Vožnja po snežnom putu.
Posted in: Saveti za vozače

Kako izbeći uobičajene greške u vožnji tokom zime?

Zima je jedno od najizazovnijih godišnjih doba za vozače, jer se uslovi na putu mogu brzo i nepredvidivo promeniti zbog snega, leda i niskih temperatura. Čak i iskusni vozači mogu naići na poteškoće kada su suočeni sa ovakvim nepovoljnim uslovima. Jednostavna greška, poput naglog kočenja ili neadekvatnog prilagođavanja brzine, može brzo prerasti u opasnu situaciju.

Od klizavih puteva do smanjene vidljivosti i niskih temperatura, zimski uslovi stvaraju jedinstvene opasnosti koje povećavaju rizik od nezgoda, testiraju’i čak i najiskusnije vozače. Zato je važno biti svestan uobičajenih grešaka koje vozači prave tokom zime i znati kako ih izbeći. Razumevanje ovih zamki i primena bezbednih vozačkih praksi neće samo zaštititi vas i vaše putnike, već će i doprineti sigurnosti drugih učesnika u saobraćaju.

Hajde da se detaljno upoznamo sa najčešćim greškama u vožnji zimi, počevši od nepripremljenosti vozila pa sve do loših vozačkih navika, i najboljim strategijama kako da ih izbegnete i ostanete bezbedni na putu.

Automobil na putu u zimskim uslovima.

Kako zimski uslovi utiču na vožnju?

Vožnja tokom zime nije samo vožnja po putevima prekrivenim snegom, radi se o prilagođavanju brzo promenljivim i potencijalno opasnim uslovima. Faktori poput zaleđenih puteva, kiše koja se ledi, snežnih nanosa i nevidljivog leda na asfaltu otežavaju vožnju i zahtevaju dodatnu pažnju i pripremu. Pravilna procena ovih rizika pomoći će Vam da prilagodite vožnju i izbegnete potencijalno opasne situacije.

Vožnja zimi često znači:

Smanjeno trenje

Sneg, led i mraz smanjuju kontakt između guma Vašeg automobila i puta.

Čak i tanak sloj snega može otežati kretanje vozila i smanjiti trakciju, posebno kada je u pitanju pokretanje ili zaustavljanje. Kada je put prekriven snegom, gume nemaju dovoljno prijanjanja, što može dovesti do proklizavanja pri kočenju ili ubrzavanju.

Led predstavlja najveću opasnost za vozače jer je praktično nevidljiv u većini situacija. I najmanji sloj leda može izazvati gubitak kontrole, čak i pri vrlo niskim brzinama. Mostovi, nadvožnjaci i senovita mesta na putu obično prvo postaju zaleđena, pa je posebno važno biti oprezan kada se približavate ovim područjima.

Bljuzgavica je mešavina snega, leda i vode koja otežava kretanje vozila i često prekriva zaleđene površine. Ova vrsta snežnog pokrivača dodatno komplikuje upravljanje, jer vozilo može lako proklizati čak i uz minimalne promene pravca.

Mraz na površini puta smanjuje prijanjanje guma, posebno u rano jutro ili kasno uveče. Kada temperature variraju oko nule, putevi mogu izgledati suvo, ali u stvarnosti mogu biti prekriveni tankim slojem mraza.

Duži put zaustavljanja

Tokom zime, jedan od najvećih izazova je produženi put zaustavljanja zbog smanjenog prijanjanja guma na putu. Na snegu i ledu, kočenje postaje znatno manje efikasno jer se trenje između guma i podloge smanjuje. Čak i ako vaše vozilo poseduje napredne sisteme poput ABS-a (sistema protiv blokiranja točkova), ne može se u potpunosti eliminisati rizik od proklizavanja. ABS pomaže u održavanju kontrole nad vozilom prilikom kočenja, ali ne skraćuje značajno put zaustavljanja na klizavoj površini.

Zbog toga je neophodno da povećate razmak između svog automobila i vozila ispred vas. Standardno pravilo “dve sekunde” ne važi u zimskim uslovima — potrebno je da to vreme povećate na najmanje četiri do šest sekundi kako biste imali dovoljno prostora za reakciju. Takođe, kada prilazite raskrsnicama, krivinama ili prelazima za pešake, usporite ranije i kočite postepeno kako biste izbegli nagla kočenja koja mogu dovesti do gubitka kontrole nad vozilom. Uvek pretpostavite da će vam trebati više vremena da zaustavite vozilo nego što biste očekivali u suvim uslovima.

Loša vidljivost

Zima donosi brojne vremenske izazove koji značajno utiču na vidljivost na putu. Magla, snežne padavine, guste mećave i čak zaleđena stakla mogu ozbiljno smanjiti vašu sposobnost da vidite druge učesnike u saobraćaju, znakove ili prepreke na putu. Vidljivost je često ograničena na svega nekoliko metara, što dramatično povećava rizik od nesreća.

