Lampica upozorenja na instrument tabli za nizak pritisak ulja u automobilu.
Posted in: Saveti za vozače

Šta predstavlja nizak pritisak ulja i šta ga uzrokuje?

Kada je u pitanju održavanje vozila, pritisak ulja je jedan od najkritičnijih aspekata na koji treba obratiti pažnju. Ulje je krvotok motora Vašeg automobila, podmazuje pokretne delove, smanjuje trenje i pomaže u sprečavanju pregrevanja.

Kada se na kontrolnoj tabli Vašeg automobila iznenada upali lampica upozorenja o niskom pritisku ulja, to nije nešto što treba ignorisati. Ako pritisak ulja padne, to može biti znak da nešto ozbiljno nije u redu ispod haube.

Nizak pritisak ulja je čest, ali potencijalno ozbiljan problem koji može dovesti do teških oštećenja motora ako se ne reši na vreme. Ali šta tačno znači nizak pritisak ulja? Šta ga uzrokuje i koje simptome treba da pratite? Ovaj članak će detaljno razmotriti ova pitanja, pomažući svim vozačima da shvate važnost održavanja odgovarajućeg pritiska ulja kako bi motor automobila radio bez problema.

Dosipanje motornog ulja u automobilu.

Šta je pritisak ulja u motoru?

Pritisak ulja u motoru je jedan od pokazatelja opšteg zdravlja motora Vašeg automobila.

Pritisak ulja u motoru predstavlja meru sile koja potiskuje ulje kroz sistem za podmazivanje motora. Ovaj pritisak je ključan za osiguranje da svi pokretni delovi unutar motora (kao što su ležajevi, bregasta osovina i klipovi) dobiju odgovarajuće podmazivanje. Bez pravilnog podmazivanja, komponente motora mogu mogu biti izložene povećanom trenju, što dovodi do prekomernog habanja i potencijalnog kvara.

Pritisak ulja se generiše od strane pumpe za ulje i pod uticajem je različitih faktora, uključujući stanje pumpe za ulje, viskoznost ulja, temperaturu motora, čistoću prolaza za ulje i stanje unutrašnjih delova motora.

Kada motor automobila radi, pumpa za ulje cirkuliše ulje iz kartera kroz mrežu kanala i filtera kako bi ono stiglo do različitih delova motora. Pritisak koji stvara pumpa je neophodan za održavanje doslednog protoka ulja, koje formira zaštitni sloj između metalnih površina. Ovaj sloj sprečava direktan kontakt između komponenti, smanjujući toplotu i minimizirajući habanje.

Pritisak ulja se obično prati putem merača pritiska ulja ili kontrolne lampice na instrument tabli, pružajući vozačima informacije u realnom vremenu o zdravlju sistema za podmazivanje motora automobila.

Idealni pritisak može varirati u zavisnosti od marke i modela Vašeg vozila, ali generalno, ‘’zdrav’’ motor treba da održava pritisak u rasponu od 25-65 PSI dok radi.

Šta predstavlja nizak pritisak ulja u motoru?

Nizak pritisak ulja se javlja kada pritisak ulja u motoru padne ispod optimalnog nivoa potrebnog za osiguranje odgovarajućeg podmazivanja delova motora.

Kao što smo prethodno naveli, pritisak ulja stvara uljna pumpa koja cirkuliše ulje kroz motor. Ako je pritisak prenizak, to znači da ulje ne dopire do svih potrebnih delova motora u dovoljnoj količini. Uzroci mogu biti različiti od nedovoljne količine ulja, neispravne uljne pumpe do zapušenog filter ulja. Ovaj nedostatak podmazivanja može dovesti do povećanog trenja, pregrevanja i, na kraju, ozbiljnog oštećenja motora.

