Kraj leta znači i da se približava vreme za zamenu letnjih guma zimskim za sve vozače koji imaju sezonske gume na svom automobilu. Konkretno u Srbiji, prema Pravilniku o bezbednosti saobraćaja, u periodu od 01. novembra do 01. aprila, obavezna je upotreba zimskih guma na putu.
Ali, šta se dešava sa Vašim letnjim gumama nakon zamene?
Dok je zamena guma ključna za Vašu bezbednost, podjednako je važno obezbediti pravilno skladišenje letnjih guma tokom zime i hladnih meseci koje zima sa sobom donosi, kako biste im produžili vek trajanja i sačuvali ih u dobrom stanju za sledeću sezonu.
Nažalost, često se zanemaruje važnost pravilnog skladištenja guma, što može dovesti do smanjenja performansi, bržeg habanja i čak bezbednosnih rizika.
Potrudićemo se da Vas u ovom tekstu provedemo kroz sve što treba da znate o skladištenju letnjih guma tokom zimskih meseci, od pripreme do pravilnih uslova skladištenja i grešaka koje treba izbegavati. Bilo da skladištite gume sa ili bez felni, pravilna briga tokom sezone van upotrebe će Vam uštedeti novac i produžiti vek trajanja guma na Vašem automobilu.
Zašto je važno pravilno skladištenje letnjih guma?
Gume su jedan od najvažnijih delova Vašeg vozila, direktno utičući na upravljanje, bezbednost i ekonomičnost goriva. Ali kada se nepravilno skladište, njihov materijal može brže propasti nego što je očekivano.
Letnje gume su dizajnirane za optimalne performanse u toplim vremenskim uslovima. Njihovi gumeni spojevi, šare i konstrukcija najbolje funkcionišu na temperaturama iznad 7°C. Kada temperature padnu, guma letnjih guma može da otvrdne i napukne, što može oštetiti gume tokom vremena.
Pre nego što pređemo na korake kako da pravilno skladištite gume, važno je razumeti zašto je pravilno skladištenje bitno:
- Sprečavanje degradacije
Gume su napravljene od mešavine prirodne i sintetičke gume, koje mogu propasti kada su izložene spoljašnjim faktorima kao što su UV svetlost, kiseonik, toplota i vlaga. Loši uslovi skladištenja mogu uzrokovati pucanje gume i smanjiti efikasnost na putu.
- Očuvanje performansi
Letnje gume su dizajnirane da pružaju optimalno prianjanje i upravljanje u toplim vremenskim uslovima. Ako se oštete tokom skladištenja, neće se ponašati kako je predviđeno kada ih sledeće sezone ponovo postavite.
- Produženje veka trajanja
Gume koje nisu pravilno skladištene brže će se trošiti. Ovo je posebno tačno za gume koje su izložene promenljivim temperaturama ili skladištene u vlažnim prostorima. Set guma može trajati nekoliko godina ako se pravilno održava. Osiguranje da se letnje gume skladište na pravi način produžiće njihov vek trajanja, štedeći Vam novac u slučaju prerane zamene.
- Bezbednost
Oštećene gume mogu predstavljati ozbiljne bezbednosne pretnje. Takve gume su sklonije pucanju, što može dovesti do opasnih situacija na putu. Pravilno skladištenje smanjuje rizik od strukturalnih oštećenja, osiguravajući da gume ostanu sigurne i funkcionalne.
- Finansijska ušteda
Kupovina novih guma svake sezone može postati skup poduhvat. Preduzimanjem potrebnih koraka za pravilno skladištenje letnjih guma, možete produžiti njihov vek trajanja i izbeći potrebu za preuranjenom zamenom.
Pravilnim skladištenjem letnjih guma osiguravate da će, kada ih ponovo koristite, performanse biti jednake kao pre skladištenja.
Šta treba uraditi pre skladištenja letnjih guma?
Pre nego što počnete sa skladištenjem letnjih guma za zimu, postoji nekoliko ključnih koraka koje treba preduzeti. Pravilna priprema guma pomaže u sprečavanju oštećenja i osigurava da budu spremne za upotrebu sledeće sezone.
