Motor Vašeg automobila ne pokreće se magično kada okrenete ključ ili pritisnete dugme—ovaj proces pokreće kompleksan sistem. U prošlosti su ljudi morali ručno okretati ručicu na prednjem delu automobila kako bi pokrenuli motor. Srećom, moderna tehnologija je taj proces zamenila upotrebom anlasera.
Anlaser je jedan od najvažnijih delova sistema paljenja vozila, koji osigurava da se motor pokrene svaki put. Ukoliko Vas zanima šta se dešava ispod haube, onda je razumevanje anlasera i njegove funkcije u automobilu neizostavan deo procesa učenja.
U ovom članku ćemo detaljno objasniti šta je anlaser, kako funkcioniše i koje znakove treba da pratite kada počne da otkazuje. Takođe ćete naučiti kako da testirate da li anlaser ispravno radi, upoznati se sa čestim uzrocima kvara istog i saznati praktična rešenja u slučaju problema.
Nadamo se da ćete čitanjem ovog članka na kraju imati jasnije razumevanje funkcije anlasera u automobilu.
Šta je anlaser?
Anlaser, koji se još naziva i starter motor ili elektropokretač, je električni motor povezan sa akumulatorom, čiji je zadatak da pokrene rad motora sa unutrašnjim sagorevanjem. Kada okrenete ključ u bravi ili pritisnete dugme za pokretanje u modernim automobilima, anlaser angažuje mehanizam koji okreće motor i omogućava mu da se pokrene.
Anlaser mora generisati dovoljan obrtni moment da pokrene unutrašnje komponente motora dok motor ne počne da radi samostalno. Anlaser obično dobija energiju iz akumulatora i funkcioniše samo nekoliko trenutaka tokom procesa pokretanja.
Sam anlaser je relativno mali i kompaktan uređaj, ali njegova uloga je ključna za sposobnost vozila da se pokrene i funkcioniše. Bez ispravnog anlasera, Vaš automobil se jednostavno neće upaliti.
Komponente anlasera
Anlaser se sastoji od nekoliko ključnih komponenti koje omogućavaju njegov rad:
- Armatura: Rotirajući deo motora koji stvara mehanički pokret kada kroz njega prolazi struja.
- Polja sa namotajima ili magneti: Oko armature stvaraju magnetno polje koje pomaže u rotaciji armature.
- Komutator: Prenosi električnu struju na armaturu, osiguravajući da se ona okreće u pravom smeru.
- Četkice: Provode struju do komutatora i vremenom se troše, pa ih je potrebno povremeno zameniti.
- Pogonski zupčanik (Pinion zupčanik): Povezuje se sa zamajcem motora kako bi okrenuo motor.
- Bendix – Spiralni zupčanik povezan sa armaturom koji omogućava pogonskom zupčaniku da se spoji sa zamajcem motora pre nego što započne rotacija, čime se osigurava glatko i efikasno pokretanje motora.
- Solenoid: To je elektroagnetni prekidač koji ‘’uključuje’’ anlaser. Kada okrenete ključ u bravi ili pritisnete dugme za paljenje, solenoid se zatvara i povezuje anlaser sa akumulatorom.
Ove komponente zajedno rade unutar anlasera kako bi pokrenule motor automobila.
Kako funkcioniše anlaser?
Proces pokretanja automobila uključuje više koraka, a anlaser igra ključnu ulogu. Evo kratkog pregleda kako funkcioniše:
1) Kada okrenete ključ ili pritisnete dugme za start, mali električni signal se šalje do solenoida anlasera iz akumulatora, koji deluje kao prekidač. Ovaj signal zatvara strujni krug i omogućava protok struje iz akumulatora u anlaser.
2) Kada se solenoid aktivira, on gura Bendiks na anlaseru da se spoji sa zamajcem motora. Zamajac je direktno povezan sa radilicom motora.
3) Kada se Bendiks spoji sa zamajcem, anlaser počinje da se okreće. Ova akcija okreće zamajac i radilicu motora, uzrokujući da se klipovi u motoru počnu pomerati. Ovo pomeranje kompresuje vazduh i gorivo u cilindrima motora, što dovodi do sagorevanja.
4) Čim motor počne samostalno da radi, anlaser se automatski isključuje. Solenoid povlači pogonski zupčanik sa zamajca kako bi se sprečio dalji kontakt, i anlaser prestaje sa radom.