Simptomi niskog pritiska ulja u motoru

Prepoznavanje simptoma niskog pritiska ulja u ranoj fazi može Vam pomoći da preduzmete  određene mere pre nego što dođe do ozbiljnog oštećenja motora. Evo ključnih znakova na koje treba obratiti pažnju:

Lampica za upozorenje na instrument tabli

Najdirektniji i najočigledniji znak niskog pritiska ulja je osvetljavanje lampice za upozorenje na pritisak ulja na instrument tabli. Ova lampica se aktivira kada senzor pritiska ulja detektuje da je pritisak pao ispod prihvatljivog nivoa. Ako se ova lampica upali, ključno je da zaustavite vozilo čim bude bezbedno i proverite nivo ulja.

Buka u motoru

Nizak pritisak ulja može dovesti do nedovoljnog podmazivanja pokretnih delova motora, što uzrokuje njihovo brže habanje. Ovaj nedostatak podmazivanja često rezultira neobičnim zvucima motora, kao što su kliktanje, kucanje ili škripanje. Ovi zvuci se javljaju jer se metalni delovi ‘’trljaju’’ jedan o drugi bez zaštitnog uljnog filma koji ih obično razdvaja.

Pregrevanje

Ulje igra vitalnu ulogu u hlađenju motora smanjenjem trenja i prenosom toplote sa delova motora. Kada je pritisak ulja nizak, motor možda neće primiti dovoljno podmazivanja, što dovodi do povećanog trenja i toplote. Pregrevanje je ozbiljan problem koji može izazvati ozbiljna oštećenja motora ako se ne reši na vreme. Saznajte više o tome u našem blog članku ‘’Šta raditi kada se automobil pregreje?’’.

Slabe performanse motora

Motor sa niskim pritiskom ulja može imati poteškoća u radu. Nizak pritisak ulja može uzrokovati da motor automobila radi manje efikasno, što dovodi do primetnog pada performansi. Te poteškoće u radu ćete možda primetiti kao nedostatak snage, tromo ubrzanje ili poteškoće u održavanju brzine. Ovi problemi sa performansama često su posledica povećanog trenja i habanja unutar motora uzrokovanog nedovoljnim podmazivanjem koje mu je potrebno za glatko funkcionisanje.

Miris sagorelog ulja

Ako osetite miris sagorelog ulja dok vozite, to može biti znak curenja ulja ili niskog pritiska ulja. Kada ulje curi na vrele delove motora, može stvoriti specifičan miris sagorevanja. . Miris je često praćen plavim ili sivim dimom iz izduvnog sistema, što ukazuje na to da ulje ulazi u cilindere motora. Ovaj problem ne samo da smanjuje pritisak ulja već može ukazivati na druge ozbiljne probleme sa motorom.

Curenje ulja

Kao što je ranije pomenuto, curenje ulja može dovesti do niskog pritiska ulja. Ako primetite mrlje od ulja na tlu gde je Vaš automobil parkiran, to je znak da ulje izlazi iz motora. Iako mala curenja možda neće odmah izazvati nizak pritisak ulja, mogu dovesti do ozbiljnijih problema tokom vremena ako se ne reše.

Prekomeran dim iz izduvnog sistema

Nizak pritisak ulja ponekad može dovesti do nepotpunog sagorevanja, što rezultira prekomernim dimom iz izduvnog sistema. Ako primetite gust, plav ili beli dim, to može ukazivati na to da se ulje sagoreva unutar motora zbog niskog pritiska ulja ili drugih srodnih problema.

Često dolivanje ulja

Ako često morate dolivati ulje, to može biti znak osnovnog problema, kao što je curenje ulja ili prekomerna potrošnja ulja. Ako Vam nivo ulja opada bez očiglednih curenja, to može ukazivati na to da Vaš motor sagoreva ulje zbog niskog pritiska. Ovi problemi mogu doprineti niskom pritisku ulja ako se ne reše na vreme.

Tragovi curenja motornog ulja iz automobila na putu.

Šta uzrokuje nizak pritisak motornog ulja?

