fbpx
Izduvni sistem automobila pregledaju dva mehaničara.
Posted in: Novi delovi za automobile

Izduvni sistem automobila

Izduvni sistem automobila nije samo niz cevi, to je vitalna komponenta koja igra značajnu ulogu u performansama motora, efikasnosti potrošnje goriva i kontroli emisije izduvnih gasova. Kroz složeni niz delova i funkcija, izduvni sistem automobila utiče na to kako motor funkcioniše, koliko glatko radi, kao i na to koliko ekološki prihvatljivo vozilo može biti.

Iako je sakriven ispod automobila i često zanemaren od strane vlasnika vozila, izduvni sistem ima direktan uticaj na ukupno iskustvo vožnje i dugovečnost motora. Kvalitetan i dobro održavan izduvni sistem može značajno poboljšati performanse automobila, smanjiti potrošnju goriva i ograničiti štetne emisije, čime doprinosi zaštiti životne sredine.

U ovom tekstu ćemo detaljno istražiti sve aspekte izduvnog sistema automobila, uključujući njegove ključne komponente, način na koji funkcioniše, savete za održavanje, kako prepoznati i rešiti uobičajene probleme i još mnogo toga.

Izduvni sistem automobila sa dve izlazne cevi.

Šta je izduvni sistem automobila?

Izduvni sistem koji se još naziva kod nas i auspuh (od nemačke reči ”Auspuff”) se često opisuje kao respiratorni sistem vozila.

Izduvni sistem automobila je složena mreža dizajnirana da upravlja i izbaci gasove proizvedene tokom procesa sagorevanja unutar motora Vašeg automobila. Svaki put kada motor sagoreva gorivo, stvara otpadne gasove, ugljen-dioksid (CO2), ugljen-monoksid (CO), ugljovodonike (HC), azotne okside (NOx) i druge štetne čestice, koji su štetni za životnu sredinu i zdravlje ljudi. Izduvni sistem sakuplja ove gasove, obrađuje ih da smanji njihovu toksičnost i bezbedno ih oslobađa daleko od vozila.

Ovaj sistem ne samo što osigurava da se štetni zagađivači svedu na minimum pre nego što se puste u životnu sredinu, već i smanjuje buku koju proizvodi motor tokom rada.

Važnost ispušnog sistema ne može se preuveličati. On osigurava da Vaše vozilo ispunjava ekološke standarde, funkcioniše glatko i održava optimalnu potrošnju goriva. Neispravan izduvni sistem može dovesti do povećane emisije štetnih gasova, loše ekonomičnosti goriva i čak oštetiti motor.

Moderni izduvni sistemi su složeni sklopovi koji uključuju nekoliko komponenti koje rade zajedno kako bi smanjili uticaj motora sa unutrašnjim sagorevanjem na životnu sredinu. Vremenom, napredak u automobilskoj tehnologiji doveo je do značajnih poboljšanja u dizajnu izduvnih sistema, čineći ih efikasnijim i ekološki prihvatljivijim.

Komponente izduvnog sistema automobila

Izduvni sistem automobila se sastoji od nekoliko komponenti, od kojih svaka igra ključnu ulogu u njegovom ukupnom funkcionisanju. Evo detaljnijeg pregleda svake komponente:

Izduvna grana (izduvni kolektor)

Izduvna grana (izduvni kolektor)je prva tačka kontakta za izduvne gasove koji izlaze iz motora. Ona sakuplja gasove iz cilindara motora i sprovodi ih u jednu cev. Obično napravljena od livenog gvožđa ili nerđajućeg čelika, izduvna grana je dizajnirana da izdrži ekstremno visoke temperature i pritisak. Igra ključnu ulogu u vođenju izduvnih gasova dalje od motora, sprečavajući da gasovi uđu u kabinu kao i u poboljšanju performansi motora smanjenjem povratnog pritiska, koji može ometati efikasnost motora.