U suštini, anlaser pruža početni mehanički impuls koji pokreće motor. On to postiže pretvaranjem električne energije iz akumulatora automobila u mehaničku energiju potrebnu za okretanje motora. Kada motor počne da radi, uloga anlasera je završena, i on prestaje da funkcioniše sve do sledećeg startovanja vozila.
Simptomi kvara anlasera
Kada se anlaser približava kraju svog radnog veka, obično daje nekoliko upozoravajućih znakova. Ako primetite neki od sledećih simptoma, vreme je da proverite ili zamenite anlaser:
- ‘’Klik’’ zvuk prilikom okretanja ključa
Jedan od najočiglednijih znakova neispravnog anlasera je zvuk ‘’klikanja’’ kada pokušate da upalite automobil. Ovaj ‘’klik’’ obično ukazuje na to da solenoid anlasera prima struju, ali sam anlaser ne funkcioniše pravilno. Ako čujete jedan klik ili više njih uzastopno, i motor se ne pokreće, anlaser verovatno nije ispravan, ali i solenoid može biti problem.
2. Sporo ili nikakvo okretanje motora
Ako se motor teško okreće pre nego što se konačno pokrene, to je znak da anlaser počinje da slabi.
Ako okrenete ključ ili pritisnete dugme za startovanje i motor se uopšte ne okreće, problem može biti u anlaseru. Ovaj simptom ponekad može biti povezan sa ispražnjenim akumulator, pa je važno prvo proveriti isti. Ako je je akumulator napunjen, ali motor ostaje tih, problem je verovatno u anlaseru.
3. Zvuk grebanja ili škripanja
Zvuk brušenja prilikom pokretanja automobila obično ukazuje na to da Bendiks zupčanik nije pravilno angažovan sa zamajcem. Ovo može izazvati ozbiljnu štetu na anlaseru i zamajcu.
Zvuk grebanja ili škripanja prilikom startovanja automobila može ukazivati na to da se Bendix zupčanik nepravilno spaja sa zamajcem. Ovo može biti uzrokovano istrošenim zupčanicima u anlaseru ili lošim poravnanjem sa zamajcem motora. Ovaj problem može uzrokovati oštećenje anlasera i zamajca, što može dovesti do skupih popravki.
4. Zujanje bez pokretanja motora
Ako čujete zvuk rada anlasera, ali se motor ne pokreće, moguće je da je zupčanik na anlaseru neispravan.
5. Anlaser ostaje uključen nakon što motor počne da radi
Normalno, anlaser se ‘’povlači’’ čim motor počne da radi. Ako anlaser ostane uključen čak i nakon što motor radi, možda ćete čudne zvuke. Ovde se obično radi o “zaglavljenom releju anlasera” i može dovesti do ozbiljnih oštećenja anlasera ili zamajca motora ako se brzo ne reši.
6. Miris paljenja ili dim
Ako primetite miris paljenja ili dim iz motornog prostora prilikom pokušaja startovanja automobila, to može biti znak da se anlaser pregreva. Ovo se može desiti zbog prekomernog trošenja ili električnih problema, kao što su kratki spoj ili neispravne žice. Nastavljanje sa pokušajima startovanja automobila u ovim uslovima može dovesti do daljih oštećenja anlasera ali i drugih električnih komponenti.
7. Povremeno pokretanje
Ponekad automobil može normalno da se upali, ali u drugim slučajevima motor se neće okrenuti. Ova neusklađenost može biti znak neispravnog anlasera. Ako imate nasumične poteškoće sa pokretanjem vozila bez očiglednih uzroka, anlaser ili solenodi bi mogli biti pri kraju.
8. Prigušena svetla na kontrolnoj tabli ili električni problemi
Neispravan anlaser može povući previše struje iz akumulatora, što može uzrokovati prigušenje svetala ili druge električne probleme prilikom pokušaja startovanja automobila. Ako svetla na kontrolnoj tabli postanu prigušena ili trepere dok pokušavate da startujete vozilo, to može ukazivati na problem sa anlaserom.
Prepoznavanjem ovih simptoma na vreme, možete preduzeti akciju pre nego što anlaser potpuno otkaže. Ako primetite bilo koji od ovih znakova, preporučuje se da se obratite mehaničaru ili zamenite anlaser kako biste izbegli dodatne komplikacije.
