fbpx
Mehaničar vrši popravku motora automobila usled kvara.
Posted in: Saveti za vozače

Koji su najčešći kvarovi motora automobila?

U svakodnevnom životu punom obaveza, automobil je često nezamenjiv deo naše rutine. Bilo da se radi o putovanju na posao, vođenju dece u školu ili odlasku na putovanje, pouzdanost vozila je od ključnog značaja.

Motori automobila su složeni mehanizmi koji zahtevaju redovno održavanje kako bi ispravno funkcionisali. Međutim, kao i svaka složena mašina, motori su podložni različitim kvarovima koji mogu poremetiti njihov rad.

Najčešći kvarovi motora automobila mogu se manifestovati na mnogo načina, od manjih neprijatnosti do ozbiljnih problema koji vas mogu ostaviti na ivici puta. Često su simptomi kvarova očigledni, kao što su neuobičajeni zvukovi, smanjenje performanse, ili svetlo upozorenja na instrument table. Prepoznavanjem ranih znakova upozorenja i razumevanjem osnovnih uzroka, možete preduzeti proaktivne mere kako biste sprečili da se ovi kvarovi pogoršaju.

Izgled motora automobila.

Mnogi vozači možda nisu svesni ranih znakova problema sa motorom ili zanemaruju redovno održavanje, što dovodi do ozbiljnijih problema kasnije. Ovaj članak ima za cilj da edukuje sve vozače o temi koji su najčešći kvarovi motora automobila, pomažući Vam da prepoznate potencijalne probleme pre nego što eskaliraju. Sa pravim znanjem i proaktivnim pristupom, možete sprečiti mnoge uobičajene kvarove motora i osigurati da Vaš automobil ostane pouzdan.

10 najčešćih kvarova motora automobila

Bez obzira da li ste iskusni vozač ili novajlija u svetu automobila, ova saznanja mogu Vam pomoći da produžite Vek trajanja Vašeg automobila i smanjite rizik od neočekivanih kvarova na putu. Ovo je 10 najčešćih kvarova motora automobila:

#1 Slabo podmazivanje

Pravilno podmazivanje je ključno za zdravlje motora. Ulje smanjuje trenje između pokretnih delova, sprečava pregrevanje i minimizira habanje. Slabo podmazivanje može biti rezultat niskog nivoa ulja, prljavog (konatminiranog) ulja, korišćenja pogrešnog tipa ulja ili nepravilne zamene ulja. Kada ulje nije na odgovarajućem nivou ili nije odgovarajuće viskoznosti, delovi motora počinju da se ‘’trljaju’’ jedan o drugi, što izaziva prekomerno habanje. Nedostatak podmazivanja će uzrokovati nepotrebno trenje unutar motora, što može dovesti do pregrevanja ili što je čak i gore, do blokade motora.

Simptomi slabog podmazivanja uključuju povećanu buku motora, pregrevanje i na kraju, blokadu motora. Redovna provera nivoa ulja, korišćenje preporučenog tipa ulja i pravovremena zamena ulja ključni su za sprečavanje ovih problema. Takođe je važno koristiti kvalitetno ulje koje ispunjava specifikacije proizvođača vozila. Saznajte kako da odaberete adekvatno motorno ulje za Vaš automobil na ovom linku.

Sipanje adekvatnog motornog ulja u automobil.

#2 Motor ne pali

Problem kada se motor ne pokreće je čest i može biti izazvan raznim faktorima. Najčešći uzroci kada motor ne pali su ‘’mrtav’’ akumulator, neispravan anlaser ili problemi sa sistemom paljenja. Dijagnostikovanje tačnog uzroka zahteva proveru napunjenosti akumulatora, pregled anlasera i osiguranje da je kontakt brava ispravan.

Prazan akumulator često je rezultat dugotrajnog korišćenja električnih sistema bez upaljenog motora, starosti ili problema sa alternatorom koji ne puni akumulator kako treba. Neispravan anlaser može biti rezultat habanja ili oštećenja zupčanika i mehaničkih delova. Problemi sa sistemom paljenja mogu uključivati neispravnu kontakt bravu, oštećene svećice ili neispravan prekidač za paljenje.

