da radite u takvim situacijama, i razmotrićemo preventivne mere kako biste izbegli ove probleme u budućnosti.

Zamena praznog akumulatora

10 najčešćih uzroka zbog kojih auto neće da upali

Postoji nekoliko mogućih razloga zašto vaš automobil možda neće da se upali, od jednostavnih rešenja do složenijih mehaničkih problema. Najčešći uzroci uključuju:

#1 Prazan akumulator

Prazan akumulator je najčešći razlog zašto automobile neće da upali. Na primer, ostavljanje svetala upaljenih preko noći može iscrpeti akumulator do te mere da nema dovoljno energije za pokretanje motora. Takođe, neispravan sistem punjenja, kao što je alternator koji ne funkcioniše pravilno, može dovesti do toga da se akumulator ne puni tokom vožnje, što na kraju rezultira njegovim pražnjenjem. Pored ovoga, jednostavno starenje akumulatora može značiti da je on pri kraju svog veka trajanja i da više ne može da funkcioniše kao nekada.

Simptomi praznog akumulatora su obično prilično očigledni. Na primer, kada pokušate da upalite automobil, kontrolna tabla može ostati neosvetljena, što je prvi pokazatelj da nešto nije u redu. Pored toga, nećete čuti uobičajeni zvuk motora koji se ‘’trudi’’ da se pokrene. Takođe, električne komponente automobila, poput radija, farova ili električnih prozora, neće raditi, što je jasan znak da nema dovoljno energije.

#2 Neispravan prekidač za paljenje

Ako je akumulator automobila u dobrom stanju, ali se automobil i dalje ne pokreće, problem može biti u prekidaču za paljenje. Ovaj prekidač je važna komponenta jer šalje struju iz akumulatora do električnih komponenti automobila i startera motora. Ako je prekidač neispravan, struja neće stići tamo gde treba, što sprečava pokretanje automobila.

Simptomi neispravnog prekidača za paljenje uključuju nedostatak reakcije kada okrenete ključ, što znači da motor ne pravi nikakav zvuk niti pokušava da se pokrene. Pored toga, svetla na kontrolnoj tabli mogu treperiti ili se uopšte ne upaliti, što ukazuje na problem u električnom sistemu koji prekidač kontroliše.

#3 Problemi sa starter motorom

Starter motor je odgovoran za pokretanje motora. Kada okrenete ključ, starter motor se aktivira i pokreće motor automobila, omogućavajući mu da počne sa radom. Ako se starter pokvari, može se desiti da čujete samo “klik” ili “škljocanje” kada okrenete ključ, ali motor se neće pokrenuti. Ovi zvuci obično dolaze iz solenoida startera, koji pokušava da uspostavi kontakt, ali zbog problema sa starterom, motor ne može da se pokrene.

Starter motora može otkazati iz nekoliko razloga. Jedan od najčešćih uzroka su električni problemi, kao što su oštećeni kablovi ili loši spojevi, koji sprečavaju struju da dođe do startera. Drugi čest uzrok je habanje. Starter motor sadrži različite mehaničke delove, kao što su zupčanici i ležajevi, koji se vremenom mogu istrošiti. Kada se to desi, starter više ne može efikasno da obavlja svoju funkciju. Pored toga, oštećenje solenoida, koji je ključni deo startera odgovoran za prenošenje električne energije do motora startera, takođe može biti uzrok kvara.

#4 Zapušen filter za gorivo

Problemi unutar sistema goriva, kao što su zapušen filter goriva, neispravna pumpa za gorivo ili prazan rezervoar, mogu sprečiti pokretanje automobila. Sistem goriva je odgovoran za isporuku goriva iz rezervoara do motora, gde se gorivo meša sa vazduhom i sagoreva kako bi se proizvela energija potrebna za rad motora. Ako gorivo ne može da stigne do motora, automobil se neće pokrenuti.

Zapušen filter goriva je jedan od čestih uzroka problema sa sistemom goriva. Filter goriva uklanja nečistoće i čestice iz goriva pre nego što ono stigne do motora. Vremenom, ovaj filter može postati zapušen, što ometa protok goriva i dovodi do problema sa performansama automobila, uključujući teškoće pri pokretanju motora. Prazan rezervoar je očigledan, ali često zanemaren uzrok problema sa pokretanjem automobila. Ako nema dovoljno goriva u rezervoaru, motor neće imati šta da sagoreva i automobil se neće pokrenuti. Uverite se da je u rezervoaru dovoljno goriva pre nego što preduzmete druge korake za dijagnostiku.

