Boja Vašeg automobila ne služi samo da bi izgledao moderno i atraktivno. Boja je prva linija odbrane od rđe, vremenskih nepogoda, svakodnevnog habanja i drugih spoljašnjih uticaja. Ipak, čak i najstrastveniji ljubitelji automobila nesvesno prave male greške koje polako uništavaju završni sloj njihovog vozila.
Od loših navika prilikom pranja, do zanemarivanja svakodnevnih uticaja iz okruženja, ove naizgled bezazlene greške mogu dovesti do izbledele boje, sitnih ogrebotina, oksidacije, ili još gore, skupih popravki i kompletnog farbanja.
Dobra vest? Većina ovih oštećenja se može sprečiti. U daljem tekstu analiziraćemo najčešće greške koje uništavaju boju automobila i, što je još važnije, kako da ih izbegnete. Ako želite da zadržite vrednost svog vozila, da ga zaštitite i da uvek izgleda sjajno, nastavite sa čitanjem.
#1 Sedenje ili naslanjanje na automobil
Bez obzira da li čekate prijatelja koji uvek kasni, točite gorivo na benzinskoj stanici, ili isčekujete kraj punjenje baterije Vašeg električnog vozila – možda ste u tom trenutku pomislili kako nije naodmet nasloniti se ili čak sesti na automobil dok vreme prolazi. Međutim, iako deluje sasvim bezopasno, ova navika nosi sa sobom potencijalnu štetu koja se često zanemaruje.
Jedna od najčešćih, ali i najpotcenjenijih grešaka u svakodnevnom kontaktu sa vozilom jeste upravo – sedenje ili naslanjanje na karoseriju. Naizgled bezazlen čin može dovesti do niza neželjenih posledica, uključujući mikro ogrebotine, udubljenja i tzv. „swirl“ tragove na laku vozila. Ova oštećenja su naročito izražena ako se na odeći nalaze čestice prašine, peska ili prljavštine, koje u dodiru sa lakiranom površinom deluju kao fini abraziv, gotovo poput šmirgle.
Zašto je to štetno?
Kada se naslonite ili sednete na automobil, Vaša telesna težina se koncentriše na ograničenu površinu, čime se značajno povećava pritisak na lim i zaštitne slojeve boje. Ovo može dovesti ne samo do površinskih ogrebotina, već i do udubljenja, pucanja providnog zaštitnog sloja (tzv. “clear coat”), kao i do pojave fleka i neravnomernog bleđenja boje. Vremenom, ovakva oštećenja mogu dovesti do rđe, naročito ako su izložena spoljnim uticajima poput kiše, snega ili sunčeve svetlosti.
Kako da to izbegnete?
Najbolja prevencija je jednostavno pravilo koje biste trebali usvojiti – nema sedenja, nema naslanjanja na vozilo. Ako iz bilo kog razloga morate dohvatiti krov automobila, koristite odgovarajuću opremu – merdevine, stabilnu stolicu ili platformu dizajniranu za takve svrhe. Ujedno, edukujte članove porodice, prijatelje, pa čak i prolaznike koji se oslanjaju na Vaš automobil iz navike – objasnite im da i sitni kontakti mogu naneti ozbiljnu štetu laku i dugotrajnosti vozila.
#2 Ostavljanje predmeta na automobil
Svi smo to bar jednom bili u ovoj situaciji. Izlazite iz prodavnice sa rukama punim kesa, usled nemogućnosti da dohvatite ključeve iz džepa, spuštate kese na krov ili gepek automobila. Na prvi pogled niša opasno, ali zapravo može dovesti do ozbiljnih i trajnih oštećenja na boji Vašeg vozila.
Predmeti poput kesa, torbi, ključeva, flaša, telefona ili naočara često imaju metalne delove, rajsferšluse ili tvrde uglove. Kada ih stavite na automobil – pogotovo ako ih pomerate – mogu lako ogrebati površinu vozila. Na primer, na suncu se neki materijali zalepe za boju i ostave fleke, dok pomicanje predmeta (kao što je ranac) pravi dugačke ogrebotine.