Šta uzrokuje kvar anlasera?
Razumevanje uzroka kvara anlasera može Vam pomoći da sprečite probleme i održite pouzdanost Vašeg vozila. Nekoliko faktora može doprineti neispravnosti anlasera, od habanja do električnih problema. Evo najčešćih uzroka kvara anlasera:
- Istrošene četkice
Anlaser sadrži četkice koje prenose struju na armaturu motora. Vremenom, ove četkice mogu da se istroše zbog trenja i kontinuirane upotrebe. Kada četkice postanu previše istrošene, mogu uzrokovati kvar anlasera, što može dovesti do problema sa pokretanjem motora.
- Neispravan solenoid
Solenoid anlasera je odgovoran za angažovanje anlasera kada okrenete ključ. Ako je solenoid neispravan, možda neće pravilno zatvoriti krug između akumulatora i anlasera. Ovo može sprečiti anlasera da primi struju i rezultirati nemogućnošću okretanja motora.
- Električni problemi
Problemi sa električnim sistemom mogu uzrokovati kvar anlasera. Problemi kao što su korodirane ili labave konekcije, oštećene žice ili neispravan prekidač za paljenje mogu ometati protok struje do anlasera. Nedovoljna snaga može sprečiti anlaser da funkcioniše pravilno.
- Habanje anlasera
Kao i svaka mehanička komponenta, sam anlaser može se istrošiti tokom vremena. Ovo je prirodan proces starenja vozila, posebno ako ima mnogo pređenih kilometara. Kontinuirana upotreba može dovesti do degradacije unutrašnjih delova, poput armature ili komutatora. Kada ovi delovi postanu istrošeni, anlasera može imati problema sa angažovanjem ili potpuno otkazati.
- Šteta od toplote
Prekomerna toplota može oštetiti anlaseri njegove komponente. Ovo se može dogoditi ako se motor pregreva ili ako je anlaser izložen dugotrajnoj upotrebi. Toplota može uzrokovati deformaciju ili krhkost unutrašnjih delova, što dovodi do kvara anlasera.
- Neispravan akumulator
Slaba ili istrošen akumulator može opteretiti anlaser. Ako akumulator ne može da pruži dovoljnu snagu, anlaser možda neće imati dovoljno energije da pokrene motor. Iako je ovo više problem sa akumulator nego sa anlaserom, može uzrokovati simptome slične kvaru anlasera.
- Oštećen zamajac
Oštećen zamajac ili onaj kome nedostaje ‘’zub’’ može sprečiti Bendiks zupčanik da se pravilno angažuje, što dovodi do zvukova brušenja i nemogućnosti startovanja motora.
- Kontaminacija ili otpad
Kontaminanti kao što su prljavština, prašina ili vlaga mogu ući u anlaser i uzrokovati njegovu neispravnost. Otpad može uticati na unutrašnje komponente anlasera ili uzrokovati kratke spojeve, što dovodi do njegovog kvara.
- Proizvodni defekti
Iako se retko dešava, proizvodni defekti mogu ponekad uzrokovati prerani kvar anlasera. Defekti u materijalima ili radnoj izradi mogu dovesti do ranog kvara komponenti, što zahteva zamenu.
Redovno održavanje i pravovremene popravke mogu produžiti životni vek anlasera i osigurati da vozilo ostane pouzdano.
Kako pokrenuti automobil sa neispravnim anlaserom?
Ako je anlaser u Vašem automobilu neispravan i ostali ste zaglavljeni negde, postoji nekoliko trikova koji Vam mogu privremeno pomoći da pokrenete automobil.
Evo praktičnih saveta za pokretanje automobila sa neispravnim anlaserom:
- Proverite priključke: Ponekad je problem jednostavno u labavom ili korodiranom priključku. Zategnite priključke akumulatora i proverite žice koje vode do anlasera na znake habanja ili korozije.
2. Kucnite anlaser: Ako je problem u zaglavljenom Bendiks zupčaniku ili istrošenim četkicama, lagano udaranje anlasera može pomoći da ga oslobodite. Pazite da ne udarate prejako kako ne biste izazvali dodatnu štetu.
3. Guranje automobila (za vozila sa manuelnim menjačem): Ako Vaš automobil ima manuelni menjač, možete ga pokrenuti gurajući. Ubacite u drugi brzinu, pritisnite kvačilo, neka Vas neko pogura dok ne postignete brzinu, a zatim brzo otpustite kvačilo kako bi se motor pokrenuo.