Postoji nekoliko potencijalnih uzroka niskog pritiska ulja, od jednostavnih problema kao što je nizak nivo ulja do složenijih mehaničkih problema. Razumevanje ovih uzroka može Vam pomoći da prepoznate i rešite problem pre nego što dovede do ozbiljnog oštećenja motora.

Nizak nivo ulja

Jedan od najčešćih uzroka niskog pritiska ulja je jednostavno nedovoljna količina ulja u motoru. Ovo se može desiti zbog curenja, sagorevanja ulja ili nedovoljnog dodavanja ulja tokom održavanja. Kada je nivo ulja prenizak, pumpa za ulje ne može cirkulisati dovoljno ulja kroz motor, što dovodi do smanjenog pritiska.

Redovno proveravajte nivo ulja u vozilu koristeći merac. Ako je nivo ulja nizak, dolijte ga odgovarajućim tipom ulja koje preporučuje proizvođač. Pregledajte motor i donji deo automobila na znakove curenja ulja. Ako naveta tragove curenjea, rešite problem što je pre moguće.

Istrošena pumpa za ulje

Pumpa za ulje je odgovorna za cirkulaciju ulja kroz motor. Vremenom, pumpa može da se istroši ili ošteti, što smanjuje njenu sposobnost da održava odgovarajući pritisak ulja. Istrošena pumpa za ulje može dovesti do nedovoljnog podmazivanja i, na kraju, do otkaza motora ako se ne popravi.

Problemi sa pumpom za ulje često su rezultat starenja, kontaminacije ili nepravilnog održavanja. Ako je uzrok niskog pritiska ulja istrošena pumpa za ulje, moraće verovatno ista da se zameni. Ovaj posao je najbolje prepustiti profesionalnom mehaničaru.

Zapušen filter za ulje

Filter za ulje je dizajniran da ukloni kontaminante iz ulja pre nego što se ono cirkuliše kroz motor. Tokom vremena, filter može postati zaprljan prljavštinom, smanjujući protok ulja i uzrokujući pad pritiska. Zaprljan filter za ulje ne samo da utiče na pritisak ulja, već može dovesti do habanja motora i smanjenja performansi. Redovno menjanje filtera za ulje je ključno za održavanje pravilnog pritiska ulja.

Problemi sa viskozitetom ulja

Viskozitet ulja odnosi se na gustinu ulja. Ako je ulje previše gusto ili previše tečno za motor Vašeg automobila, može doći do pojave niskog pritiska ulja. Na primer, korišćenje pogrešnog tipa ulja za motor može rezultirati neadekvatnim podmazivanjem. Previše gusto ulje možda neće pravilno cirkulisati, posebno u hladnim uslovima, dok previše tečno ulje možda neće pružiti adekvatno podmazivanje pri visokim temperaturama.

Korišćenje pogrešne vrste ulja ili ne menjanje ulja u preporučenim intervalima može izazvati probleme sa viskozitetom.

Istrošenost motora

Kako motori ‘’stare’’, unutrašnji komponente mogu se istrošiti, što dovodi do povećanja zazora između delova. Ovo habanje može uzrokovati da ulje lakše izlazi iz ovih pukotina, što dovodi do pada pritiska ulja. Motori sa velikim brojem pređenih kilometara su posebno skloni niskom pritisku ulja zbog istrošeni ležajeva, klipnih prstenovi, zaptivki i drugih ključnih delova. Redovno održavanje i korišćenje visokokvalitetnog ulja mogu pomoći u ublažavanju efekata habanja motora.

Curenje ulja

Curenje ulja može biti I symptom I uzrok niskog pritiska ulja u mootru. Ono se može desiti iz različitih razloga, uključujući oštećene zaptivke, brtve ili istrošene delove motora. Kada ulje curi iz motora, ukupni nivo ulja se smanjuje, što dovodi do smanjenog pritiska. Otkrivanje i popravka curenja ulja što je pre moguće je ključno za sprečavanje niskog pritiska ulja i potencijalnog oštećenja motora.