1. Temeljno očistite gume
Prvi korak u pripremi letnjih guma za zimsko skladištenje je da ih temeljno očistite. Vremenom, gume prikupljaju prljavštinu, prašinu od kočnica i druge nečistoće koje mogu oštetiti gumu ako se tako ostave tokom skladištenja. Pratite ove korake za čišćenje:
- Koristite blagi sapun i vodu: Blaga rastvor za čišćenje je najbolji za uklanjanje prljavštine bez oštećenja površine gume. Koristite proizvod koji je posebno dizajniran za čišćenje guma kako biste izbegli oštećenje gume. Možete upotrebiti četku za gume ili sunđer sa blagim sapunom i vodom da biste izribali gume i uklonili prljavštinu.
- Iščetkajte šare: Koristite četku sa mekim vlaknima kako biste očistili žlebove i osigurali da je sva prljavština uklonjena.
- Izbegavajte jake hemikalije: Izbegavajte upotrebu agresivnih hemikalija poput onih koje mogu isušiti i oštetiti gumu.
- Potpuno osušite gume: Ostavite gume da se osuše na vazduhu pre nego što pređete na sledeći korak, kako biste bili sigurni da na njima nema vlage. Skladištenje vlažnih guma može dovesti do pojave buđi, plesni ili rđe i time prouzrokovati oštećenja od vlage.
2. Pregledajte da li ima oštećenja
Nakon što očistite gume, pregledajte ih kako biste otkrili bilo kakve znakove oštećenja. Ovo je odlična prilika da identifikujete potencijalne probleme koje treba rešiti pre nego što ponovo montirate gume na proleće.
Obratite pažnju na:
- Istrošenost šara: Proverite da li gume imaju dovoljno dubok profil. Ako su šare previše istrošene, možda je vreme za zamenu guma, a ne za njihovo skladištenje.
- Pukotine i posekotine: Proverite bočne zidove i šare zbog pukotina, ispupčenja ili posekotina. Ovi znakovi mogu ukazivati na strukturno oštećenje koje treba rešiti pre skladištenja.
- Zaglavljene predmete: Uverite se da nema eksera, šrafova ili drugih predmeta u šarama koji bi mogli izazvati probušenje
3. Proverite pritisak u gumama
Čak i ako skladištite gume bez felni, preporučuje se da ih napumpate na preporučeni pritisak pre nego što ih odložite na duži period. Ovaj korak može izgledati nevažan za gume koje nisu montirane na felne, ali napumpavanje pomaže da se guma zadrži u svojoj prirodnoj formi, sprečavajući deformacije koje mogu nastati usled dugotrajnog skladištenja.
Ako skladištite gume koje su već montirane na felne, ovaj korak postaje još važniji. Vremenom, gume prirodno gube pritisak, što može dovesti do promena u obliku gume, posebno ako su ostavljene sa niskim pritiskom. Deformacija može značajno uticati na performanse guma kada ih ponovo stavite na vozilo, jer neravnomerno raspoređena težina može prouzrokovati nepravilno trošenje ili čak oštetiti strukturu same gume.
Pre skladištenja, proverite pritisak u svim gumama pomoću pouzdanog merača pritiska. Napumpajte ih do preporučenog nivoa, koji je naveden u uputstvu proizvođača vozila ili na nalepnici na samom vozilu, obično smeštenoj na unutrašnjoj strani vrata vozača.
Pored toga, preporučuje se da povremeno proveravate pritisak tokom skladištenja. Gume koje se čuvaju duži vremenski period u prostorijama sa promenljivim temperaturama, posebno ako su skladištene u hladnim ili vlažnim uslovima, mogu brže gubiti pritisak. Redovno proveravanje pritiska će pomoći da se izbegnu potencijalni problemi kada dođe vreme za ponovno montiranje.
4. Obeležite gume
Kada dođe vreme da vratite letnje gume na automobil, pravilna rotacija guma može biti ključna za njihovo ravnomerno habanje i produženje veka trajanja. Zato je važno da pre nego što skladištite gume, obeležite svaku prema njenom položaju na vozilu, što će Vam olakšati proces montiranja sledeće sezone.
Rotacija guma pomaže u izjednačavanju trošenja gazećeg sloja, jer prednje i zadnje gume ne doživljavaju isto opterećenje tokom vožnje.
Obeležavanjem guma prema njihovoj trenutnoj poziciji na vozilu, kao što su “prednji levi”, “zadnji desni” i slično, moći ćete ih pravilno rotirati sledeće sezone, postavljajući zadnje gume napred i obrnuto.