Simptomi problema sa sistemom goriva uključuju zvuk ‘’kašljanja’’ motora, loše ubrzanje i odsustvo zvuka pumpe za gorivo kada je ključ u položaju ON. ‘’Kašljanje’’ motora može biti znak da gorivo ne stiže pravilno do cilindara, dok loše ubrzanje može ukazivati na to da motor ne dobija dovoljno goriva za optimalan rad. Odsustvo zvuka pumpe za gorivo može značiti da pumpa ne radi i da gorivo ne stiže do motora. Provera problema sa sistemom goriva uključuje inspekciju gorivnih linija, filtera i pumpe.

#5 Neispravne svećice

Svećice pale smešu goriva i vazduha u cilindrima motora, stvarajući iskru koja je potrebna za pokretanje i rad motora. Ako su svećice istrošene, prljave ili oštećene, motor može ‘’verglati’’, ali se neće pokrenuti jer nema dovoljno jake iskre za zapaljenje smeše goriva i vazduha.

Simptomi problema sa svećicama uključuju preskakanje paljenja, što može izazvati trzanje motora ili gubitak snage tokom vožnje. Neujednačen rad u praznom hodu je takođe znak problema, pri čemu motor može raditi neravnomerno ili se ugasiti kada je automobil u stanju mirovanja. Smanjena efikasnost goriva je još jedan simptom, jer neispravne svećice mogu dovesti do nepotpunog sagorevanja goriva, što povećava potrošnju goriva i smanjuje performanse motora.

Svećice koje su crne i prekrivene ugljenikom ukazuju na prebogatu smešu goriva i vazduha ili na problem sa sistemom paljenja. Svećice koje su mokre mogu ukazivati na problem sa ubrizgavanjem goriva ili da motor ne sagoreva gorivo pravilno. Takođe, ako su elektrode istrošene ili oštećene, svećica neće moći da proizvede dovoljno jaku iskru.

Svećica u automobilu

#6 Loš zupčasti kaiš

Zupčasti kaiš usklađuje rotaciju radilice i bregaste osovine, osiguravajući da se ventili motora otvaraju i zatvaraju u pravim trenucima, što je važno za pravilno funkcionisanje motora. Ako zupčasti kaiš pukne, motor se neće pokrenuti, što može izazvati ozbiljna oštećenja motora ako dođe do sudara klipova i ventila. Ovi sudari mogu rezultirati savijanjem ili lomom ventila, oštećenjem klipova i cilindara, što može dovesti do skupih popravki ili čak potrebe za zamenom celog motora.

Znakovi oštećenog zupčastog kaiša uključuju neobičan zvuk iz motora, koji može zvučati kao kliktanje ili lupkanje. Brže “verglanje” motora nego obično je još jedan simptom, što znači da se motor okreće brže nego inače kada pokušate da ga upalite, ali se ne pokreće. Ovo je često znak da zupčasti kaiš nije više u funkciji i da radilica više ne pokreće bregastu osovinu.

Redovna inspekcija i zamena zupčastog kaiša prema rasporedu proizvođača su ključni za prevenciju ozbiljnih oštećenja motora. Većina proizvođača vozila preporučuje zamenu zupčastog kaiša na svakih 60.000 do 100.000 kilometara, ali ovaj interval može varirati u zavisnosti od specifičnog modela vozila i uslova vožnje.

#7 Neispravan alternator

Alternator puni akumulator i napaja električni sistem kada motor radi, osiguravajući da svi električni uređaji u vozilu, poput farova, brisača, radija i klima uređaja, dobiju potrebnu energiju. Takođe, alternator održava akumulator napunjenim, sprečavajući njegovo pražnjenje tokom vožnje. Ako alternator ne funkcioniše ispravno, akumulator neće dobiti potrebnu energiju, što može dovesti do njegovog pražnjenja i na kraju do toga da se automobil ne može pokrenuti.

Neispravan alternator može uzrokovati razne probleme u vozilu. Simptomi uključuju prigušena ili svetla koja trepere, što može biti posebno primetno noću ili pri upotrebi dodatnih električnih uređaja. Upozoravajuća lampica za akumulator na kontrolnoj tabli često se pali kada alternator ne radi pravilno, što je znak da akumulator ne dobija potrebnu energiju. Pored toga, mogu se pojaviti razni električni kvarovi, kao što su problemi sa električnim prozorima, radio uređajem, ili greškama u sistemu za upravljanje motorom. Možete testirati alternator koristeći multimetar kako biste proverili da li puni akumulator ispravno.