Lambda sonda (senzor kiseonika)

Lambda sonda ili senzor kiseonika prati i meri količinu kiseonika u izduvnim gasovima. Ove informacije se dalje šalju elektronskoj jedinici za upravljanje motorom (ECU) vozila, koja prilagođava smešu vazduha i goriva kako bi se optimizovao proces sagorevanja.

Ako senzor kiseonika otkaže, to može dovesti do loših performansi motora, povećane potrošnje goriva i veće emisije štetnih gasova. Detaljnije informacije o lambda sondi (senzoru kisoenika) pročitajte ovde.

Katalizator

Katalizator, obično napravljen od platine, paladijuma i rodijuma, je komponenta izduvnog sistema koja pomaže u smanjenju štetnih emisija. On koristi hemijsku reakciju za konverziju štetnih gasova kao što su ugljen-monoksid, ugljovodonici i azotni oksidi u manje štetne supstance (na primer, pretvara ugljen-monoksid (CO) u ugljen-dioksid (CO2), ugljovodonike u vodenu paru i ugljen-dioksid, a azotne okside (NOx) u azot i kiseonik). Funkcionalan katalizator je neophodan za prolazak testiranje emisije izduvnih gasova na tehničkom pregledu i održavanje ekološke prihvatljivosti vašeg automobila.

Prigušivač

Prigušivač ili izduvni lonac je možda najpoznatiji deo izduvnog sistema. Osnovna funkcija prigušivača je smanjenje buke koju proizvode izduvni gasovi. Bez prigušivača, buka motora bi bila preterano glasna, čineći vožnju neugodnim iskustvom.

Ova komponenta smanjenje buke postiže korišćenjem niza komora ili perforiranih cevi koje reflektuju zvučne talase, poništavajući ih. Različite vrste prigušivača mogu proizvesti različite nivoe zvuka, od gotovo nečujnog do glasnog, zavisno od dizajna vozila i preferencija vozača.

Rezonator

Rezonator radi u saradnji sa prigušivačem da smanji buku koju proizvodi motor. Dizajniran je da fino podešava zvuk izduva, pomažući da se eliminišu određene frekvencije koje uzrokuju neprijatne zvukove. Iako direktno ne utiče na emisije ili performanse, igra značajnu ulogu u ukupnom iskustvu vožnje čineći automobil tišim.

Izduvne cevi

Izduvne cevi povezuju sve komponente izduvnog sistema, usmeravajući gasove od kolektora kroz katalizator, rezonator i prigušivač, i na kraju kroz izduvnu cev. Ove cevi moraju biti izdržljive i otporne na toplotu kako bi izdržale ekstremne uslove u kojima rade. Takođe, moraju biti pravilno dimenzionisane (dizajn, prečni, dužina) kako bi se izbegao nepotreban povratni pritisak, što može smanjiti efikasnost motora.

Filter čestica dizel goriva (DPF filter)

Filter čestica dizel goriva (ili kako mi to zovemo DPF filter) se koristi prvenstveno u dizel motorima za zadržavanje i uklanjanje čestica (čađi) iz ispusnih gasova. Ovo je ključno za smanjenje količine crnog dima koji emituju dizel vozila, što je značajan izvor zagađenja vazduha. DPF filter prikuplja čestice čađi i periodično ih sagoreva tokom procesa poznatog kao regeneracija.

Bez funkcionalnog DPF filtera, Vaše vozilo bi moglo da proizvodi prekomernu količinu dima, ne prođe test emisije izduvnih gasova i ima probleme u vidu smanjenih performansi.

Komponente izduvnog sistema automobila.

Kako funkcioniše izduvni sistem automobila?

Rad izduvnog sistema automobila počinje čim se motor pokrene. Nakon procesa sagorevanja goriva u motoru stvara se smešta štetnih gasova koji se nalaze pod visokim pritiskom i visokim temperaturama.