Simptomi problema sa pokretanjem motora uključuju tišinu kada pokušate da upalite vozilo, brzi ‘’klikovi’’ koji ukazuju na problem sa anlaserom, ili spor zvuk okretanja motora koji ukazuje na slab akumulator. Pravilna dijagnostika i pravovremena popravka mogu pomoći u sprečavanju većih problema i osigurati pouzdanost vozila. Redovno održavanje sistema za paljenje i provera stanja akumulatora su ključni za sprečavanje problema sa pokretanjem motora.

#3 Produžena detonacija motora

Pojava detonacije u sagorevanju benzinskog motora je kompleksna stvar. Detonacija, poznata i kao “kucanje” motora, nastaje kada gorivo u cilindrima ne sagoreva ravnomerno, što stvara udarne talase u komori za sagorevanje. Ova pojava može dovesti do ozbiljnih oštećenja delova motora kao što su klipovi, cilindri i zaptivači glave motora. Uzroci produžene detonacije uključuju korišćenje niskooktanskog goriva, nepravilno vreme paljenja, visoke temperature motora,sStvaranje naslaga u komori za sagorevanje, kojom se menja kompresioni odnos vazduha i goriva i probleme sa sistemom za ubrizgavanje goriva.

Simptomi detonacije uključuju karakterističan zvuk kucanja ili ‘’kliktanja’’ iz motora, naročito pri ubrzavanju ili pod opterećenjem, smanjene performanse motora, povećanu potrošnju goriva i povremeno pojavu dima iz auspuha. Ako se detonacija ne reši na vreme, može doći do trajnih oštećenja motora koja zahtevaju skupe popravke.

Preventivne mere uključuju korišćenje visokooktanskog goriva koje smanjuje rizik od detonacije, redovno održavanje sistema za paljenje kako bi se osiguralo pravilno vreme paljenja, i održavanje sistema za hlađenje motora kako bi se sprečilo pregrevanje. Takođe, pravilno podešavanje i čišćenje injektora goriva može pomoći u osiguravanju ravnomernog sagorevanja goriva. Ako primetite simptome detonacije, važno je odmah posetiti servis i rešiti problem kako bi se izbegla ozbiljna oštećenja motora.

#4 Pregrevanje motora

Pregrijavanje je jedan od najčešćih i najtežih problema koji mogu zadesiti motor automobila. Često je rezultat kvara u sistemu za hlađenje, koji je odgovoran za regulisanje temperature motora.

Pregrevanje motora može izazvati ozbiljna oštećenja i dovesti do skupih popravki. Najčešći uzroci pregrevanja su curenje rashladne tečnosti, neispravan hladnjak, neispravan termostat ili pokvarena vodena pumpa. Kada motor nije adekvatno hlađen, temperatura brzo raste, što može izazvati deformacije delova motora, pucanje glave motora ili čak potpuno otkazivanje motora.

Simptomi pregrevanja uključuju naglo povećanje temperature na instrument tabli, pojavu pare ispod haube i miris paljevine. Ako primetite bilo koji od ovih znakova, važno je odmah zaustaviti vozilo na sigurnom mestu i isključiti motor kako bi se sprečilo dalje oštećenje. Sve detalje kako da postupate u takvom trenutku možete pročitati u našem blog članku ‘’Šta uraditi kada se automobil pregreje?’’

Preventivne mere uključuju redovnu proveru nivoa rashladne tečnosti, pregled stanja creva i hladnjaka, kao i redovno održavanje sistema za hlađenje. Zamena termostata i vodene pumpe u skladu sa preporukama proizvođača može značajno smanjiti rizik od pregrevanja.

Preduzimanjem ovih preventivnih mera možete značajno smanjiti rizik od pregrijavanja motora i produžiti vek trajanja motora vašeg vozila. Redovno održavanje i brzo rešavanje svih problema sa sistemom za hlađenje ključni su za održavanje motora da radi glatko i efikasno.