Čak i ako vozilo izgleda čisto, tokom vožnje ili boravka napolju, na njemu se sakuplja tanak sloj prašine. Kada stavite neki predmet na tako prašnjavu površinu, te čestice deluju kao fini abraziv. Svako pomeranje tog predmeta može izazvati sitne, ali vidljive ogrebotine.
Nisu samo oštri predmeti problem. I oni bez oštrih ivica mogu napraviti štetu ako su dovoljno teški ili ako se vrši pritisak na određenu tačku.
Ne stavljajte predmete na automobil, posebno ne one koji su teški, metalni ili imaju oštre ivice. Umesto da ih spuštate na vozilo, predmete privremeno odložite na tlo, u gepek ili ih zadržite u ruci. Redovno perite automobil – manje prašine znači manji rizik od ogrebotina.
Jedan trenutak nepažnje može dugoročno narušiti izgled Vašeg automobila.
#3 Neredovno pranje automobila
Mnogi vozači pogrešno veruju da ređe pranje automobila zapravo štiti njegovu boju, pod izgovorom da se time smanjuje habanje površine. Međutim, istina je upravo suprotna. Ostaviti nečistoće kao što su prljavština, so sa puta, ptičji izmet, insekti ili smola da predugo stoje na karoseriji automobila predstavlja siguran recept za trajna oštećenja.
Naizgled bezopasni zagađivači – polen, smola sa drveća, kisela kiša, pa čak i obična prašina – s vremenom razgrađuju zaštitni sloj voska i prodiru do providnog sloja boje (clear coat), narušavajući njegovu strukturu i sjaj. Pored toga, čestice putne prašine, ako se ne uklone pravilno, mogu delovati kao fini abraziv.
Preporučena učestalost pranja:
- Ako svakodnevno koristite vozilo ili ga parkirate na otvorenom, preporučuje se pranje na svakih 7 do 14 dana.
- Vozila koja se ređe koriste i čuvaju u zatvorenim garažama mogu se prati jednom mesečno, ali je i tada važno proveriti da li ima nataloženih štetnih materija.
- Nakon dužih putovanja, vožnje po putevima tretiranim solju, prolaska kroz oblasti s mnogo insekata ili ako primetite tragove ptičijeg izmeta, neophodno je oprati vozilo što pre – idealno u roku od 24 sata.
Redovno pranje automobila nije samo stvar estetike. To je jedan od najvažnijih koraka u očuvanju vrednosti vozila, produženju trajnosti boje i održavanju zaštitnog sloja koji štiti od korozije, UV zračenja i mehaničkih oštećenja. Pravilnim održavanjem, ne samo da produžavate vek trajanja boje, već i čuvate investiciju koju ste uložili u svoje vozilo.
Redovno i pravilno pranje vozila je jednostavan, ali efikasan način da sačuvate njegov izgled, funkcionalnost i tržišnu vrednost na duže staze.
#4 Koriščenje iste opreme za čišćenje i pranje točkova i karoserije
Točkovi i gume Vašeg automobila svakodnevno dolaze u kontakt sa najagresivnijim nečistoćama sa puta, uključujući kočionu prašinu, blato, ulje, so i asfaltne naslage. Iako se na prvi pogled čini praktičnim koristiti istu opremu za pranje celog automobila, takva praksa može naneti ozbiljnu štetu laku i završnom sloju karoserije.
Zašto je to štetno?
Kočiona prašina, nastala trošenjem kočionih pločica i diskova, sadrži sitne metalne delove. Kada se ti ostaci prenesu na karoseriju pomoću sunđera ili četke, mogu delovati kao abraziv i uzrokovati ogrebotine na zaštitnom sloju laka.