Izduvni gasovi iz cilindara motora sakupljaju se u izduvnom kolektoru (izduvnoj grani). Izduvni kolektor konsoliduje gasove u jedan tok koji prolazi kroz ostatak izduvnog sistema. Dok gasovi prolaze kroz izduvni sistem, senzori kiseonika (lambda sonde) mere količinu nesagorelog kiseonika, šaljući podatke ECU-u kako bi se prilagodila smeša vazduha i goriva za efikasno sagorevanje.

Izduvni gasovi potom ulaze u katalizator, koji počinje da radi na temperature od 250 – 270°C. Tu se štetni zagađivači pretvaraju u manje toksične supstance kroz određenu hemijsku reakciju. Gasovi zatim prolaze kroz rezonator i prigušivač (izduvni lonac), gde se zvučni talasi apsorbuju, reflektuju i poništavaju kako bi se smanjila buka.

Kod dizel vozila, ispusni gasovi prolaze kroz DPF, gde se čestice zadržavaju i kasnije sagorevaju tokom regeneracije.

I na kraju, obrađeni i filtrirani gasovi se izbacuju iz automobila kroz izduvnu cev u atmosferu.

Tipovi izduvnih sistema

Postoji nekoliko tipova izduvnih sistema, svaki sa svojim karakteristikama i prednostima. Tip izduvnog sistema na Vašem vozilu može uticati na performanse, zvuk i emisije.

Izduvni sistem sa jednom izlaznom cevi

Izduvni sistem sa jednom izlaznom cevi je najčešći tip koji se nalazi na vozilima. Kao što ime sugeriše, ovaj sistem ima jednu izduvnu cev koja izbacuje gasove iz vozila. Ovaj tip sistema je generalno jeftiniji i lakši za instalaciju, ali možda neće ponuditi iste performanse kao drugi sistemi.

Izduvni sistem sa dve izlazne cevi

Izduvni sistem sa dve izlazne cevi ima dve izduvne cevi koje izlaze iz vozila, obično pozadi. Ovaj sistem može pružiti uravnoteženiji izgled i potencijalno bolje performanse smanjenjem povratnog pritiska efikasnije nego sistem sa jednom cevi.

Suprotni dvostruki izduvni sitem

Suprotni dvostruki izduvni sistemi imaju dve cevi koje izlaze sa suprotnih strana vozila. Ova konfiguracija se često viđa na kamionima i automobilima sa visokim performansama, pružajući agresivan izgled i uravnoteženiji protok izduvnih gasova, što može poboljšati performanse.

Dvostruki bočni izduvni sistem

Kod dvostrukog bočnog izduva, dve cevi izlaze sa iste strane vozila. Ovaj dizajn može pružiti sportski izgled i jedinstven zvuk, što ga čini popularnim izborom među ljubiteljima automobila.

Visoko-performantni izduvni sistemi

Visoko-performantni izduvni sistemi su dizajnirani da maksimiziraju izlaz motora i efikasnost. Ovi sistemi često imaju cevi većeg prečnika, katalizatore sa visokim protokom i prigušivače orijentisane na performanse. Iako mogu poboljšati konjske snage i obrtni moment, takođe mogu biti glasniji i manje ekonomični u potrošnji goriva.

Koji simptomi ukazuju na probleme sa izduvnim sistemom?

Dobro održavan izduvni sistem je ključan za ukupne performanse Vašeg utomobila. Međutim, kao i svaki drugi deo, s vremenom se mogu pojaviti problemim sa izduvnim sistemom. Prepoznavanje simptoma na vreme može pomoći u sprečavanju većih problema i skupih popravki. Evo nekoliko uobičajenih znakova problema sa izduvnim sistemom:

Neobični zvuci

Jedan od najuočljivijih simptoma problema sa izduvnim sistemom je glasna, neobična buka koja dolazi iz Vašeg automobila. Ovo može biti zveckanje uzrokovano labavom komponentom izduvnog sistema ili glasno ‘’tutnjanje’’ koje ukazuje na problem sa prigušivačem. Ako čujete bilo kakve čudne zvuke, važno je da izduvni sistem Vašeg automobila pregleda stručnjak.