Lokve ulja na tlu gde je Vaš automobil parkiran mogu ukazivati na curenje. Jak miris sagorelog ulja može ukazivati na to da ulje curi na vruće delove motora.

Neispravan senzor pritiska ulja

Ponekad problem možda nije u samom pritisku ulja, već u senzoru koji ga prati.  Senzor je odgovoran za slanje očitavanja pritiska ulja računarima vozila i kontrolnoj tabli. Neispravan senzor pritiska ulja može slati netačne podatke na vašu kontrolnu tablu, uzrokujući da svetlosna oznaka za pritisak ulja zasvetli čak i kada je pritisak u normalnim granicama.

Fluktuirajuća ili nedosledna očitavanja pritiska ulja na kontrolnoj tabli mogu ukazivati na neispravan senzor.

Kontaminirano ulje

Kontaminirano ulje takođe može izazvati nizak pritisak ulja. Ako voda, rashladna tečnost ili drugi kontaminanti uđu u sistem kroz koji prolazi ulje, mogu razblažiti ulje i smanjiti njegovu sposobnost da efikasno podmazuje motor. Kontaminacija može nastati usled probijenih zaptivki glave, napuknutog bloka motora ili curenja rashladne tečnosti.

Ulje kontaminirano rashladnom tečnošću ili vodom često izgleda mlečno ili penušavo. Kontaminirano ulje može dovesti do pregrevanja motora zbog neadekvatnog podmazivanja.

Ograničeni kanali za ulje

Tokom vremena, mulj, prljavština ili naslage ugljenika mogu se nakupiti u kanalima za ulje motora, ograničavajući protok ulja. Ove blokade mogu sprečiti da ulje stigne do kritičnih delova motora, što rezultira padom pritiska ulja. Redovne promene ulja i korišćenje visokokvalitetnog motornog ulja mogu pomoći u prevenciji ovih blokada i održavanju pravilnog protoka ulja.

Kako rešiti problem sa niskim pritiskom ulja?

Ako sumnjate da Vaše vozilo ima problem sa niskim pritiskom motornog ulja, važno je da odmah preduzmete mere kako biste sprečili dalje oštećenje motora. Evo šta treba da uradite:

  1. Zaustavite se bezbedno

Ako se lampica za upozorenje na nizak pritisak ulja upali dok vozite, zaustavite se na bezbednom mestu što je pre moguće. Nastavljanje vožnje sa niskim pritiskom ulja može uzrokovati ozbiljna oštećenja motora.

  1. Proverite nivo ulja

Nakon što se bezbedno zaustavite, prvi korak u rešavanju problema sa niskim pritiskom ulja je proveravanje nivoa ulja u motoru. pomoću mernog štapa. Ako je nivo ulja nizak, dodajte adekvatni tip ulja koji preporučuje proizvođač vašeg vozila, kako biste ga vratili na odgovarajući nivo. Ako je nivo ulja odgovarajući, problem može biti složeniji, kao što je istrošena pumpa za ulje ili zapušen filter.

Merenje nivoa motornog ulja usled pojave lampice niskog pritiska ulja.
  1. Proverite da li postoje tragovi curenja

Ako primetite mrlje od ulja ispod vozila ili osetite miris sagorelog ulja, pregledajte motor na znakove curenja. Potražite ulje oko zaptivki, brtvi i drugih područja gde curenje obično nastaje.

  1. Obratite pažnju na čudne zvukove

Dok motor radi, slušajte bilo kakve neobične zvuke, kao što su kucanje ili škripanje. Ovi zvuci mogu ukazivati na to da motor ne prima adekvatno pdomazivanje zbog niskog pritiska ulja.