Osim čestica metala, točkovi su izloženi hemikalijama sa puta, uljima, industrijskoj prašini i soli za odmrzavanje. Ove materije su znatno agresivnije od obične prašine na karoseriji i mogu izazvati hemijske reakcije koje oštećuju boju i zaštitni sloj kada se unesu u površinu vozila tokom pranja.
Čak i nakon što operete sunđer ili četku običnom vodom, mikročestice mogu ostati zarobljene u vlaknima ili porama. Njihov ponovni kontakt sa lakiranim površinama rezultira neželjenim tragovima, ogrebotinama i narušavanjem sjaja.
Kako to izbeći?
Izdvojite poseban sunđer, četku i kofu samo za pranje felni i guma. Time sprečavate prenos grubih i kontaminiranih čestica na osetljive površine karoserije.
Jednostavan, ali efikasan trik – koristite opremu u različitim bojama za točkove i za ostatak vozila. Na primer, crvena za točkove, plava za karoseriju. Ova vizuelna podela pomaže da se ne napravi greška tokom pranja.
Za razliku od čestih preporuka da se točkovi peru prvi, preporučuje se upravo suprotno: perite ih poslednje. Na taj način izbegavate kontaminaciju kante i opreme koju ćete koristiti za karoseriju i staklene površine.
#5 Nepravilno sušenje (bez mikrofiber krpe)
Prvo ste oprali svoj auto a potom ga ostavili da se osuši na vazduhu, šta ima loše u nekoliko tragova od vode? Zapravo, mnogo toga. Sušenje posle pranja je ključni korak. Korišćenje običnih peškira ili ostavljanje da se samo osuši može ozbiljno oštetiti boju tokom vremena. Naročito ako živite u oblasti sa tvrdom vodom.
Tragovi od vode nastaju kada kapljice vode isparavaju, ostavljajući mineralne naslage poput kalcijuma i magnezijuma. Na nezaštićenoj boji, ovi minerali mogu urezati u providni sloj boje, stvarajući trajne prstenove i matirane mrlje.
U toplijim klimama ili tokom letnjih meseci, ovo se može desiti za nekoliko minuta. Što je još gore, ponovljena izloženost može učiniti da površina automobila postane gruba i da izgleda maglovito, čak i nakon pranja.
Kako izbeći ovu grešku?
Uvek odmah osušite svoj auto nakon pranja, po mogućstvu čistim, mekom mikrofiber krpom ili sušačem za automobile. Obični peškiri su previše grubi.
Trljanje u krug izaziva vrtložne ogrebotine. Umesto trljanja, krpu tapkajte po površini.
Primena dobrog voska stvara glatku površinu koja omogućava da voda formira kapljice i sklizne sa površine, čime se minimizira mogućnost nastanka tragova od vode u prvom redu.
#6 Pranje na direktnom suncu
Mnogi vozači, iz praktičnih razloga, peru svoje automobile tokom dana kada je sunce najjače. Ipak, ako ste primetili tragove, mrlje i neujednačen sjaj nakon pranja, razlog leži upravo u visokoj temperaturi i direktnom izlaganju suncu. Voda i sapun se u takvim uslovima prebrzo suše, ostavljajući za sobom fleke koje nisu samo estetski problem, već mogu dugoročno oštetiti površinu vozila.
Zašto je to štetno?
Voda iz vodovoda sadrži razne minerale, kao što su kalcijum i magnezijum. Kada se voda brzo osuši na suncu, ti minerali ostaju na površini u vidu tvrdokornih mrlja koje, vremenom, mogu da prodiru u zaštitni sloj laka i izazovu trajna oštećenja.
Sapun koji se ne ispere na vreme, zbog brzog isparavanja vode, može ostaviti bele tragove i film koji slabi zaštitni sloj i može narušiti sjaj završne obrade.
Primena voska ili sredstva za poliranje na vrućoj površini može dovesti do toga da se proizvod nepravilno veže za lak, ostavljajući bele fleke ili čak oštećenja koja je teško ukloniti bez poliranja.
