fbpx
Alternator u automobilu.
Posted in: Novi delovi za automobile

Šta je alternator i koja je njegova uloga u automobilu?

Da bi automobil mogao da funkcioniše bez problema, postoji mnoštvo komponenti koje rade zajedno kako bi se obezbedila glatka i efikasna vožnja. Među tim komponentama značajnu ulogu ima alternator, deo koji često prolazi nezapaženo dok ne prestane da radi.

Kada govorimo o napajanju radija, svetala i drugih elektronskih komponenti u automobilu, možda mislite da je akumulator deo odgovoran za njihovo funkionisanje. U stvarnosti je zapravo drugačije. Alternator je taj koji održava stvari u toku.

Bez funkcionalnog alternatora, Vaše vozilo bi prestalo da radi čim se akumulator isprazni. Razumevanje šta je alternator i koja je njegova funkcija u vozilu može Vam pomoći da bolje održavate automobil i potencijalno izbegnete skupe popravke.

Šta je alternator?

Alternator ima zanimljivu istoriju koja datira iz ranog 20. veka. U početku su automobili koristili jednosmerne generatore (dinamo), za napajanje svojih električnih sistema. Međutim, ovi generatori nisu bili efikasni pri niskim brzinama motora i često su rezultirali ispražnjenim akumulatorom. Uvođenje alternatora 1960-ih godina revolucionisalo je automobilske električne sisteme.

 Alternator je vitalni deo električnog sistema svakog vozila. To je vrsta uređaja koji pretvara mehaničku energiju u električnu energiju, snabdevajući strujom električne komponente automobila dok motor radi. Alternator takođe održava punjenje akumulatora, osiguravajući da Vaš automobil može da se pokrene i funkcioniše efikasno.

Za razliku od akumulatora, koja skladišti energiju, alternator neprekidno generiše električnu energiju dok motor radi. Dok akumulator obezbeđuje inicijalnu snagu za pokretanje motora, alternator je taj koji održava automobil u radu tako što kontinuirano puni akumulator i napaja sve od svetala do radija i klima uređaja u automobilu.

Bez funkcionalnog alternatora, automobil bi na kraju ispraznio akumulator, što bi dovelo do potpunog gašenja svih električnih sistema.

Komponente alternatora.

Komponente alternatora

Alternator se sastoji od nekoliko ključnih komponenti koje rade zajedno kako bi proizvodile i distribuirale električnu energiju. Razumevanje ovih komponenti može Vam pomoći da shvatite kako alternatori funkcionišu i šta može poći po zlu ako se pojavi problem.

Rotor i stator

Rotor i stator su srce alternatora. Rotor, koji je pričvršćen za radilicu motora, okreće se unutar statora. Stator je nepokretan set namotaja žice koji okružuju rotor. Kada se rotor okreće, on generiše magnetno polje koje indukuje električnu struju u namotajima statora. Ova struja se na kraju pretvara u električnu energiju koja se koristi u automobilu.

Diodni ispravljač

Električna energija koju proizvodi alternator je u obliku naizmenične struje (AC), ali električni sistem automobila funkcioniše na jednosmernoj struji (DC). Diodni ispravljač je odgovoran za pretvaranje naizmenične struje, koju generišu rotor i stator, u jednosmernu struju, koja se može koristiti u vozilu.

Regulator napona (regler)

Regulator napona ili regler osigurava da izlazni napon alternatora ostane stabilan, obično oko 13,5 do 14,5 volti. Ako je napon previsok, može doći do oštećenja električnih komponenti vozila. Ako je prenizak, akumulator se neće pravilno puniti. Regulator napona prati izlaz i po potrebi podešava struju kako bi održao stabilan nivo napona.

Ventilator za hlađenje

Pošto alternator generiše veliku količinu toplote tokom rada, on ima ugrađeni ventilator za hlađenje kako bi se sprečilo pregrevanje. Ventilator pomaže u rasipanju toplote koju proizvode unutrašnje komponente alternatora, osiguravajući da alternator radi efikasno i pouzdano.

Remenica i zupčasti kaiš

Remenica alternatora povezana je sa motorom putem zupčastog kaiša. Kada motor radi, remenica radilice motora pokreće kaiš, koji okreće remenicu alternatora, koja zauzvrat okreće rotor unutar alternatora. Ova mehanička veza omogućava alternatoru da generiše električnu energiju.

Ležajevi

Ležajevi omogućavaju glatko okretanje rotora i smanjuju trenje.

Kako funkcioniše alternator?