#8 Problemi sa sigurnosnim sistemom

Savremeni automobili su opremljeni naprednim sigurnosnim sistemima koji ponekad mogu da otkažu i spreče pokretanje automobila. Ovi sistemi su dizajnirani da zaštite vozilo od krađe, ali ponekad mogu postati previše osjetljivi ili doći do tehničkih problema koji ometaju njihovu funkcionalnost. Jedan od najčešćih problema je kada sistem ne prepozna ključ vozila, što može aktivirati imobilizator i sprečiti pokretanje motora.

Znakovi problema sa sigurnosnim sistemom uključuju treperavo ili konstantno svetlo sigurnosnog sistema na kontrolnoj tabli. Ovo svetlo obično označava da sistem nije u stanju da prepozna ključ ili da postoji neka druga greška u sistemu.

Konsultujte se sa priručnikom vlasnika za uputstva o resetovanju sigurnosnog sistema ili ponovnom programiranju ključa. Mnogi automobili imaju specifične procedure za resetovanje sistema koje mogu uključivati niz koraka kao što su držanje određenih dugmadi na ključu ili na kontrolnoj tabli, ili određene sekvence okretanja ključa u bravi.

Pored toga, problemi sa sigurnosnim sistemom mogu biti uzrokovani praznom baterijom u ključu. Takođe, električni smetnje ili problemi sa antenom koja prima signal iz ključa mogu uzrokovati da sistem ne prepozna ključ ispravno.

#9 Korodirani terminali akumulatora

Korozija na terminalima akumulatora može prekinuti tok struje, sprečavajući pokretanje automobila. Ova korozija, koja se obično pojavljuje kao beli ili plavičasti prah oko terminala, može ometati električnu vezu između akumulatora i ostatka električnog sistema vozila. To može rezultirati lošim kontaktom, što otežava ili onemogućava pokretanje motora.

Znakovi korozije na terminalima akumulatora uključuju vidljivu belu ili plavu koroziju na terminalima, što je često prvi pokazatelj problema. Pored vizualnih znakova, odsustvo električne snage može biti simptom, što se manifestuje kao potpuno mrtva kontrolna tabla, farovi koji se ne pale i nefunkcionalni električni sistemi poput radija ili brisača. Poteškoće pri pokretanju automobila su takođe česte, a motor može verglati sporo ili se uopšte ne pokrenuti.

Ako primetite bilo koji od ovih znakova, važno je brzo delovati kako bi se sprečili dalji problemi.

#10 Neispravna pumpa za gorivo

Pumpa za gorivo isporučuje gorivo iz rezervoara do motora, obezbeđujući potrebnu količinu pod pravim pritiskom za optimalno sagorevanje. Ako pumpa za gorivo otkaže, motor neće dobiti potrebnu količinu goriva za pokretanje, što može dovesti do ozbiljnih problema s performansama vozila.

Simptomi neispravne pumpe za gorivo uključuju odsustvo zvuka pumpe za gorivo kada je ključ okrenut u položaj “ON”. U normalnim uslovima, kada uključite kontakt, trebalo bi da čujete tiho zujanje koje dolazi iz zadnjeg dela vozila, gde se obično nalazi pumpa za gorivo. Ako ovaj zvuk izostane, to može biti znak da pumpa za gorivo ne radi.

Pored toga, neispravna pumpa za gorivo može izazvati kašljanje ili gašenje automobila, posebno pri ubrzavanju ili pod opterećenjem. Ovi simptomi ukazuju na to da motor ne dobija dovoljnu količinu goriva, što može dovesti do nepravilnog rada i gašenja. Loša efikasnost goriva je takođe znak problema s pumpom za gorivo, jer neispravna pumpa može uzrokovati neefikasno sagorevanje, povećanu potrošnju goriva i smanjenu kilometražu.

Startovanje automobila korišćenjem kablova za startovanje

Koje korake preduzeti kada auto neće da se upali?

Kada automobile neće da upali, važno je ostati smiren i preduzeti određene korake kako biste identifikovali i rešili problem.