Kako to izbeći?
Idealno vreme za pranje vozila je kada su temperature niže i sunce nije direktno iznad Vas, rano ujutru ili predveče. Tako se produžava vreme sušenja i omogućava pravilno ispiranje svih sredstava.
Ako morate prati vozilo tokom dana, pokušajte da pronađete prirodni hlad (ispod drveta ili zgrade) ili investirajte u pokretni šator ili nadstrešnicu koji će obezbediti senku i smanjiti temperaturu karoserije.
Ne sapunjavajte ceo automobil odjednom. Operite ga po segmentima (npr. krov, hauba, vrata) i ispirajte odmah nakon nanošenja šampona kako biste sprečili sušenje na površini. Uvek koristite hladnu vodu za ispiranje kada je moguće.
Pravilno vreme i uslovi pranja automobila ključni su za očuvanje njegove spoljašnjosti.
#7 Dugotrajno izlaganje suncu
Iako je prirodno svetlo neophodno za dobru vidljivost i bezbednu vožnju, kontinuirano i dugotrajno izlaganje vozila direktnom sunčevom zračenju može imati ozbiljne posledice po estetski i zaštitni sloj karoserije. Ultraljubičasto (UV) zračenje, koje je deo sunčevog spektra, vremenom razgrađuje molekule zaštitnih premaza i boje, uzrokujući niz problema koji narušavaju izgled i dugovečnost spoljašnjosti vozila.
Zašto je to štetno?
Dugotrajna izloženost UV zracima dovodi do postepenog izbleđivanja boje, naročito na tamnijim ili intenzivnijim nijansama. Površina gubi dubinu i sjaj, ostavljajući vozilo vizuelno starijim i zapuštenijim nego što zaista jeste.
Kada je zaštitni sloj značajno oslabio, može doći do delaminacije, procesa u kojem se providni sloj (clear coat) počinje ljuštiti i odvajati od boje. Ova oštećenja su estetski veoma uočljiva i zahtevaju skupe intervencije kao što je ponovno lakiranje.
Osim što utiče na izgled, degradacija uzrokovana UV zračenjem smanjuje sposobnost boje da odbija nečistoće, vlagu i druge štetne materije. Tako oslabljen sloj lakše prihvata polen, ptičji izmet, smolu i so sa puta, što dodatno ubrzava propadanje površine.
Kako to izbeći?
Najefikasniji način zaštite je fizičko sklonište. Bilo da se radi o zatvorenoj garaži, nadstrešnici ili prirodnom hladu, svaki oblik zaklona značajno smanjuje direktno izlaganje suncu i produžava životni vek boje.
Ako nemate pristup natkrivenom prostoru, kvalitetna zaštitna navlaka je sledeće najbolje rešenje. Ona ne samo da štiti od UV zračenja, već i od prašine, kiše, smole i drugih spoljnih uticaja.
Zaštitni proizvodi poput kvalitetnog voska sa UV filterima ili profesionalno nanete keramičke zaštite deluju kao barijera između sunčevih zraka i boje automobila. Preporučuje se njihovo redovno obnavljanje kako bi efekat zaštite bio stalan i efikasan.
Zaštita boje automobila nije luksuz, već neophodnost ako želite da Vaše vozilo zadrži estetsku vrednost, zaštitu od spoljašnjih faktora i tržišnu cenu. Prevencija štete od sunca je daleko jednostavnija i isplativija od sanacije već nastalih oštećenja – zato razmislite o dugoročnoj zaštiti već danas.
#8 Uticaj prirode na boju (insekti, ptičiji izmet, smola)
Iako priroda deluje bezazleno, njeni uticaji na površinu Vašeg automobila mogu biti izuzetno štetni. Zagađivači poput ptičijeg izmeta, ostataka insekata i biljne smole spadaju među najagresivnije supstance koje svakodnevno dolaze u kontakt sa lakiranom površinom vozila. Ignorisanje ovih naslaga čak i na kratko vreme može dovesti do trajnih oštećenja koja umanjuju estetsku i tržišnu vrednost automobila.