Smanjena efikasnost goriva

Iznenadni pad efikasnosti goriva može biti znak problema sa izduvnim sistemom. Ako izduvni sistem ne funkcioniše ispravno, motor možda neće moći da održava optimalnu smešu vazduha i goriva, što dovodi do povećane potrošnje goriva.

Vibracije

Ako osećate vibracije u volanu, sedištu ili podu automobila, to može ukazivati na problem sa izduvnim sistemom. Ovo je često uzrokovano oštećenom ili neispravnom ispusnom cevi ili prigušivačem. Ove vibracije ne samo da su neprijatne, već mogu ukazivati na ozbiljniji problem koji zahteva pažnju.

Miris izduvnih gasova unutar vozila

Ako osetite miris izduvnih gasova unutar kabine, to je ozbiljan znak da nešto nije u redu sa izduvnim sistemom. Ovo može biti uzrokovano curenjem u izduvnoj cevi ili lošim zaptivanjem na spojevima sistema. Udisanje ovih gasova je opasno, pa je važno odmah rešiti ovaj problem.

 ‘’Check engine’’ lampica

Ako motor Vašeg automobila ‘’preskače’’, ‘’okleva’’ ili primetite gubitak snage, to može biti povezano sa problemom sa izduvnim sistemom, kao što je blokirani katalizator ili neispravan senzor kiseonika (lambda sonda).

Moderna vozila imaju ‘’check engine’’ lampicu na instrument tabli koja se može aktivirati zbog problema sa izduvnim sistemom. Ovo može biti uzrokovano neispravnim senzorom kiseonika, problemom sa katalizatorom ili drugim komponentama. Ako se ova lampica motora, najbolje je da posetite mehaničara da bi se problem identifikovao i rešio.

Crni dim iz auspuha usled problema sa zapušenim DPF filterom.

Najčešći problemi sa izduvnim sistemom automobila

Izduvni sistem je zbog teških uslova rada podložan različitim problemima, posebno kako vozilo stari. Ovde su neki od najčešćih problema sa kojima se vlasnici automobila mogu susresti:

Korozija i rđa

Jedan od najčešćih problema sa izduvnim sistemom je korozija, posebno u područjima sa velikom količinom vlage ili gde se so koristi za odleđivanje puteva. Vremenom, metalne komponente izduvnog sistema mogu početi da rđaju, što može dovesti do curenja i drugih problema.

Curjenje izduvnih gasova

Curenje izduvnih gasova je ozbiljan problem koji može nastati zbog oštećene ili probušene izduvne cevi, korozije ili labavih spojeva. Curenje može dovesti do toga da štetni gasovi uđu u kabinu vozila, što može biti opasno po zdravlje putnika.

Oštećenje katalizatora

Katalizator je ključan za smanjenje emisije, ali je podložan oštećenju. Ako motor radi sa previše bogatom smešom (više goriva, manje vazduha), to može dovesti do pregrevanja i oštećenja katalizatora. Oštećen katalizator, zbog kontaminacije, pregrevanja ili fizičkog oštećenja, može uzrokovati smanjenje performansi motora i povećanu emisiju štetnih gasova.

Problemi sa prigušivačem

Na prigušivačima se mogu pojaviit rupe ili se isti odvojiti od izduvnog sistema, što dovodi do povećane buke i potencijalnog curenja izduvnih gasova.

Začepljen filter čestica dizel goriva (DPF)

Kod dizel vozila, DPF filter može postati začepljen ako se process regeneracije ne odvija pravilno. Ovo se obično dešava kod vozila koja često voze na kratkim relacijama, gde motor ne dostiže dovoljno visoku temperaturu da bi pokrenuo proces sagorevanja čestica. Začepljen DPF filter može dovesti do smanjenja performansi i povećane potrošnje goriva.