Kvar na hladnjaku doveo do pregrevanja motora

#5 Curenje rashladne tečnosti

Curenje rashladne tečnosti može ozbiljno ugroziti rad motora, jer dovodi do smanjenja efikasnosti sistema za hlađenje, što može rezultirati pregrevanjem. Uzroci curenja mogu biti različiti, uključujući oštećene cevi, napukle glave cilindra, propust u zaptivaču glave motora, kao i koroziju u hladnjaku ili vodenoj pumpi. Curenje može biti malo i postepeno, ali i veliko, što može brzo dovesti do kritičnog smanjenja nivoa rashladne tečnosti.

Simptomi curenja rashladne tečnosti uključuju nizak nivo tečnosti u rezervoaru, bele ili plave dimne gasove iz auspuha (što ukazuje na ulazak rashladne tečnosti u komoru za sagorevanje), slatkasti miris iz motornog prostora i vidljive lokve tečnosti ispod vozila. Takođe, česta potreba za dolivanjem rashladne tečnosti može ukazivati na postojanje curenja.

Preventivne mere uključuju redovno pregledanje i održavanje sistema za hlađenje. Takođe, upotreba kvalitetnih rashladnih tečnosti koje sadrže inhibitore korozije može pomoći u sprečavanju propadanja komponenti sistema.

#6 Blokiran hladnjak motora

Hladnjak motora igraju ključnu ulogu u regulisanju temperature motora, osiguravajući da se prekomerna toplota efikasno rasipa. Zapušen (blokiran) hladnjak može ometati protok rashladne tečnosti, što može dovesti do pregrevanja motora. Uzroci mogu biti nakupljanje prljavštine, nečistoća sa puta, kamenca ili čak korozije unutar sistema.

Simptomi zapušenog hladnjaka uključuju pregrevanje motora, što može biti praćeno povremenim skokovima temperature, smanjenjem performansi sistema za grejanje u vozilu i vidljivim znakovima korozije ili oštećenja na hladnjaku. Takođe, smanjen protok rashladne tečnosti može rezultirati sporijim odzivom na hlađenje motora, što može postati očigledno tokom vožnje u teškim uslovima, poput toplog vremena ili pri vožnji uzbrdo.

Preventivne mere uključuju redovno ispiranje sistema za hlađenje i proveru stanja hladnjaka na znakove korozije ili zapušenja. Korišćenje destilovane vode i preporučenih rashladnih tečnosti može pomoći u smanjenju rizika od stvaranja kamenca. Takođe, preporučuje se redovno čišćenje prednje strane hladnjaka kako bi se uklonila prljavština i ostale nečistoće koje mogu blokirati protok vazduha.

#7 Siromašna/bogata smeša vazduh/gorivo

Motor automobila zahteva odgovarajuću mešavinu goriva i vazduha kako bi efikasno radili. Siromašna smeša ima previše vazduha i premalo goriva, dok bogata smeša ima previše goriva i premalo vazduha. Ove neravnoteže mogu izazvati probleme u radu motora, smanjenje performansi i povećanje emisije štetnih gasova.

Uzroci neodgovarajuće kompresije mogu uključivati začepljene injektore goriva, neispravne lambda sonde (senzore kiseonika) ili probleme sa senzorom protoka vazduha. Siromašna smeša može dovesti do pregrevanja i detonacije, dok bogata smeša može izazvati stvaranje čađi i oštećenje katalizatora.

Simptomi neodgovarajuće kompresije uključuju neravnomeran rad motora, smanjenu ekonomičnost potrošnje goriva, povećane emisije štetnih gasova i smanjenje ukupnih performansi motora. Redovno održavanje i čišćenje injektora goriva, kao i zamena neispravnih senzora, mogu pomoći u održavanju odgovarajuće kompresije i optimalnog rada motora.

Korišćenje kvalitetnog goriva i redovno proveravanje stanja sistema za ubrizgavanje goriva i senzora može značajno doprineti produženju životnog veka motora i smanjenju rizika od skupih popravki.