  1. Zamenite filter za ulje

Zapušen ili oštećen filter za ulje može ograničiti protok ulja, što dovodi do niskog pritiska ulja. Ako sumnjate da bi filter za ulje mogao biti uzrok, zamenite ga novim. Redovno menjanje filtera za ulje tokom promena ulja pomaže u sprečavanju ovog problema. Nakon zamene filtera, proverite pritisak ulja da vidite da li se poboljšao.

  1. Pregledajte pumpu za ulje

Ako su nivo ulja i filter u dobrom stanju, ali je pritisak i dalje nizak, možda je pumpa za ulje kriva. Neispravna pumpa za ulje ne može održati potreban pritisak za podmazivanje motora. Ako ste u mogućnosti, pregledajte pumpu za ulje na znakove habanja ili oštećenja. Ako je pumpa neispravna, moraće da se zameni, što je posao koji je obično najbolje obaviti kod profesionalnog mehaničara.

  1. Izbegavajte vožnju dok se problem ne reši

Ako niste u mogućnosti da identifikujete i rešite uzrok niskog pritiska ulja, najbolje je da ne vozite vozilo dok ga ne pregleda profesionalni mehaničar. Vožnja sa niskim pritiskom ulja može dovesti do katastrofalnog otkaza motora.

  1. Potražite profesionalnu pomoć

Ukoliko ste isprobali gore navedene korake i niste u mogućnosti da rešite problem sami jer i dalje imate nizak pritisak ulja u motoru, vreme je da se konsultujete sa profesionalnim mehaničarom. U tom slučaju odvedite vozilo kod pouzdanog mehaničara na detaljan pregled. Mehaničar može dijagnostikovati uzrok niskog pritiska ulja i preporučiti potrebne popravke.

Zašto je pritisak ulja važan?

Pritisak ulja nije samo broj na kontrolnoj table Vašeg automobila. To je ključni indikator zdravlja i performansi motora. Evo zašto je održavanje pravilnog pritiska ulja ključno:

Podmazivanje komponenti motora

Pritisak ulja osigurava da ulje efikasno cirkuliše kroz motor, dosegnuvši sve pokretne delove koji zahtevaju podmazivanje. Pravilno podmazivanje smanjuje trenje između metalnih komponenti, sprečavajući ih da se međusobno abrazivno troše, što može dovesti do pregrevanja i prekomernog habanja. Bez dovoljno pritiska ulja, kritični delovi poput radilice, bregaste osovine i ležajeva mogu pretrpeti oštećenja, što može dovesti do skupih popravki ili kvara motora.

Hlađenje

Dok se komponente motora kreću i generišu trenje, one takođe proizvode toplotu. Ulje igra ključnu ulogu u rasipanju ove toplote, prenoseći je sa delova motora i pomažući u održavanju stabilne radne temperature. Adekvatan pritisak ulja je potreban da bi se ulje nastavilo kretati i hlađenje motora. Bez adekvatnog pritiska, motor se može pregrejati, što može dovesti do deformacije komponenti i potencijalnih oštećenja.

Uklanjanje kontaminanata

Motorno ulje ne samo da podmazuje i hladi, već takođe pomaže u uklanjanju kontaminanata iz motora. Dok ulje cirkuliše, sakuplja prljavštinu, metalne čestice i druge ostatke koji bi inače mogli oštetiti motor. Ulje zatim prenosi ove kontaminante do filtera ulja, gde se zarobe i uklone iz cirkulacije. Pravilno održavanje pritiska ulja osigurava da ulje nastavi da teče efikasno, držeći motor čistim i bez štetnih čestica.

Dugovečnost motora

Održavanje ispravnog pritiska ulja je od suštinskog značaja za produženje života motora automobila. Konstantan i adekvatan pritisak ulja znači da su svi delovi motora dobro zaštićeni od habanja, smanjujući verovatnoću kvarova i produžavajući ukupni vek trajanja motora. Sa druge strane, nizak pritisak ulja može ubrzati habanje motora, što dovodi do češćih popravki i kraćeg životnog veka motora.