Rad alternatora predstavlja proces pretvaranja mehaničke energije u električnu energiju, koja je ključna za funkcionisanje automobila, po principu elektromagnetne indukcije, koji je 1830ih postavio Majkl Faradej.

Kada motor startuje, radilica počinje da se okreće, što zauzvrat okreće remenicu alternatora putem pogonskog kaiša. Ova mehanička energija je početna tačka za generisanje električne energije.  Dok se remenica okreće, ona pokreće rotor unutar alternatora.

Kako se rotor okreće, on generiše magnetno polje unutar statora. Magnetno polje indukuje naizmeničnu struju (AC) u namotajima statora, što je prvi korak u generisanju električne energije. Generisana naizmenična struja nije pogodna za automobilske električne sisteme, koji zahtevaju jednosmernu struju (DC). Ova naizmenična struja se zatim šalje do diodnog ispravljača, koji je pretvara u jednosmernu struju (DC).

Regulator napona osigurava da izlazni napon alternatora ostane unutar specificiranog opsega. Podešava količinu struje koja teče kroz rotor kako bi održao konstantan nivo napona.

Ova regulisana jednosmerna struja se distribuira električnim komponentama automobila i akumulatoru. Akumulator skladišti višak električne energije za korišćenje kada motor ne radi ili kada električno opterećenje premašuje izlaz alternatora. U suštini, alternator održava akumulator napunjenim i napaja sve električne sisteme vozila (uključujući svetla, radio, klima uređaj i još mnogo toga) dok motor radi.

Razlika izmedju generatora i alternatora

Pojmovi “generator” i “alternator” često se koriste uporedo, ali su to različite komponente sa različitim funkcijama i dizajnom.

Funkcionalnost

I generator i alternator pretvaraju mehaničku energiju u električnu energiju, ali to čine na različite načine. Generator proizvodi jednosmernu struju (DC) direktno, dok alternator generiše naizmeničnu struju (AC), koja se zatim pretvara u jednosmernu struju (DC) putem ispravljača. Ova razlika je važna jer većina modernih vozila zahteva jednosmernu struju za svoje električne sisteme.

Dizajn i efikasnost

Alternatori su generalno efikasniji od generatora jer mogu generisati električnu energiju u širem opsegu brzina motora. Takođe su lakši i kompaktniji, što ih čini idealnim za moderna vozila gde su prostor i težina važni faktori.

Sa druge strane, generatori su robusniji i mogu generisati energiju čak i pri nižim brzinama, što je razlog zašto su se često koristili u starijim vozilima i još uvek se koriste u nekim stacionarnim primenama.

Trajnost

Alternatori obično imaju duži vek trajanja od generatora zbog svog efikasnijeg dizajna. Takođe su manje podložni habanju jer koriste četkice i klizne prstenove za prenos struje, dok generatori koriste komutator, koji je skloniji habanju.

Upotreba u modernim vozilima

Većina modernih vozila opremljena je alternatorima, a ne generatorima, zbog njihove superiorne efikasnosti, kompaktne veličine i trajnosti. Generator se obično nalazi u starijim vozilima ili u primenama gde su potrebne njegove specifične prednosti.

Generator vs alternator

Koji su najćešći problemi sa alternatorom?

Kao i svaka mehanička komponenta, alternatori su podložni habanju tokom vremena. Ovo su neki od najčešćih problema sa alternatorom:

Istrošeni ležajevi

Rotor alternatora se okreće velikom brzinom, podržan ležajevima. Tokom vremena, ovi ležajevi mogu da se istroše, što dovodi do brušenja ili škripanja. Ako ležajevi potpuno otkažu, alternator može da se zablokira, što dovodi do iznenadnog gubitka snage u električnim sistemima vozila.

Neispravan diodni ispravljač

Diodni ispravljač je ključan za pretvaranje naizmenične u jednosmernu struju. Ako on otkaže, alternator može proizvoditi nestabilne nivoe napona, što dovodi do električnih problema u vozilu. U nekim slučajevima, neispravan ispravljač može prouzrokovati pražnjenje akumulatora čak i kada automobil nije u upotrebi.

Polomljen ili labav zupčasti kaiš

Pogonski kaiš povezuje alternator sa motorom. Ako kaiš pukne ili postane labav, alternator se neće okretati, i neće se generisati električna energija. Ovo može brzo dovesti do ispražnjenog akumulatora pa samim time vozilo neće moći da se pokrene.