Da biste obeležili gume, možete koristiti specijalne trake za označavanje ili jednostavnu samolepljivu traku. Na traci možete pisati markerom i jasno označiti poziciju svake gume. Takođe, ako su gume montirane na felne, možete označiti i felnu, što će dodatno olakšati prepoznavanje pozicije. Ovaj korak može biti naročito koristan ako koristite usluge skladištenja guma ili ako planirate sami da ih montirate.
Gde treba skladištiti letnje gume tokom zime?
Mesto gde skladištite letnje gume može značajno uticati na njihovu dugovečnost i performanse. Skladištenje u neprikladnom okruženju može dovesti do preranog propadanja. Evo faktora koje treba uzeti u obzir pri izboru najboljeg mesta za skladištenje.
#Skladištite gume u hladnom i suvom prostoru
Toplota je neprijatelj gumenih komponenti u gumama. Visoke temperature mogu uzrokovati degradaciju gumenih spojeva, što vodi do pucanja i isušivanja guma. Najbolje mesto za skladištenje guma je unutrašnjost, u prostoru sa kontrolisanom klimom. Podrum, garaža ili posebna prostorija za skladištenje su dobri, sve dok zadovoljavaju sledeće uslove:
- Optimalna temperatura: Gume su osetljive na ekstremnu toplotu i hladnoću. Idealna temperatura skladištenja je između 10°C i 25°C. Izbegavajte postavljanje guma blizu izvora toplote kao što su peći ili radijatori, jer prekomerna toplota može dovesti do isušivanja i pucanja gume.
- Suvo okruženje: Vlaga je jedan od najvećih neprijatelja prilikom skladištenja guma. Prostor treba biti suv, bez vlage koja može izazvati buđ ili strukturalna oštećenja. Ako je prostor sklon vlazi, razmislite o korišćenju odvlaživača vazduha.
- Zaštićeno od svetlosti: UV zraci mogu degradirati gumu tokom vremena. Uverite se da prostor za skladištenje nije izložen direktnoj sunčevoj svetlosti.
- Čisto i provetreno: Prostor za skladištenje treba da bude čist, bez prašine i dobro provetren kako bi se sprečilo nakupljanje štetnih gasova ili vlage.
#Držite gume podignute od tla
Kada skladištite gume, najbolje je da ih podignete sa tla kako biste ih zaštitili od hladnoće, vlage i potencijalnih štetočina. Koristite drvene palete ili stalak za gume kako biste ih podigli nekoliko centimetara iznad poda. Ovo takođe pomaže u boljoj cirkulaciji vazduha oko guma.
#Izbegavajte hemikalije i ozon
Određene supstance mogu biti štetne za Vaše gume, čak i tokom skladištenja. Gume su veoma osetljive na ozon, koji može prouzrokovati pucanje gume tokom vremena. Proverite da li je prostor za skladištenje bez opreme koja emituje ozon, kao što su električni motori, peći ili druga mašinerija.
Takođe, držite gume dalje od hemikalija, ulja ili rastvarača, koji mogu prouzrokovati oštećenje gume.
#Pokrijte gume
Zaštita guma od prašine, prljavštine i sunčeve svetlosti je ključna. Možete koristiti specijalne torbe za skladištenje guma ili plastične folije ( čvrste plastične kese takođe mogu poslužiti). Ako koristite plastične folije, pazite da ne budu hermetički zatvorene jer to može zarobiti vlagu. Umesto toga, odlučite se za materijale koji propuštaju vazduh, ali blokiraju UV zrake i prljavštinu.
Kako se pravilno skladište gume sa felnama, a kako bez njih?
Način na koji skladištite gume zavisi od toga da li su montirane na felne ili nisu, jer ovaj faktor direktno utiče na način rukovanja, raspoređivanje težine i sprečavanje oštećenja. Pravilno skladištenje pomaže očuvanju integriteta i dugotrajnosti guma, čime produžavate njihov životni vek i osiguravate optimalne performanse kada ih ponovo montirate na vozilo.
Skladištenje guma sa felnama
Kada skladištite gume koje su montirane na felne, glavni cilj je da se spreče ravne tačke na gumama i očuva integritet i guma i felni. Felne dodaju dodatnu težinu, pa je potrebno obratiti posebnu pažnju na način skladištenja kako ne bi došlo do nepravilnog trošenja ili oštećenja.