Neispravna lambda sonda

Lambda sonda igra ključnu ulogu u održavanju optimalne smeše vazduha i goriva. Ako ona otkaže, motor možda neće moći da pravilno reguliše sagorevanje, što može dovesti do smanjenih performansi, povećane emisije, slabe efikasnosti goriva čak i oštećenja motora.

Kako izduvni sistem koji dobro funkcioniše utiče na performanse vozila?

Ispravan izduvni sistem je važan za ukupne performanse svakog vozila. Evo nekoliko načina na koje ispravan izduvni sistem može poboljšati Vaše vozilo:

1) Poboljšane performanse motora

Ispravan izduvni sistem osigurava da motor može efikasno izbaciti izduvne gasove, omogućavajući mu da radi glatko i sa optimalnim performansama. Problemi sa izduvnim sistemom, poput curenja ili začepljenja, mogu dovesti do smanjenih performansi motora.

2) Efikasnost potrošnje goriva

Kada izduvni sistem funkcioniše ispravno, smeša vazduha i goriva u motoru je optimalna, što pomaže u održavanju efikasne potrošnje goriva. Na primer, neispravan senzor kiseonika može dovesti do povećane potrošnje goriva. Redovno održavanje izduvnog sistema osigurava optimalnu efikasnost goriva i štedi Vam novac na pumpi.

3) Kontrola emisije štetnih gasova

Izduvni sistem je odgovoran za smanjenje emisije štetnih gasova iz Vašeg vozila. Dobro održavan izduvni sistem osigurava da su zagađivači poput ugljen-monoksida, ugljovodonika i azotnih oksida svedeni na minimum, pomažući Vašem vozilu da ispunjava ekološke standarde i smanjuje svoj ugljenični otisak.

4) Smanjenje buke

Prigušivač i druge komponente izduvnog sistema rade zajedno na smanjenju buke koju proizvodi motor. Oštećen ili neispravan izduvni sistem može rezultirati prekomernom bukom, čineći Vaše vozilo manje prijatnim za vožnju.

5) Dugovečnost vozila

Redovno održavanje izduvnog sistema može produžiti životni vek Vašeg vozila. Sprečavanjem problema kao što su rđa, korozija i curenje izduvnih gasova, možete izbeći skupe popravke i osigurati da Vaš automobil funkcioniše ispravno godinama.

Provera izduvnog sistema automobila od strane mehaničara.

Saveti za održavanje ''zdravog'' izduvnog sistema

Redovno održavanje je ključno za održavanje izduvnog sistema Vašeg automobila u najboljem stanju. Evo nekoliko saveta:

Redovne inspekcije

Neka izduvni sistem VAšeg automobila bude redovno pregledan od strane kvalifikovanog mehaničara. On može proveriti znakove rđe, curenja i drugih potencijalnih problema pre nego što postanu ozbiljni.

Prevencija rđe i korozije

Da biste sprečili rđu, održavajte Vaš automobil čistim, posebno donji deo gde se nalazi izduvni sistem. Razmotrite podmazivanje vozila ako živite u području gde se često koristi so na putevima u zimskim uslovima.

Pravovremeno rešavanje curenja

Ako sumnjate na curenje izduvnog sistema, rešite ga odmah. Curenja mogu dovesti do smanjene performanse motora i povećanih emisija, a mogu biti opasna ako gasovi uđu u kabinu.

Održavanje funkcionalnosti lambda sonde

Lambda sonda (sensor kiseonika) je značajna za efikasnost goriva i kontrolu emisija. Zamenite je prema preporukama proizvođača, ili ranije ako otkaže.

Praćenje stanja katalizatora

Osigurajte da katalizator Vašeg automobila funkcioniše ispravno. Ako Vaše vozilo ne prođe tehnički pregled zbog prekoračenja na testu emisije izduvnih gasova ili ako se upali slampica za proveru motor ana kontorlnoj tabli, pregledajte katalizator.