Kvar regulatora napona (reglera)

Regulator napona ili regler, osigurava da izlazni napon alternatora bude u ispravnom rasponu. Neispravan regler može dovesti do nekonzistentnih nivoa napona u električnom sistemu, uzrokujući treperenje svetala ili čak ‘’prepunjenje’’ akumulatora, što može dovesti do njegovog oštećenja.

Istrošene četkice

Četkice unutar alternatora pomažu u prenošenju struje na rotor. Tokom vremena, ove četkice se mogu istrošiti, smanjujući efikasnost alternatora i na kraju uzrokujući njegov kvar.

Pregrevanje

Alternatori generišu toplotu tokom rada, a ako sistem hlađenja otkaže, alternator se može pregrejati. Ovo može dovesti do oštećenja unutrašnjih komponenti, smanjujući efikasnost alternatora ili prouzrokujući potpuni kvar.

Simptomi neispravnog alternatora

Kvar alternatora može dovesti do brojnih problema, od manjih neprijatnosti do ozbiljnih problema koji Vas mogu ostaviti na putu.

Prepoznavanje simptoma neispravnog alternatora može Vam pomoći da reagujete pre nego što ostanete bez struje zbog praznog akumulatora. Evo nekoliko uobičajenih znakova da alternator možda prestaje da radi:

Prigušena svetla ili treperenje farova

Jedan od najčešćih znakova problema sa alternatorom su prigušena prednja svetla ili pojava treperenja farova, svetla na instrument tabli ili unutrašnja svetla. Ovo se dešava jer alternator ne obezbeđuje stabilan napon ovim sistemima, što dovodi do fluktuacija u osvetljenju.

Lampica na instrument tabli u obliku akumulatora

Većina vozila ima lampicu upozorenja za akumulator na instrument tabli, koja se može upaliti ako alternator ne puni akumulator pravilno. Iako se ova lampica često povezuje sa problemima sa akumulatorom, ona može ukazivati i na problem sa alternatorom.

Slab ili prazan akumulator

Ako je akumulator Vašeg automobila konstantno slab ili prazan, čak i nakon što je zamenjen ili napunjen, to može biti znak da alternator ne puni akumulator pravilno. Loš alternator može prouzrokovati da se akumulator prazni brže nego obično, što dovodi do problema sa pokretanjem.

Problemi sa elektronikom

Neispravni alternatori mogu prouzrokovati niz električnih problema, kao što su neispravni podizači prozora, neispravno ponašanje elektronskih uređaja ili problemi sa radiom i klima uređajem u automobilu. Ovi simptomi se javljaju jer alternator ne obezbeđuje dovoljno snage za ove sisteme.

Neobični zvuci

Neispravan alternator može proizvesti razne neobične zvuke, poput brujanja ili zveckanja. Ovi zvuci često su uzrokovani istrošenim ležajevima, klizajućim pogonskim kaišem ili kvarom unutrašnjih komponenti.

Miris paljevine

Ako se alternator pregreva, može se pojaviti miris paljevine, često zbog topljenja izolacije na žicama ili kaiša alternatora. Ovo je ozbiljan problem koji treba odmah rešiti kako bi se izbegla dodatna oštećenja.

Teškoće sa pokretanjem ili učestalo gašenje

Pošto je alternator odgovoran za održavanje napunjenosti akumulatora, neispravan alternator može otežati pokretanje Vašeg vozila. U nekim slučajevima, automobil može startovati, ali se ubrzo nakon toga ugasiti, jer su električni sistemi lišeni energije.

Lampica u obliku akumulatora na instrument tabli automobila. uključena zbog neispravnog alternatora.

Kako se testirate ispravnost alternatora?

Testiranje alternatora može pomoći u dijagnostikovanju potencijalnih problema pre nego što postanu ozbiljni. Evo nekoliko metoda za testiranje alternatora:

  1. Test napona akumulatora:
    • Koristite multimetar da izmerite napon akumulatora dok je motor automobila ugašen. Ispravan akumulator bi trebalo da pokazuje napon oko 12,6 volti.
    • Pokrenite motor i ponovo izmerite napon. Funkcionalan alternator bi trebao povećati napon na između 13,5 i 14,5 volti.

2. Test opterećenja:

    • Uključite sve električne komponente, kao što su prednja svetla, radio i klima uređaj, dok motor radi.
    • Izmerite napon na kumulatoru. Ako napon značajno padne ispod 13 volti, alternator možda ne obezbeđuje dovoljno snage.

4.Inspekcija kaiša:

    • Vizuelno pregledajte zupčasti kaiš zbog znakova habanja ili oštećenja. Labav ili polomljeni kaiš može sprečiti pravilno funkcionisanje alternatora.