Obesite gume
Najbolji način za skladištenje guma sa felnama je da ih obesite na posebne kuke ili nosače za gume. Ovaj metod je posebno koristan jer potpuno uklanja pritisak sa guma i felni, ravnomerno raspoređujući težinu, što sprečava pojavu ravnih tačaka. Takođe to omogućava bolju ventilaciju, što pomaže u očuvanju gume u suvim i hladnim uslovima skladištenja. Međutim, važno je napomenuti da nosači za gume moraju biti stabilni i odgovarajuće dimenzije kako bi podržali težinu felni i guma bez rizika od pada ili savijanja.
Složite gume horizontalno
Ako nemate opciju da obesite gume, možete ih složiti horizontalno jednu na drugu. Važno je da ih slažete pažljivo, izbegavajući previše slojeva. Optimalno je da ne slažete više od četiri gume jednu na drugu, jer prekomerna težina može uzrokovati deformaciju donjih guma, što može uticati na performanse kada se ponovo montiraju na vozilo. Takođe, izbegavajte kontakt sa oštrim predmetima ili abrazivnim površinama koje bi mogle oštetiti gume ili felne. Postavite zaštitni sloj (poput kartona ili tkanine) između svake gume kako biste ih dodatno zaštitili.
Napumpajte gume
Pre nego što odložite gume sa felnama, uverite se da su napumpane na preporučeni pritisak. Ovaj korak je ključan jer održavanje odgovarajućeg pritiska pomaže u sprečavanju formiranja ravnih tačaka na gumama tokom dugotrajnog skladištenja.
Skladištenje guma bez felni
Ako skladištite gume bez felni, potrebno je biti još pažljiviji kako bi se izbegla eventualna oštećenja, jer nema potpore felni koja bi pomogla u raspodeli težine i održavanju oblika gume. Pravilno skladištenje bez felni je ključno za očuvanje integriteta guma i sprečavanje deformacija.
Skladištite gume vertikalno
Najbolji način za skladištenje guma bez felni je da ih postavite u vertikalni položaj (uspravno). Skladištenje guma u horizontalnom položaju može uzrokovati deformacije pod vlastitom težinom, posebno tokom dužeg vremenskog perioda. Vertikalno skladištenje pomaže da se težina ravnomerno rasporedi, čime se smanjuje rizik od neravnomernog trošenja ili deformisanja gazećeg sloja gume. Preporučuje se da koristite specijalne nosače za gume ili police koje će ih držati stabilno u uspravnom položaju, uz minimalan kontakt sa podom.
Povremeno rotirajte gume
Gume koje su skladištene vertikalno treba povremeno rotirati kako bi se izbeglo stvaranje tačaka pod stalnim pritiskom, što može dovesti do deformacije. Ova praksa pomaže u ravnomernom raspoređivanju težine tokom skladištenja, čime se održava pravilan oblik guma. Rotacija je posebno važna ako gume skladištite tokom dužeg vremenskog perioda, jer duže neaktivne gume postaju podložnije deformaciji.
Izbegavajte vešanje guma bez felni
Za razliku od guma sa felnama, gume bez felni ne treba vešati. Bez dodatne potpore felni, vešanje guma može izazvati ozbiljnu deformaciju, posebno na bočnim zidovima gume. Ove deformacije mogu biti trajne, što će uticati na performanse guma kada ih ponovo montirate na vozilo. Gume bez felni su mnogo osetljivije na promene oblika, pa je bolje držati ih na stabilnim nosačima u vertikalnom položaju.
Bilo da su gume sa ili bez felni, kao što smo ranije napomenuli, važno je zaštititi ih od direktnog izlaganja sunčevoj svetlosti, vlazi i ekstremnim temperaturama. Gume bez felni su posebno ranjive, jer nisu podržane metalnim felnama koje mogu pomoći u očuvanju njihovog oblika.
Na kraju, bez obzira da li skladištite gume sa ili bez felni, pravilno rukovanje i odgovarajuća zaštita od spoljašnjih uticaja igraju ključnu ulogu u očuvanju guma.
Usluge skladištenja guma
Za one koji nemaju dovoljno prostora ili klimatski kontrolisano okruženje za pravilno skladištenje guma, profesionalne usluge skladištenja guma nude praktično rešenje.
Prednosti usluga skladištenja guma
Mnogi prodavci guma, servisi i saloni automobila nude usluge skladištenja guma kao deo svoje ponude. Ove usluge pružaju određene prednosti:
- Adekvatni uslovi: Skladišni objekti su obično sa kontrolisanom klimom, što osigurava da se gume čuvaju na optimalnoj temperaturi i vlažnosti.
- Bezbednost: Ovi objekti su često osigurani i pružaju zaštitu od krađe ili oštećenja.