Zašto su ovi uticaji štetni?
Zbog visokog nivoa urinske kiseline, ptičiji izmet ima izrazito korozivno dejstvo na zaštitni sloj laka. Ukoliko se ne ukloni na vreme, može doslovno “izgrizti” površinu i ostaviti tragove koji se ne mogu ukloniti bez poliranja ili ponovnog lakiranja.
Ostaci insekata, naročito nakon duže vožnje, sadrže proteinske enzime koji razgrađuju organske komponente u laku. Kada se osuše pod uticajem sunca, ti ostaci se “utiskuju“ u boju, ostavljajući trajne fleke i oštećenja.
Smola se brzo stvrdnjava na suncu i formira čvrst, lepljiv sloj koji je izuzetno teško ukloniti bez mehaničkog delovanja. Pritom, agresivne metode uklanjanja lako mogu oštetiti boju ili providni zaštitni sloj.
Kako sprečiti oštećenja i pravilno reagovati?
Ključ uspešne zaštite je brzina reakcije. Ne dozvolite da ptičiji izmet, insekti ili smola ostanu duže na površini. Čak i nekoliko sati može napraviti razliku između jednostavnog čišćenja i skupog popravka.
Na tržištu postoje profesionalni sprejevi i sredstva formulisana upravo za uklanjanje smole i insekata. Birajte proizvode koji su pH-neutralni i bezbedni za sve tipove zaštitnih premaza, kako biste izbegli dodatna oštećenja.
Prevencija je najbolja zaštita. Birajte parking prostore dalje od drveća koje luči smolu ili koje je česta meta ptica. Ako nemate drugu opciju, razmislite o korišćenju zaštitne navlake.
Keramička zaštita formira hidrofobni sloj koji ne samo da štiti lak od UV zračenja i hemikalija, već i olakšava uklanjanje svih vrsta zagađenja. Smola i insekti se teže vezuju za površinu, a čišćenje postaje znatno jednostavnije i bezbednije.
Zagađenja iz prirode nisu samo vizuelni problem, ona mogu uzrokovati ozbiljnu i dugotrajnu štetu na boji automobila. Pravovremena reakcija, upotreba pravih sredstava i odgovorne navike parkiranja mogu znatno doprineti očuvanju estetike i vrednosti automobila na duže staze.
#9 Ignorisanje manjih ogrebotina i oštećenja
Čak i najmanje oštećenje ili ogrebotina možda neće delovati kao velika stvar, dok ne počne da se pojavljuje rđa. Ako ignorišete manja oštećenja, otvarate vrata za mnogo veće probleme.
Sistemi boje na automobilu sastoje se od nekoliko slojeva: primer, osnovna boja i providni sloj. Kada kamenčić ili ogrebotina prodre do metala, taj izloženi deo postaje idealno mesto za oksidaciju. Ako se ne tretira, rđa može da se formira i širi ispod okolne boje, što slabi strukturu i izgled Vašeg automobila.
Čak i laka oštećenja na providnom sloju mogu dovesti do prodora vlage, što na kraju može dovesti do izbledelosti i pogoršanja oštećenja tokom vremena.
#10 Hemijska oštećenja boje
Mnoge svakodnevne hemikalije, koje često koristimo ili kojima je vozilo izloženo tokom redovne upotrebe, mogu neprimetno, ali ozbiljno oštetiti boju automobila. Sredstva za čišćenje domaćinstva, odmašćivači pa čak i automatske perionice mogu biti prejaki za boju automobila.
Koje supstance su posebno opasne?