5. Profesionalna dijagnostika:

    • Ako niste sigurni kako da testirate alternator, najbolje je da profesionalni mehaničar izvrši temeljnu dijagnostiku kako bi precizno utvrdio o kakvom problem je reč.

Kada je vreme za zamenu alternatora?

Alternator obično traje između 7 i 10 godina, ali njegov vek trajanja može značajno varirati u zavisnosti od uslova u kojima se vozilo koristi, kao i od redovnosti i kvaliteta održavanja.

Vozila koja se često koriste u ekstremnim uslovima, poput visokih temperatura, vlažnih područja, ili se često voze na kratkim relacijama, mogu dovesti do bržeg habanja alternatora. Takođe, nepravilno održavanje, može skratiti vek trajanja ove značajne komponente.

Ako primetite neke od znakova kvara koji smo ranije opisali, kao što su prigušena svetla, čudni zvuci poput brujanja ili škripanja, problemi sa punjenjem akumulatora, ili učestalo paljenje lampice na instrument table možda je vreme za zamenu alternatora. Nepravilno funkcionisanje alternatora može dovesti do ozbiljnijih problema sa električnim sistemom vozila, što može ugroziti pouzdanost vozila i Vašu sigurnost na putu.

Takođe, ako je alternator u Vašem vozilu stariji od 7 godina i pokazuje znake istrošenosti, zamena može biti najbolja opcija, čak i ako trenutno ne primećujete jasne simptome kvara. Preventivna zamena može Vam pošteteti neprijatnosti i neplaniranih troškove u budućnosti, jer kvar alternatora može izazvati kvar celokupnog električnog sistema vozila, uključujući i akumulator.

U svakom slučaju, redovna kontrola električnog sistema vozila kod kvalifikovanog mehaničara može Vam pomoći da na vreme prepoznate i rešite potencijalne probleme sa alternatorom, osiguravajući tako dugotrajnost i pouzdanost Vašeg vozila.

Cene altrenatora

Troškovi zamene alternatora mogu znatno varirati u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući marku i model vašeg vozila, kvalitet zamenskog dela i troškove rada.

Novi alternator može koštati između 20.000 RSD i 120.000 RSD (170€-1000€), u zavisnosti od vozila. Na primer, alternatori za luksuzna ili visokoperformansna vozila obično su skuplji. Pored toga, možete birati između OEM (originalni delovi proizvođača) i delova sa aftermarket tržišta, pri čemu su OEM delovi obično skuplji.

Troškovi rada za zamenu alternatora mogu varirati u zavisnosti od složenosti posla i cena koju naplaćuje mehaničar. Neka vozila imaju lako dostupne alternatore, dok druga mogu zahtevati više vremena i truda za zamenu, što će povećati troškove rada. Obično su potrebna oko 2 radna sata servisa (radni sat se kreće od 3500 RSD do 6000 RSD (30-50€) u zavisnosti od servisa), tako da zamena u principu može koštati od 7000 RSD do 12000 RSD (60-100€) ako nije komplikovan proces.

U nekim slučajevima, mogu biti potrebne dodatne popravke ili zamene, kao što je zamena pogonskog kaiša ili popravka povezanih električnih komponenti. Ovi dodatni troškovi mogu se akumulirati, pa je važno da dobijete punu procenu pre nego što nastavite sa popravkom.

Cene alternatora u Deloovima za automobil Vokswagen Golf VI ( 5K1 ) 2.0 TDI od par različitih proizvođača navedene su u tabeli ispod. (Napomena da su cene podložne promeni u zavisnosti od stanja na tržištu.)

Proizvođač

Cena (RSD)

BOSCH

30.500 RSD

STARDAX

21.500 RSD

VALEO

28.500 RSD

DENSO

36.000 RSD

Tabela: Cene alternatora za Vokswagen Golf VI ( 5K1 ) 2.0 TDI

Mehaničar proverava stanje alternatora.

Kako odbrati adekvatan alternator za vozilo?

Kada birate alternator za Vaš automobil, važno je uzeti u obzir nekoliko ključnih faktora kako biste osigurali optimalan rad i dugotrajnost vozila. Pravilan izbor alternatora ne samo da će osigurati pouzdano napajanje svih električnih komponenti vozila, već će i smanjiti rizik od potencijalnih problema u budućnosti. Razmotrite sledeće faktore prilikom izbora:

  1. Kompatibilnost

Prvi i najvažniji korak je da se uverite da je alternator kompatibilan sa markom, modelom i specifikacijama motora Vašeg vozila. Pogrešno odabran alternator može dovesti do nepravilnog funkcionisanja električnog sistema i dodatnih kvarova.