- Pogodnost: Ne morate brinuti o pronalaženju prostora kod kuće ili u garaži. Skladište će se pobrinuti za sve aspekte procesa, uključujući čišćenje guma, označavanje i održavanje.
Cena usluga skladištenja guma
Cena skladištenja guma u profesionalnom objektu može varirati u zavisnosti od lokacije, određenog pružaoca usluge i dodatnih pogodnosti. Neki servisi nude usluge čuvanja po gumi na mesečnom nivou od 100 – 200 RSD (+PDV) u zavisnosti od toga da li se čuvaju sa felnom ili bez, dok neki nude usluge čuvanja od 6 meseci čija se cena kreće od 20 do 100€ po sezoni za set od četiri gume.
Iako je to dodatni trošak, pogodnost i zaštita koje nude profesionalna skladišta mogu se isplatiti, naročito ako nemate odgovarajući prostor kod kuće.
Šta treba izbegavati kod skladištenja letnjih guma?
Postoji nekoliko ključnih grešaka koje treba izbegavati pri skladištenju letnjih guma. Ove greške mogu prouzrokovati nepotrebna oštećenja ili propadanje guma, što može učiniti Vaše gume nesigurnim za upotrebu sledeće sezone.
1) Izbegavajte direktnu sunčevu svetlost
Kao što je ranije pomenuto, UV zraci iz sunčeve svetlosti mogu prouzrokovati degradaciju gumenih spojeva, što dovodi do pucanja i slabljenja strukture gume. Uvek skladištite gume u zasenjenom, zatvorenom prostoru.
2) Izbegavajte ekstremne temperature
Promenljive temperature ili dugotrajno izlaganje visokoj toploti ili smrzavanju mogu oštetiti gume. Izbegavajte skladištenje guma u prostorima koji nisu temperaturno kontrolisani, kao što su spoljne šupe, tavani ili prostori izloženi direktnom suncu.
3) Ne skladištite gume blizu hemikalija
Izbegavajte skladištenje guma u blizini proizvoda ili opreme koji emituju ozon ili druge štetne hemikalije, jer one mogu prouzrokovati pucanje gume. Držite ih dalje od električnih motora, peći ili bilo kojih drugih mašina koje mogu emitovati ozon.
4) Ne ostavljajte gume direktno na podu
Skladištenje guma direktno na podu može ih izložiti vlazi, hladnim temperaturama i štetočinama. Koristite paletu, policu ili kuke kako biste gume držali podignute sa tla u kontrolisanijem okruženju.
5) Izbegavajte hermetičke plastične kese
Iako je važno zaštititi gume od prašine i prljavštine, upotreba hermetičkih plastičnih kesa može zarobiti vlagu unutra, što može dovesti do buđi ili degradacije gume. Ako koristite plastične kese, pazite da su prozračne ili se odlučite za specijalno dizajnirane torbe za skladištenje guma.
6) Ne zaboravite čišćenja guma pre skladištenja
Preskakanje procesa čišćenja može dovesti do oštećenja guma zbog nakupljene prljavštine, hemikalija i soli sa puta. Uvek očistite gume pre dugotrajnog skladištenja.
7) Ne ostavljajte ih napolju nezaštićene
Ostaviti gume izložene elementima bez adekvatne zaštite može izazvati ozbiljna oštećenja. Ako ih morate skladištiti napolju, obavezno ih dobro pokrijte i držite podignute sa tla.
Pravilno skladištenje letnjih guma tokom zimskih meseci je od ključnog značaja za očuvanje njihovog stanja, performansi i bezbednosti. Pridržavajući se smernica navedenih u ovom članku, možete izbeći preuranjeno habanje i produžiti vek trajanja Vaših guma, čime štedite i vreme i novac na duže staze.
Od čišćenja i pregleda guma pre skladištenja, do odabira pravog mesta za skladištenje i poznavanja najboljih praksi za gume sa ili bez felni, svaki korak igra vitalnu ulogu u očuvanju Vaših guma. Ako niste sigurni ili nemate dovoljno prostora, profesionalne usluge skladištenja guma mogu biti prikladno rešenje.
Posvetivši malo vremena pravilnom skladištenju letnjih guma, osiguraćete da budu spremne za vožnju čim se vrate topli dani. Zato odvojite vreme da pravilno skladištite svoje letnje gume i uživajte u benefitima narednih sezona!
www.deloovi.com
011 428 62 36