Optimizovane performanse

Motori su dizajnirani da rade unutar specifičnih parametara, uključujući pritisak ulja. Kada je pritisak ulja unutar ispravnog opsega, motor može raditi na svom najboljem nivou, pružajući snagu i efikasnost za koju je dizajniran. Nizak pritisak ulja može dovesti do smanjenja performansi motora, uključujući gubitak snage, lošu efikasnost goriva i čak zastoje motora. Održavanjem pravilnog pritiska ulja, osiguravate da Vaše vozilo radi glatko i efikasno.

Prevencija katastrofalnih kvarova

Možda je najkritičniji razlog za održavanje pravilnog pritiska ulja prevencija katastrofalnog kvara motora. Bez dovoljnog pritiska ulja, delovi motora mogu se oštetiti ili potpuno slomiti, što dovodi do potpunog kvara motora koji često zahteva skupu obnovu ili zamenu. Prateći i održavajući pritisak ulja, možete izbeći takve ozbiljne posledice i osigurati da Vaše vozilo ostane pouzdano i sigurno za vožnju.

Redovna zamena motornog ulja u servisu.

Prevencija niskog pritiska motornog ulja

Prevencija niskog pritiska ulja u motoru je ključna za očuvanje glatkog rada Vašeg vozila i izbegavanje skupih popravki. Prateći ove preventivne mere, možete održati optimalan pritisak ulja i produžiti vek trajanja motora.

Redovne promene ulja

Jedan od najučinkovitijih načina za prevenciju niskog pritiska ulja je pridržavanje rasporeda redovnih promena ulja. Vremenom, motorno ulje se degradira i kontaminira prljavštinom, metalnim česticama i drugim otpacima. To može dovesti do povećanog habanja motora i smanjenja pritiska ulja. Promenom ulja u intervalima koje preporučuje proizvođač Vašeg vozila, osiguravate da motor uvek radi sa čistim, visokokvalitetnim uljem.

Koristite odgovarajući tip ulja

Uvek koristite vrstu ulja navedenu u priručniku namenjenom vlasniku vozila. Pravilna viskoznost ulja je ključna za održavanje odgovarajućeg pritiska ulja. Korišćenje ulja koje je previše gusto ili previše retko može dovesti do problema sa pritiskom, posebno u ekstremnim temperaturama. Više informacije pročitajte na našem blogu u članku ”Kako odabrati adekvatno motorno ulje za automobil?”.

Ako niste sigurni koje ulje da koristite, konsultujte svog mehaničara ili pogledajte specifikacije Vašeg vozila.

Redovno pratite nivo ulja

Redovno proveravanje nivoa ulja može Vam pomoći da prepoznate potencijalne probleme pre nego što dovedu do niskog pritiska ulja. Stvorite sebi naviku da proveravate nivo ulja barem jednom mesečno ili pre dugih putovanja. Ako primetite da je nivo ulja konstantno nizak, to može ukazivati na curenje ili da motor sagoreva ulje, što zahteva hitnu reakciju.

Inspekcija curenja

Redovno proveravanje vozila zbog curenja ulja može pomoći u prevenciji niskog pritiska ulja. Proverite ispod Vašeg automobila da li postoje mrlje I lokve usled curenja ulja i pregledajte motor na znakove curenja, na bloku motora ili drugim komponentama. Ako pronađete curenje, odmah ga rešite kako biste sprečili da ulje izlazi i uzrokuje pad pritiska.

Zamenite filter ulja tokom promena ulja

Filter ulja igra ključnu ulogu u održavanju pritiska ulja tako što zadržava kontaminante i sprečava ih da cirkulišu kroz motor. Vremenom, filter može postati začepljen, što ograničava protok ulja i smanjuje pritisak. Da biste to sprečili, uvek zamenite filter ulja kada menjate ulje. Ovo osigurava da ulje može slobodno da teče i održava potreban pritisak.