Jedna od uobičajenih grešaka koju vozači prave jeste neadekvatna upotreba svetala. U uslovima smanjene vidljivosti, mnogi zaboravljaju da uključe prednja i zadnja svetla ili koriste samo dnevna svetla, koja ne uključuju zadnja. Takođe, često zanemaruju korišćenje maglenki, koje su ključne u gustoj magli ili snežnim padavinama. Korišćenje svetala nije samo važno da biste vi bolje videli, već i da biste bili vidljiviji drugim vozačima.

Osim svetala, još jedna kritična greška jeste vožnja preblizu vozilu ispred. U uslovima smanjene vidljivosti, važno je povećati razmak, jer imate manje vremena za reakciju ako vozilo ispred vas iznenada koči ili nailazi na prepreku. Povećanje razmaka vam daje više vremena da reagujete i bezbedno zaustavite svoje vozilo.

Nepredvidivi putevi

Još jedna zamka zimske vožnje su nepredvidivi putevi. Na prvi pogled, put može izgledati čisto i bezbedno za vožnju, ali može postojati sloj leda koji je gotovo neprimetan, poznat kao “crni led”. Ovaj tanki sloj leda je izuzetno opasan jer je gotovo nevidljiv, posebno u jutarnjim ili večernjim satima kada su temperature niske. Crni led se najčešće formira na mostovima, nadvožnjacima i senovitim delovima puta, gde temperatura kolovoza ostaje niža.

Vozači često prave grešku kada prebrzo voze po ovakvim putevima jer im se čini da nema snega ili leda. Međutim, čim naiđu na zaleđeni deo, vozilo može proklizati, što često rezultira gubitkom kontrole. Da biste izbegli ovu opasnost, uvek vozite sporije nego što vam se čini neophodno, posebno na manje prometnim ili ruralnim putevima gde putevi možda nisu adekvatno posoljeni ili očišćeni.

Takođe, budite oprezni pri naglim promenama pravca ili naglim ubrzavanjima. Čak i mala promena pravca na zaleđenoj površini može dovesti do zanošenja vozila. Podesite vožnju tako da su svi manevri, bilo da je reč o skretanju, kočenju ili ubrzavanju, glatki i postepeni kako biste zadržali kontrolu nad vozilom.

Razumevanje ovih uslova pomaže Vam da predvidite potencijalne opasnosti i bolje isplanirate svoju vožnju.

Uobičajene greške u vožnji tokom zime i kako ih izbeći

Na zaleđenim ili snegom zavejanim putevima, čak i mala greška može dovesti do ozbiljnih posledica. Mnogi vozači, svesno ili nesvesno, prave određene greške tokom zime koje značajno povećavaju rizik od gubitka kontrole nad vozilom. U ovom delu ćemo obraditi najčešće greške i pružiti savete kako da ih izbegnete, kako biste ostali bezbedni u svim zimskim uslovima.

#1 Nepotpuna priprema vozila za zimu

Jedna od najkritičnijih grešaka koje vozači prave tokom zime je nedostatak pripreme. Mnogi vozači ulaze u zimu bez adekvatne pripreme svojih automobila za hladne mesece, što povećava rizik od kvarova ili nezgoda.

Da biste izbegli probleme na zimskim putevima, počnite sa pripremom svog vozila pre nego što padne prva pahulja. Jesen je idealno vreme za pripremu vozila.

Pored posedovanja zimske opreme, zanemarivanje bilo kog od koraka pripreme može Vas ostaviti zaglavljenim na putu u lošim vremenskim uslovima. Pravilna priprema znači da ćete biti spremni za sve izazove koje donosi zimska vožnja.

Detaljnije informacije o tome kako da pripremite Vaše vozilo za zimu i hladnije dan pročitajte u našem blog članku ‘’Kako pripremiti automobil za zimu’?’’.

#2 Prebrza vožnja u lošim uslovima

Jedna od najopasnijih grešaka koju vozači prave zimi jeste vožnja brzinom koja odgovara normalnim uslovima, uprkos opasnim putevima. Led, sneg i bljuzgavica čine puteve klizavim, što smanjuje kontrolu nad vozilom, posebno u krivinama ili kada je potrebno brzo prilagođavanje upravljanju. Što brže vozite, to postaje teže ispraviti svako klizanje ili zanošenje.

Da biste izbegli ove opasnosti, uvek smanjite brzinu u snežnim ili klizavim uslovima. Uvek vozite sporije nego što biste vozili u normalnim uslovima. Treba više vremena da se zaustavite na putevima prekrivenim snegom ili ledom, tako da je potrebno da imate dovoljno vremena za bezbedno kočenje. Vozite najmanje 15-30 km/h sporije od dozvoljene brzine u ovim uslovima i izbegavajte naglo zaustavljanje ili oštre krivine.