Proverite akumulator

Otvorite haubu i proverite terminale akumulatora na koroziju (obratite pažnju da li su konekcije labave). Očistite koroziju mešavinom sode bikarbone i vode.

Koristite multimetar da biste proverili napon akumulatora. Potpuno napunjen akumulator treba da pokazuje oko 12,6 volti. Ako je ispod 12 volti, akumulator može biti prazan ili pri kraju svog veka.

Ako je akumulator prazan, pokušajte da startujete automobil koristeći kablove za startovanje i drugo vozilo sa ispravnim akumulatorom. Povežite kablove u pravilnom redosledu: pozitivni na pozitivni, negativni na negativni terminal. Prvo startujte ispravno vozilo, a zatim pokušajte da startujete Vaš automobil.

Pregledajte prekidač za paljenje

Okrenite ključ u položaj ON i posmatrajte lampice na kontrolnoj tabli. Ako se ne pale, prekidač za paljenje može biti neispravan. Ako nema zvuka kada okrenete ključ, prekidač za paljenje možda ne šalje struju starter motoru. U tom slučaju, možda ćete morati da testirate i eventualno zamenite prekidač za paljenje kod profesionalca.

Proverite starter motor

Ako čujete ‘’klik’’ kada okrenete ključ, to može ukazivati na problem sa starter motorom ili solenoidom.  Ponekad, kucanje starter motora ključem može ga privremeno pokrenuti. Ako ovo radi, to je znak da je starter motor potrebno popraviti ili zameniti.

Proverite nivo goriva i filter goriva

Uverite se da u rezervoaru ima dovoljno goriva. Može izgledati očigledno, ali ponekad indikator koji pokazuje koliko goriva ima u rezervoaru može biti neispravan ili ste možda zaboravili da napunite rezervoar.

Provera filtera goriva uključuje nekoliko koraka. Prvo, identifikujte lokaciju filtera goriva, koja se može nalaziti u blizini rezervoara goriva ili duž linije goriva koja ide ka motoru. U mnogim modernim vozilima filter goriva je integrisan u rezervoar, što može otežati pristup i zamenu. Ako ste u mogućnosti da locirate filter, proverite njegovu čistoću i stanje. Ako je filter vidljivo prljav ili zapušen, može biti potrebno da ga zamenite.

Ako niste sigurni kako da proverite ili zamenite filter goriva, najbolje je da se obratite kvalifikovanom automehaničaru.

Nivo goriva u rezervoaru automobila

Pregledajte svećice

Izvadite svećice i pregledajte ih na znakove habanja, nagomilavanja ugljenika ili oštećenja. Očistite ili zamenite neispravne svećice.

Uverite se da su kablovi svećica čvrsto povezani i nisu oštećeni. Oštećeni kablovi mogu sprečiti svećice da dobiju potrebnu električnu struju.

Pregledajte zupčasti kaiš

Proverite zupčasti kaiš na znakove habanja, pukotina ili lomljenja. Puknuti zupčasti kaiš će sprečiti pokretanje motora. Ako sumnjate na problem sa zupčastim kaišem, najbolje je da ga pregleda profesionalni mehaničar. Zamena zupčastog kaiša može biti složen zadatak.

Testirajte alternator

Ako je lampica za akumulator upaljena, to može ukazivati na problem sa alternatorom. Alternator puni akumulator dok automobil radi kao što smo već u tekstu gore naveli. Koristite multimetar da testirate alternator. Sa motorom koji radi, proverite napon na terminalima akumulatora. Treba da pokazuje između 13,8 i 14,4 volti. Ako je niži, alternator možda ne puni akumulator ispravno.

Resetujte sigurnosni sistem

Ako sigurnosni sistem automobila sprečava pokretanje, konsultujte upustvo namenjeno vlasniku automobila za uputstva o resetovanju. Ovo može uključivati specifičnu sekvencu pritiska tastera ili držanja određenih dugmadi.

Ponekad korišćenje rezervnog ključa može zaobići sigurnosni sistem ako primarni ključ ne radi ispravno.

Očistite terminale akumulatora

Isključite terminale akumulatora i očistite koroziju mešavinom sode bikarbone i vode. Koristite četku za ribanje terminala. Potom, ponovo povežite terminale čvrsto kako biste osigurali dobru električnu konekciju.