Kada je neophodna zamena izduvnog sistem automobila (auspuha)?

Izduvni sistem ili auspuh, je deo automobila koji, pored motora, dostiže najviše temperature. Zbog tih ekstremno visokih temperatura može doći do oštećenja komponenti izduvnog sistema.

Dok se neki delovi izduvnog sistema mogu popraviti, postoje situacije kada je zamena celog ili dela sistema neizbežna. Redovno održavanje može produžiti vek trajanja izduvnog sistema, ali određeni znakovi ukazuju na to da popravka možda više nije dovoljna i da je zamena nužna.

Neki od tih ključnih znakova uključuju:

  • Opsežnu rđa i korozija: Ako su veliki delovi izduvnih cevi, prigušivača ili lonca zahvaćeni rđom, strukturalni integritet sistema može biti ugrožen. U takvim slučajevima, zamena delova ili celog sistema može biti jedina opcija da se izbegnu ozbiljni problemi, poput curenja gasova ili oštećenja drugih komponenti vozila.
  • Ponovljeni kvarove: Ako se susrećete sa konstantnim problemima poput otkazivanja katalizatora ili lambda sonde, to može biti signal da je došlo do većeg problema unutar izduvnog sistema. Umesto da ulažete u stalne popravke, koje mogu biti skupe, zamena tih delova sistema može dugoročno uštedeti novac i osigurati pouzdanost vozila.
  • Uporno curenje: Ako imate konstantne probleme sa curenjem gasova iz izduvnog sistema, to može ukazivati na oštećenja koja su se proširila na više delova sistema. U takvim slučajevima, pokušaji popravke mogu biti privremeni i nedovoljni, dok zamena celog sistema može biti dugotrajnije i isplativije rešenje, osiguravajući optimalne performanse motora i smanjenje emisije štetnih gasova.

Ukoliko prepoznate neki od ovih znakova, preporučuje se konsultacija sa stručnjakom kako bi se procenilo stanje izduvnog sistema i donela najbolja odluka o eventualnoj zameni. Pravovremena zamena izduvnog sistema ne samo da može sprečiti dalja oštećenja vozila, već i poboljšati njegovu efikasnost i sigurnost na putu.

Sve komponente izduvnog sistema možete poručiti u Deloovima pozivom na broj telefona 060 499 45 22, svakog radnog dana i subotom. Naši iskusni prodavci će Vam pomoći da pronađete delove izduvnog sistema kompatibilne sa Vašim automobilom, zahvaljujući proveri broja šasije (VIN broja).

Dok ponudu karoserijskih auto delova možete pogledati na našoj online prodavnici deloovi.com. Ponuda obuhvata sve marke i modele automobila, uključujući i električna vozila.

Izduvni sistem sa jednom izlaznom cevi.

Izduvni sistem je neizostavna komponenta Vašeg automobila, koja igra važnu ulogu u performansama motora, efikasnosti potrošnje goriva, kontroli emisije i smanjenju buke. Razumevanje različitih komponenti ovog sistema, prepoznavanje simptoma potencijalnih problema i rešavanje uobičajenih problema može Vam pomoći da održite Vaše vozilo u vrhunskom stanju godinama.

Redovne inspekcije i održavanje su ključni za obezbeđivanje uslova da izduvni sistem funkcioniše efikasno, doprinoseći ukupnom ‘’zdravlju’’ i dugovečnosti Vašeg vozila.

Ako sumnjate na bilo kakve probleme sa izduvnim sistemom, ne oklevajte da se obratite profesionalnom mehaničaru kako bi dijagnostikovao i brzo rešio problem. Tako možete izbeći skupe popravke i osigurati da Vaše vozilo ostane sigurno, efikasno i ekološki prihvatljivo.

www.deloovi.com
011 428 62 36