Kočiona tečnost, naročito vrste koje nisu na bazi silikona, deluje agresivno na boju – gotovo kao razređivač. U kontaktu sa lakom, može izazvati njegovo guljenje, pucanje i ubrzano propadanje zaštitnog sloja.
Ako dođe do prosipanja, odmah isperite mesto toplom vodom i blagim sapunom, bez trljanja – umesto toga lagano tapkajte kako biste izbegli širenje tečnosti.
Prosuto gorivo, posebno benzin, može biti izrazito štetno za boju. Tokom isparavanja ostavlja mrlje i može nagrizati zaštitni sloj, a kod vozila koja su nedavno voskirana – čak i ukloniti vosak.
Rizik je veći kod starijih vozila sa oslabljenim lakom kao i kod nedavno farbanih vozila, čiji sloj još uvek nije potpuno očvrsnuo
U slučaju prosipanja goriva, odmah reagujte. Koristite upijajući papirni ubrus ili meku mikrofiber krpu da pažljivo upijete tečnost. Ne trljajte! Nakon toga očistite mesto sa sredstvom specijalno namenjenim za autolak.
Naizgled bezopasni ostaci kafe, gaziranih sokova ili sokova od citrusa mogu uzrokovati hemijsku reakciju sa lakom. Zbog visoke kiselosti, pića poput kafe i kole posebno su štetna i mogu ostaviti fleke ili čak uzrokovati površinska oštećenja.
Nikada ne ostavljajte šolje, flaše ili ambalažu hrane na krovu, haubi ili gepeku vozila. Osim što mogu pasti, mogu i pustiti sadržaj koji oštećuje boju.
Većina ovih supstanci direktno deluje na providni zaštitni sloj (clear coat), slabeći njegovu otpornost na UV zrake, vlagu i prljavštinu. Pojava mat fleka, mrlja i promena boje znatno utiče na izgled vozila. Vizuelna oštećenja boje utiču na tržišnu vrednost i mogu zahtevati skupe popravke ili poliranje.
Redovno održavanje i pravovremeno reagovanje na izloženost hemikalijama ne samo da produžavaju životni vek boje, već i čuvaju celokupan vizuelni identitet Vašeg automobila.
Kao što smo i na početku naglasili, boja nije samo estetski detalj, ona je i prva linija zaštite Vašeg automobila od spoljnih uticaja. Nažalost, mnoge svakodnevne navike i zanemareni detalji mogu ozbiljno ugroziti njen kvalitet, dovesti do trajnih oštećenja i umanjiti vrednost vozila.
Od naslanjanja i ostavljanja predmeta na karoseriji, preko nepravilnog pranja, do izlaganja hemikalijama, suncu i prirodnim zagađivačima – sve ove greške se mogu izbeći uz malo pažnje i informisanosti. Ključ je u prevenciji i redovnom održavanju: perite automobil pravilno, koristite odgovarajuća sredstva i opremu, izbegavajte direktno izlaganje sunce, uklanjajte nečistoće odmah i obavezno zaštitite lak voskom ili keramičkom zaštitom.
Ulaganjem minimalnog truda, ne samo da ćete očuvati besprekoran izgled svog vozila, već ćete produžiti vek njegove boje i sačuvati njegovu tržišnu vrednost. Jer, pravilna nega nije luksuz, već pametna navika svakog odgovornog vlasnika automobila.
Briga o vozilu ne podrazumeva samo redovno pranje i održavanje, već i pažljivo ophođenje u svakodnevnim situacijama. Mali znak pažnje danas može značiti veliku uštedu sutra, kako za izgled, tako i za vrednost automobila.
Pored svega navedenog, važno je da za svoj automobil uzimate samo kvalitetne i proverene auto delove. Iz tog razloga sve što Vam treba možete pronaći na našoj online prodavnici deloovi.com. Od karoserije, farova, branika, retrovizora, do delova za mali servis, sijalica, univerzalne opreme, i još mnogo toga.
www.deloovi.com
011 428 62 36