2. Amperaža

Amperaža alternatora direktno utiče na njegovu sposobnost da obezbedi dovoljnu količinu struje za sve električne uređaje u vozilu. Pre nego što se odlučite za alternator, proverite kolika je ukupna potrošnja struje u vozilu, uključujući dodatke kao što su audio sistem, navigacija, svetla, grejanje sedišta, i druge električne komponente. Alternator sa preniskom amperažom neće moći da zadovolji ove zahteve, što može dovesti do slabljenja akumulatora i drugih problema sa električnim sistemom.

3. Kvalitet i brend

Kvalitet alternatora je ključan za njegovu dugotrajnost i pouzdanost. Preporučuje se da odaberete alternator od renomiranog proizvođača koji je poznat po visokim standardima kvaliteta. Brendirani alternatori često prolaze rigorozne testove i proizvedeni su od kvalitetnih materijala, što im omogućava duži vek trajanja i pouzdaniji rad u različitim uslovima vožnje.

4. Garancija

Kupovina alternatora sa garancijom pruža dodatnu sigurnost. Garancija je pokazatelj da proizvođač stoji iza svog proizvoda i spreman je da ga popravi ili zameni u slučaju eventualnih kvarova.

5. Efikasnost

Savremeni alternatori su dizajnirani da budu što efikasniji, kako bi smanjili opterećenje na motor i povećali ukupnu ekonomičnost potrošnje goriva. Prilikom izbora, obratite pažnju na efikasnost alternatora, što može doprineti nižim operativnim troškovima na duže staze.

6. Recenzije i preporuke

Pre kupovine, korisno je istražiti recenzije drugih korisnika i potražiti preporuke stručnjaka ili mehaničara. Iskustva drugih vozača mogu Vam pružiti uvid u dugoročne performanse i pouzdanost određenog modela alternatora, dok Vam savet kvalifikovanog stručnjaka može pomoći da donesete najbolju odluku za svoje vozilo.

Biranje pravog alternatora za Vaše vozilo je ključni korak ka osiguravanju pouzdanog i bezbrižnog rada električnog sistema.

Par saveta za produženje veka trajanja alternatora

Redovno održavanje može produžiti vek trajanja alternatora Vašeg automobila i osigurati pouzdane performanse. Evo nekoliko praktičnih saveta kako biste izvukli maksimum iz alternatora:

Redovno proveravajte pogonski (zupčasti) kaiš

Pogonski (zupčasti) kaiš pokreće alternator. Uverite se da je u dobrom stanju i pravilno zategnut. Istrošen ili labav kaiš može uzrokovati da alternator loše radi ili prerano otkaže.

Vodite računa o električnom opterećenju

Izbegavajte preopterećenje električnog sistema Vašeg vozila dodatnom opremom koja zahteva više snage nego što alternator može da obezbedi. Ovo uključuje audio sisteme visokih performansi, dodatna svetla ili druge elektronske uređaje.

Osigurajte pravilnu ventilaciju

Alternatori proizvode određenu količinu toplote tokom rada. Osigurajte da alternator ima odgovarajuću ventilaciju i da ventilator za hlađenje radi ispravno kako biste sprečili pregrevanje.

Održavajte konektore čistim

Korodirani ili prljavi priključci mogu ometati rad alternatora. Redovno čistite i proveravajte električne priključke kako biste bili sigurni da su funkcionalni.

Pratite stanje akumulatora

Pošto alternator puni akumulator, slab ili neispravan akumulator može dodatno opteretiti alternator. Redovno testirajte akumulator Vašeg automobila i zamenite ga kada je potrebno.

Izgled alternatora

Alternator je esencijalna komponenta Vašeg automobila, odgovorna za održavanje punjenja akumulatora i osiguranje da svi električni sistemi u automobilu funkcionišu pravilno. Razumevanje kako alternator radi, uobičajenih problema koji se mogu pojaviti i simptoma kvara alternatora može Vam pomoći da održavate svoje vozilo i izbegnete neočekivane kvarove. Redovno održavanje i pravovremena zamena pokvarenog alternatora mogu Vas spasiti od skupljih popravki u budućnosti.

Ukoliko je alternator u Vašem automobilu dotrajao ili je došlo do kvara istog, možete poručiti alternator u Deloovima pozivom na broj telefona 060 499 45 22. Ponudu ostalih auto delova, za sve marke i modele automobila možete pogledati na online prodavnici deloovi.com.

www.deloovi.com
011 428 62 36