#8 Oštećene lambda sonde

Lambda sonde (senzori kiseonika) igraju ključnu ulogu u održavanju optimalnog odnosa vazduha i goriva u motoru, što je ključno za efikasno sagorevanje i smanjenje emisije štetnih gasova. Oštećenie ili neispravne lambda sonde mogu dovesti do nepravilnog rada motora, povećane potrošnje goriva i povećane emisije štetnih gasova. Uzroci oštećenja senzora uključuju nakupljanje prljavštine i ulja, mehanička oštećenja i prirodno habanje tokom vremena.

Simptomi oštećenih lambda sondi uključuju upaljenu lampicu “Check Engine” na instrument tabli, smanjenu ekonomičnost potrošnje goriva, nepravilno ponašanje motora kao što su trzaji ili nepravilno ubrzanje, i povećane emisije štetnih gasova iz auspuha. Neispravni senzori mogu takođe uticati na rad katalizatora, što može dovesti do još ozbiljnijih problema sa emisijama.

Preventivne mere uključuju redovnu proveru i zamenu lambda sondi prema preporukama proizvođača vozila, korišćenje kvalitetnog goriva koje smanjuje rizik od nakupljanja naslaga, i održavanje sistema za ubrizgavanje goriva i izduvnog sistema. Redovno održavanje može pomoći u identifikaciji problema sa senzorima kiseonika pre nego što dovedu do većih problema. Ako se primete simptomi oštećenih senzora, važno je odmah izvršiti dijagnostiku i zamenu kako bi se osigurala optimalna performansa motora i smanjile emisije štetnih gasova.

#9 Istrošene svećice za auto

Svećice su male, ali ključne komponente automobila, odgovorne za paljenje mešavine vazduha i goriva u komori za sagorevanje. One generišu iskru koja započinje proces sagorevanja u cilindrima. Vremenom, svećice se troše i mogu se zaprljati naslagama ugljenika, što utiče na njihovu efikasnost. Istrošene ili oštećene svećice mogu izazvati probleme kao što su lošiji rad motora, povećana potrošnja goriva i poteškoće pri pokretanju motora.

Simptomi istrošenih svećica uključuju neravnomeran rad motora, poznat i kao „preskakanje“ cilindara, smanjenu snagu motora, otežano paljenje vozila, povećanu potrošnju goriva i povećanje emisija štetnih gasova. U nekim slučajevima, može se osetiti i vibracija motora pri radu na leru.

Preventivne mere uključuju redovnu zamenu svećica prema specifikacijama proizvođača vozila, kao i korišćenje visokokvalitetnih svećica koje odgovaraju Vašem motoru. Redovna inspekcija svećica može pomoći u prepoznavanju problema pre nego što postanu ozbiljni. Takođe, korišćenje aditiva za gorivo može pomoći u održavanju čistih svećica i smanjenju naslaga ugljenika. Zamena svećica na vreme je jednostavna i efikasna metoda za osiguranje optimalnog rada motora i smanjenje potrošnje goriva.

Istrošena svećica za auto uzrok kvara motora automobila.

#10 Problem sa zupčastim kaišem

Zupčasti kaiš igra vitalnu ulogu u sinhronizaciji rada bregaste osovine i radilice motora, omogućavajući pravilno otvaranje i zatvaranje ventila u odnosu na položaj klipova tokom ciklusa sagorevanja. Ako on otkaže može doći do ozbiljnih oštećenja motora, uključujući savijene ventile, oštećene klipove i, u najgorem slučaju, potpuni otkaz motora. Uzroci kvara uključuju prirodno habanje, nedostatak održavanja, korišćenje nekvalitetnih delova i niske nivoe ulja.

Simptomi kvara zupčastog kaiša uključuju neuobičajene zvukove kao što su zveckanje ili lupanje iz motornog prostora, poteškoće pri pokretanju motora, neravnomeran rad motora, smanjenje performansi i upaljenu lampicu „Check Engine“ na instrument tabli. Ako se zupčasti kaiš rastegne ili pomeri, može doći do gubitka sinhronizacije motora, što dalje vodi do ozbiljnih problema.

Preventivne mere uključuju redovnu proveru i zamenu zupčastog kaiša prema preporukama proizvođača. Takođe je važno redovno menjati ulje i koristiti ulje koje preporučuje proizvođač, jer adekvatno podmazivanje može znatno produžiti vek trajanja zupčastog kaiša.