Proverite pumpu za gorivo

Kada okrenete ključ u položaj ON, slušajte zvuk zujanja iz pumpe za gorivo. Ako nema zvuka, to može ukazivati na neispravnu pumpu za gorivo. Koristite manometar za gorivo da proverite da li pumpa isporučuje odgovarajući pritisak. Proverite u uputstvu namenjenom vlasniku automobila ispravne specifikacije pritiska goriva.

Ako ste proverili sve uobičajene uzroke i Vaš automobil i dalje neće da se upali, razmislite o sledećim potencijalnim uzrocima:

  • Pregrejan motor može izazvati probleme sa pokretanjem. Proverite nivo i stanje rashladne tečnosti.
  • Ako imate automatski menjač, problemi sa menjačem mogu sprečiti automobil da se upali. Potražite profesionalnu dijagnostiku.

Prateći ove korake, možete sistematski identifikovati i otkriti razlog zašto se Vaš automobil ne pokreće. Ako ne možete sami dijagnostikovati ili otkloniti problem, preporučljivo je potražiti pomoć profesionalnog mehaničara.

Preventivne mere

Prevencija problema sa pokretanjem automobila pre nego što se dese može Vam uštedeti vreme, novac i nepotreban stres. Redovno održavanje i proaktivno rešavanje potencijalnih problema mogu značajno smanjiti šanse da Vaš automobil neće da upali. Evo nekoliko ključnih preventivnih mera koje će održati Vaš automobil u dobrom radnom stanju:

Redovno održavanje

Pratite preporučeni raspored servisa za Vaše vozilo kako je navedeno u vlasničkom priručniku. To uključuje redovan veliki i mali servis, kao i pregled drugih vitalnih komponenti.

Profesionalni mehaničar treba redovno da pregleda Vaš automobil kako bi na vreme otkrio potencijalne probleme. Redovni pregledi mogu sprečiti manje probleme da prerastu u velike i skupe popravke.

Briga o akumulatoru

Redovno proveravajte terminale akumulatora na znakove korozije. Očistite svaki talog kako biste osigurali dobru konekciju. Uverite se da su kablovi akumulatora čvrsto priključeni. Labave veze mogu sprečiti akumulator da isporuči struju automobilu.

Periodično testirajte napon i stanje akumulatora, posebno pre dugih putovanja ili ekstremnih vremenskih uslova. Zamenite akumulator svakih 3-5 godina ili prema potrebi.

Održavanje sistema za gorivo

Uvek koristite gorivo preporučeno od strane proizvođača vVašeg automobila. Upotreba nižeg kvaliteta goriva može dovesti do nakupljanja naslaga i oštećenja motora tokom vremena.

Zamenite filter za gorivo prema preporukama proizvođača kako biste sprečili začepljenja i osigurali konstantan protok goriva ka motoru. Povremeno razmotrite upotrebu aditiva za gorivo kako biste očistili sistem goriva i sprečili nakupljanje naslaga.

Redovan servis automobila

Suočavanje sa automobilom koji neće da se pokrene može biti stresno i nezgodno iskustvo. Međutim, razumevanjem uobičajenih razloga ovog problema i informisanjem kako da ih rešite, često možete brzo i bezbedno nastaviti putovanje.

Preventivne mere su jednako važne kako bi se osiguralo da vaš automobil ostane pouzdan.  Redovno održavanje i proaktivni pristup nezi automobila ključni su za smanjenje šanse da se suočite sa ovakvim problemima. Prateći ove korake, možete osigurati da Vaš automobil uvek bude spreman za vožnju kada Vam je to potrebno, pružajući Vam pouzdan transport i mirnu vožnju.

Zapamtite, ako ikada niste sigurni ili niste u mogućnosti da sami rešite problem, uvek je najbolje potražiti pomoć profesionalnog mehaničara. Njihovo stručno znanje može Vam pomoći da dijagnostikujete i popravite kompleksne probleme koji možda prelaze Vaše veštine prosečnog vozača. Održavanje vašeg automobila u optimalnom stanju ne samo da poboljšava njegove performanse, već takođe osigurava Vašu sigurnost na putu.

Da biste redovno održavali svoj automobil, potrebni su Vam auto delovi. Na našoj online prodavnici deloovi.com ćete pronaći nove auto delove za sve marke i modele automobila. Auto delovi vrhunskog kvaliteta po najkonukrentijim cenama u Srbiji mogu biti na Vašoj adresi za 1 do 3 radna dana. 

www.deloovi.com
011 428 62 36