4. Upalite auto pomoću kablova: Ponekad, ako je problem u slabom akumulatoru, a ne u anlaseru, možete pokušati da upalite auto pomoću kablova. Međutim, ako je anlaser potpuno neispravan, ovo neće pomoći.
5. Pokušajte sa drugim ključem ili prekidačem za paljenje
Ako Vaš automobil ima rezervni ključ, pokušajte da ga koristite za startovanje motora. Takođe, proverite prekidač za paljenje da biste se uverili da funkcioniše ispravno. Ponekad problemi sa ključem ili prekidačem za paljenje mogu uzrokovati poteškoće sa startovanjem. Pokušaj sa drugim ključem ili provera prekidača može otkriti da li je problem sa anlaserom ili nekim drugim komponentama.
6. Zaobiđite solenoid: Ako je problem u solenoidu, možete ga privremeno zaobići pomoću odvijača da povežete pozitivni terminal anlasera sa terminalom solenoida. Ova metoda je rizična i treba je koristiti samo kao poslednju opciju, i to vrlo pažljivo.
7. Obratite se profesionalcu
Ako nijedna od ovih metoda ne funkcioniše, ili ako automobil startuje povremeno, najbolje je da se obratite mehaničaru. Profesionalni mehaničar može dijagnostikovati tačan uzrok problema sa startovanjem i obaviti neophodne popravke ili zamene da bi se rešio problem sa anlaserom.
Iako ove metode mogu biti korisne u hitnim situacijama, nisu dugoročna rešenja, i anlaser treba zameniti ili popraviti što pre.
Kako testirati ispravnost anlasera?
Testiranje anlasera može se obaviti pomoću nekoliko alata:
- Proverite akumulator
Pre testiranja anlasera, uverite se da je akumulator potpuno napunjen. Slab ili prazan akumulator može imitirati simptome kvara anlasera.
- Test multimetrom
Multimetar može izmeriti napon koji dolazi do anlasera. Ispravan anlaser treba da dobije oko 12.6 volti iz akumulatora. Sve ispod toga može ukazivati na slab akumulator ili problem sa strujom.
- Test na klupi
Za detaljniji test, anlaser se može ukloniti i odnijeti u auto servis gde se može testirati izvan vozila. Ovo uključuje simulaciju rada anlasera da se vidi da li pravilno funkcioniše.
- Test releja anlasera
Ako relej ne funkcioniše, anlaser neće dobiti struju. Možete zameniti relej anlasera sa sličnim u kutiji sa osiguračima da biste videli da li to rešava problem.
Popravka ili zamena anlasera
Da li ćete popraviti ili zameniti anlaser zavisi od specifičnog problema:
- Popravka: Neki problemi, kao što su istrošeni zupčanici ili neispravni solenoidi, često se mogu popraviti bez zamene celog anlasera. Ove popravke su obično jeftinije i mogu produžiti životni vek anlasera.
- Zamena: Ako je anlaser pregoreo ili ima ozbiljna unutrašnja oštećenja, zamena novim obično je najbolja opcija. Anlaseri nisu previše skupi, a zamena obezbeđuje pouzdanost.
Pri donošenju odluke uzmite u obzir starost anlasera i cenu delova u poređenju sa novim anlaserom. Za starija vozila, zamena može biti najisplativije rešenje na duge staze.
Cena anlasera i zamene istog
Cena anlasera za automobil može se značajno razlikovati u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući marku i model vozila, vrstu anlasera i da li je nov (OEM ili aftermarket) ili polovan.
Za većinu uobičajenih vozila, novi anlaser obično košta između 11000 RSD I 25000 RSD (100- 200€). Ovaj raspon zavisi od veličine motora vozila, vrste anlasera i brenda. Anlaseri za vozila visokih performansi ili luksuzna vozila mogu biti skuplji.
Trošak rada za zamenu anlasera obično se kreće između 6000RSD i 47000 RSD (50-400€), u zavisnosti od složenosti posla i cene satnice mehaničara. Neka vozila mogu zahtevati složenije procedure, što može povećati troškove.
Kada se uračuna rad, ukupni trošak za zamenu anlasera može se kretati od 150 – 600€ ili vise u zavisnosti od automobila i samog problema. Ovaj ukupni iznos uključuje i trošak anlaser i rad za njegovu instalaciju.