Koji su uobičajeni simptomi kvara motora?

Prepoznavanje ranih simptoma kvara motora može Vam pomoći da sprečite ozbiljna oštećenja i skupocene popravke. Različiti problemi mogu uzrokovati slične simptome, pa je važno biti obazriv i pravovremeno reagovati. Evo nekoliko najčešćih simptoma koji ukazuju na moguće probleme sa motorom:

Neuobičajeni zvukovi

Ako primetite neobične zvukove kao što su kucanje, lupanje, zveckanje ili škripanje iz motora, to može ukazivati na razne probleme, uključujući slabo podmazivanje, kvar zupčastog kaiša ili oštećene druge delove. Ovi zvukovi obično sugerišu da nešto nije u redu sa mehaničkim komponentama motora.

Povećana potrošnja goriva

Ako Vaš automobil troši više goriva nego što je uobičajeno, to može biti znak problema sa sistemom za gorivo, kao što su neispravni senzori ili začepljeni injektori. Takođe može ukazivati na probleme sa sagorevanjem ili oštećene svećice.

Povećane emisije štetnih gasova iz auspuha

Neprirodne boje dima, kao što su beli, plavi ili crni dim, mogu ukazivati na različite probleme. Beli dim može ukazivati na curenje rashladne tečnosti u motoru, plavi dim može značiti sagorevanje ulja, dok crni dim obično ukazuje na bogatu mešavinu goriva i vazduha.

Upaljena lampica „Check Engine“

Ova lampica može ukazivati na širok spektar problema sa motorom, od jednostavnih problema sa senzorima do ozbiljnijih kvarova. Kada se upali, važno je izvršiti dijagnostiku u servisu kako bi se identifikovao uzrok.

Smanjena snaga motora

Ako primetite da Vaš automobil nema istu snagu kao ranije, može to biti znak problema sa sistemom za gorivo, oštećenih senzora ili problema sa izduvnim sistemom. Smanjenje snage može uticati na ubrzanje i ukupne performanse vozila.

Nepravilno paljenje

Ako motor teško pali, preskače pri radu na leru ili se ne pokreće lako, to može ukazivati na probleme sa svećicama, akumulatorom, ili sistemom za paljenje.

Povećana temperatura motora

sAkoe  motor često pregreva, to može biti znak curenja rashladne tečnosti, problema sa termostatom, blokiranim hladnjakom ili neispravnom vodenom pumpom.

Neprijatan miris

Miris paljevine ili slatkasti miris iz motornog prostora može ukazivati na curenje tečnosti ili druge probleme u motoru.

Prepoznavanje i reagovanje na ove simptome može am pomoći da pravovremeno rešite probleme pre nego što postanu ozbiljni. Redovno održavanje, pravovremeno servisiranje i proaktivne mere mogu značajno doprineti dugotrajnoj pouzdanosti i performansama motora Vašeg automobila. Ako primetite bilo koji od ovih simptoma, preporučuje se da odmah posetite kvalifikovanog mehaničara.

Kada je vreme za zamenu motora u automobilu?

Zamena motora u automobilu predstavlja ozbiljnu odluku koja može značiti značajnu investiciju, i to obično kada su problemi sa motorom previše ozbiljni za popravku. Evo nekoliko ključnih pokazatelja kada bi mogli razmisliti o zameni motora:

Nepopravljiva oštećenja

Ako motor pretrpi ozbiljna oštećenja, kao što su pukotine u bloku motora, ozbiljno oštećenje glave motora ili velika oštećenja unutrašnjih komponenti, popravka može biti ekonomski neisplativa. U takvim slučajevima, zamena motora može biti bolja opcija, posebno ako je trošak popravke sličan ili veći od troška zamene motora.

Visoki troškovi popravke

Ako se suočavate sa stalnim i skupim popravkama motora, može biti ekonomičnije uložiti u novi motor. Ako troškovi popravki prelaze određeni prag u odnosu na vrednost vozila, razmatranje zamene motora može biti racionalnije.