Održavajte sistem hlađenja

Sistem hlađenja motora pomaže u regulisanju temperature, što je važno za održavanje viskoznosti i pritiska ulja. Ako motor radi na previsokoj temperaturi, ulje može da se razredi, što dovodi do smanjenog pritiska. Redovno proveravajte komponente sistema hlađenja, kao što su hladnjak motora, rashladna tečnost i nivo iste, thermostat i ostale delove, kako biste osigurali da funkcionišu ispravno. Pravovremeno rešavanje problema sa hlađenjem sprečiće da utiču na pritisak ulja.

Pametno koristite čistače motora i aditive

Čistači motora i aditivi za ulje mogu pomoći u održavanju motora čistim i sprečiti nakupljanje mulja, koji može blokirati prolaze za ulje i smanjiti pritisak. Međutim, važno je koristiti ove proizvode u skladu sa uputstvima proizvođača i izbegavati prekomernu upotrebu. Prekomerna upotreba aditiva može ponekad učiniti više štete nego koristi. Kada niste sigurni, konsultujte svog mehaničara pre dodavanja bilo kakvih tretmana u vaše motorno ulje.

Izbegavajte prekomerno stajanje u praznom hodu

Prekomerno stajanje u praznom hodu takođe može dovesti do niskog pritiska ulja. Motori su dizajnirani da rade najefikasnije dok se kreću, a ne dok stoje u praznom hodu. Dugotrajno stajanje može dovesti do smanjenog pritiska ulja i smanjene podmazivanja, posebno kod starijih motora. Da biste to sprečili, minimizirajte vreme stajanja i vozite Vaše vozilo umerenom brzinom kako biste održali motor pravilno podmazan.

Redovni pregledi motora

Redovne inspekcije od strane profesionalnog mehaničara mogu pomoći u identifikaciji potencijalnih problema koji bi mogli dovesti do niskog pritiska ulja. Tokom ovih pregleda, mehaničar može proveriti znakove habanja, curenja i drugih problema koji mogu uticati na pritisak ulja. Rano otkrivanje ovih problema omogućava pravovremene popravke, sprečavajući ih da se razviju u ozbiljnije probleme.

Različite vrste motornog ulja: mineralna, sintetička, polusintetička.

Održavanje pravilnog pritiska ulja u motoru je od suštinskog značaja za zdravlje i performanse Vašeg vozila. Kao što smo prethodno objasnili, pritisak ulja igra ključnu ulogu u podmazivanju komponenti motora, rasipanju toplote i obezbeđivanju glatkog rada motora. Nizak pritisak ulja može dovesti do niza ozbiljnih problema, od povećanog trošenja i pregrevanja do katastrofalnog kvara motora.

Razumevanje uzroka i simptoma niskog pritiska ulja je prvi korak u sprečavanju oštećenja motora.. Rešavanjem problema u početnoj fazi možete izbeći skupe popravke i održati vozilo u dobrom stanju.

Prevencija je ključna kada je u pitanju održavanje pritiska ulja. Redovne promene ulja, korišćenje odgovarajuće vrste ulja i praćenje nivoa ulja su svi suštinski postupci. Sve vrste motornog ulja za sve marke i modele automobila možete pronaći u Deloovima. Pozovite nas na broj telefona 060 499 455 22. Na našoj online prodavnici deloovi.com možete pogledati ponudu novih auto delova, od retrovizora, hladnjaka motora, hladnjaka klime, amortizera, do branika i ostalih plastičnih delova. Isporuka za porudžbine preko 5999 RSD je besplatna.

Ukratko, pažnja na pritisak ulja Vašeg vozila nije samo pitanje izbegavanja neprijatnosti zbog kvara, to je i zaštita dugovečnosti i performansi motora. Zapamtite, dobro održavan motor je srce pouzdanog vozila, a pravilno održavan pritisak ulja je krvotok koji ga pokreće.

www.deloovi.com
011 428 62 36