Ako treba da uradite dijagnostiku kako biste potvrdili da je anlaser problem, zahtevati dodatni novac. U nekim slučajevima, druge komponente kao što su žice ili solenoid mogu takođe zahtevati zamenu, što će povećati ukupne troškove popravke.
Kada kupujete anlaser, proverite pokriće garancije. Većina anlasera dolazi sa garancijom od jednog do tri godine. Anlaseri višeg kvaliteta mogu biti skuplji, ali nude bolju performansu i dugotrajnost. Ulaganje u kvalitetan anlaser može biti isplativije na duže staze.
U tabeli imate prikaze cene anlasera par različitih proizvođača iz naše ponude koji odgovara modelima Dacia-e, Nissana i Renaulta. (Napomena da su cene podložne promeni u zavisnosti od stanja na tržištu.)
Proizvođač | Cena (RSD) |
VALEO (VAL432685) | 14300,00 |
STARDAX (STX200051) | 12500,00 |
HC CARGO (CAR111641) | 14700,00 |
HELLA (8EA011 610-031) | 13800,00 |
MAGNETI MARELLI (063721057010) | 14150,00 |
BOSCH (0 986 017 840) | 18200,00 |
Tabela Cene anlasera koji odgovaraju modelima Dacia-e, Nissana i Renaulta.
*Pune cene sa uračunatim PDV-om.
**Cene mogu varirati u zavisnosti od akcija i sezonskih popusta.
U Deloovima možete poručiti anlaser za sve marke i modele automobila po najkonkurentnijim cenama u Srbiji.
Pozovite nas na broj telefona 060 499 45 22, poručite anlaser za Vaš automobil, i isti će u najkraćem roku biit isporučen na Vašu adresu!
Kako je pravilno anlaser ili alnaser?
Anlaser ili alnaser? Često se susrećemo sa dilemom kako pravilno napisati ovu reč, jer su oba oblika u upotrebi.
Ipak, ispravan način pisanja je “anlaser”. Ova reč potiče iz nemačkog jezika ‘’Anlasser’’ i odnosi se na električni uređaj koji služi za pokretanje motora, odnosno starter.
Kako produžiti vek trajanja anlasera?
Održavanje anlasera može Vam pomoći da izbegnete skupe popravke i produžite njegov vek trajanja. Evo nekoliko saveta za održavanje anlasera u dobrom stanju:
- Održavajte akumulator
Pošto anlaser zavisi od akumulatora za napajanje, održavanje akumulatora u dobrom stanju je ključno. Redovno proveravajte da nema korozije i uverite se da su terminali čvrsto povezani.
2. Izbegavajte prekomerno startovanje
Ako se motor ne pokrene odmah, izbegavajte držanje ključa ili dugmeta za paljenje predugo. Umesto toga, pustite ključ i pokušajte ponovo posle nekoliko sekundi.
3. Proverite električne veze
Uverite se da su sve električne veze čiste i čvrste, uključujući akumulator, anlaser i solenoid.
4. Redovno održavanje
Redovno servisirajte svoj automobil kako biste na vreme otkrili potencijalne probleme, uključujući one koji mogu uticati na sistem paljenja.
5. Pratite znakove upozorenja
Ako primetite bilo koji simptom kvara anlasera, odmah ih rešite kako biste sprečili dalje oštećenje.
Izvor fotografije: https://www.checkatrade.com/blog/cost-guides/starter-motor-cost/
Ukratko, anlaser je ključna komponenta koja igra vitalnu ulogu u funkcionalnosti Vašeg vozila.
Informisanjem o funkcionalnosti, potencijalnim problemima i troškovima koji su povezani sa anlaserom Vašeg automobila, možete preduzeti proaktivne korake kako biste osigurali njegov pouzdan rad. Redovno održavanje i pravovremene popravke su ključ za izbegavanje neočekivanih kvarova i održavanje vozila u dobrom stanju.
Ako se suočite sa problemima sa anlaserom, ne oklevajte da se obratite profesionalnom mehaničaru za dijagnostiku i rešavanje problema. Pravovremeno rešavanje problema može sprečiti dalja komplikacije i osigurati da Vaše vozilo ostane pouzdano.
www.deloovi.com
011 428 62 36