Visok broj pređenih kilometara

Motor sa veoma visokim brojem pređenih kilometara može postati sklon raznim kvarovima i problemima. Ako Vaš motor ima izuzetno veliki broj pređenih kilometara i počne pokazivati znakove značajnog habanja, zamena motora može biti način da se produži vek trajanja vozila i poboljša njegova pouzdanost.

Neefikasnost i smanjene performance

Ako motor ne može da postigne željene performanse, uprkos redovnom održavanju i popravkama, možda je vreme da razmislite o njegovoj zameni. Značajan pad snage, pogoršanje efikasnosti potrošnje goriva i problemi sa radom mogu ukazivati na potrebu za novim motorom.

Problemi sa emisijama štetnih gasova

Ako motor ne uspeva da zadovolji standarde kada je reč o emisiji izduvnih gasova iz automobila, čak i nakon zamene komponenti kao što su katalizatori i senzori, možda ćete morati da razmislite o zameni motora kako biste ispunili zakonske zahteve i izbegli potencijalne kazne ili probleme sa registracijom vozila.

Kada vozilo ima visoku tržišnu vrednost

Ako Vaše vozilo ima značajnu tržišnu vrednost i zamena motora može poboljšati njegove performanse i dugovečnost, ovo može biti opravdan korak. U takvim slučajevima, ulaganje u novi motor može povećati ukupnu vrednost vozila i učiniti ga konkurentnijim na tržištu.

Pre nego što donesete odluku o zameni motora, preporučuje se da se konsultujete sa stručnjakom ili mehaničarom kako biste procenili sve opcije. Detaljna dijagnostika i procena troškova mogu Vam pomoći da odlučite da li je zamena motora najbolja opcija ili da li postoje druge alternative za rešavanje problema. Takođe, razmislite o troškovima i benefitima zamene motora u kontekstu ukupne vrednosti i stanja Vašeg vozila.

Redovna provera stanja motora automobila i ostalih delova od strane mehaničara.

Razumevanje najčešćih kvarova motora i njihovih simptoma može značajno doprineti očuvanju dugovečnosti i performansi Vašeg automobila. Od problema sa lošim podmazivanjem, preko pregrevanja i neodgovarajuće kompresije, do ozbiljnijih problema kao što su oštećeni senzori – svi ovi faktori mogu ozbiljno uticati na rad motora i ukupnu funkcionalnost automobila.

Pravovremeno prepoznavanje simptoma, kao što su neuobičajeni zvukovi, povećana potrošnja goriva ili problemi sa paljenjem, može Vam pomoći da brzo reagujete i preduzmete odgovarajuće mere. Redovno održavanje, kao što je zamena ulja, proaktivna provera sistema za hlađenje, i pravovremena zamena potrošnih delova poput svećica, može značajno smanjiti rizik od ozbiljnih kvarova.

U slučajevima kada su kvarovi previše ozbiljni za popravku, kao što su nepovratna oštećenja motora ili visoki troškovi neprekidnih popravki, zamena motora može biti racionalna opcija. Pre donošenja odluke, važno je konsultovati se sa stručnjacima i obaviti detaljnu dijagnostiku kako biste doneli informisanu odluku o najboljem rešenju za Vaše vozilo.

Održavanje Vašeg vozila u dobrom stanju ne samo da doprinosi njegovoj dugovečnosti, već i osigurava Vašu sigurnost i udobnost tokom vožnje. Redovno praćenje stanja motora i pravovremeno rešavanje problema mogu Vam pomoći da izbegnete neplanirane troškove i održite svoje vozilo u optimalnom stanju.

A kako bi održavali svoje vozilo u najboljem stanju, potrebno je da kupujete isključivo kvalitetne auto delove od proverenih izvora. Jedno takvo mesto je online prodavnica deloovi.com. Pregledajte ponudu koja obuhvata preko million novih auto delova za sve marke i modele automobila. Poručite potrene delove za Vaš automobile u svega par klikova ili nas posetite na lokaciji Maršala Tita 220, Dobanovci, Beograd.

www.deloovi.com
011 428 62 36