Obratite posebnu pažnju na saobraćajne znakove, jer mnoge oblasti imaju promenljive brzinske limite tokom zimskih meseci koji uzimaju u obzir vremenske uslove.

#3 Nedovoljno rastojanje između vozila

U zimskim uslovima, održavanje bezbedne distance između vozila je ključno. Smanjena trakcija znači da je potrebno više vremena da se vozilo zaustavi, čak i pri manjim brzinama. Vožnja preblizu povećava rizik od sudara ako vozilo ispred iznenada stane ili se zanese.

Pravilo je da ostavite najmanje 2-3 sekunde prostora između Vas i automobila ispred u normalnim uslovima vožnje. U zimskim uslovima udvostručite ili čak utrostručite razmak koji inače držite u odnosu na vozilo ispred Vas. Ovo Vam daje dovoljno vremena da reagujete ako vozač ispred Vas iznenada zakoči.

Udar automobila u drvo usled gubitka kontrole nad vozilom zbog lose održavanih guma.

#4 Zanemarivanje održavanja guma

Gume su jedina tačka kontakta Vašeg vozila sa putem, a zanemarivanje njihovog stanja zimi može imati ozbiljne posledice. Instalacija kompletnog seta zimskih guma može značajno poboljšati upravljivost Vašeg vozila u snegu i ledu, čineći vožnju u opasnim zimskim uslovima bezbednijom.

Nedovoljno napumpane, istrošene ili različite gume smanjuju Vašu sposobnost da kontrolišete vozilo.

Redovno proveravajte gume tokom zime. Hladno vreme uzrokuje pad pritiska u gumama, što može smanjiti prijanjanje. Napumpajte gume prema preporučenom pritisku kako biste održali optimalno prijanjanje. Više informaciji o proveri pritiska u gumama pročitajte ovde.

Gume sa nedovoljnom dubinom šara neće adekvatno prijanjati na zaleđenim ili snežnim putevima. Redovno rotiranje guma osigurava ravnomerno habanje, što poboljšava ukupne performanse i dugovečnost guma.

#5 Iznenadno kočenje ili ubrzavanje

Nagle promene pravca i naglo kočenje mogu dovesti do gubitka kontrole, posebno na ledu ili utabanom snegu. Kada vozači naiđu na zaleđen deo puta ili sneg i osete da im vozilo proklizava ili se zanosi, prvi instinkt je često da snažno pritisnu kočnicu ili naglo skrenu volan. Oba poteza mogu pogoršati proklizavanje.

Ako osetite da Vaše vozilo počinje da proklizava, oduprite se potrebi za panikom:

  • Počnite kočiti ranije nego obično i postepeno smanjujte brzinu pre skretanja.
  • Koristite blag pritisak na pedalu kočnice: Kada kočite, primenjujte umereni pritisak kako bi vozilo zadržalo stabilnost. Ako imate ABS (Anti-lock Braking System), dopustite da sistem radi umesto Vas.
  • Okrenite volan u pravcu proklizavanja. Ako zadnji točkovi proklizavaju ulevo, lagano okrenite volan u levu stranu dok ne povratite kontrolu.
  • Izbegavajte naglo skretanje volanom: Pri skretanju, koristite blage i ujednačene pokrete kako biste izbegli proklizavanje.

#6 Zapostavljanje vidljivosti

Zima donosi niz izazova kada je u pitanju vidljivost—sneg, susnežica, magla i kraći period isa dnevnm svetlom. Jedna od najlakših, ali i najčešćih grešaka koje ljudi prave zimi je zapostavljanje pravilnih praksi vidljivosti. Nakupljanje snega i leda na vetrobranskim staklima, bočnim ogledalima i farovima može ozbiljno ometati vašu sposobnost da vidite, što je ključno prilikom navigacije zimskim putevima.

Pre nego što krenete na put, uverite se da su svi delovi Vašeg vozila odgovorni za vidljivost u dobrom stanju:

  • Koristite signalizaciju blagovremeno. Usporite i uključite pokazivače pravca mnogo ranije nego obično kako biste jasno stavili do znanja svoju nameru skretanja.
  • Izbegavajte duga svetla. Ako vozite kroz gustu maglu ili snežnu oluju, duga svetla mogu smanjiti vidljivost i povećati refleksiju.
  • Očistite sneg i led sa svih prozora. Pre vožnje, uvek odvojite vreme da očistite sneg i led sa svih prozora Vašeg vozila. Ne zadovoljite se samo time da napravite malu rupicu na vetrobranskom staklu i pretpostavite da je to dovoljno. Uklonite sneg i sa krova automobila, jer može skliznuti na vetrobransko staklo dok vozite.
  • Koristite odmagljivač i grejač. Upalite auto i pustite klimu da radi nekoliko minuta pre nego što krenete. To će otopiti bilo koji led na vetrobranskom staklu, što će olakšati njegovo uklanjanje. Grejač u Vašem automobilu će takođe sprečiti magljenje unutrašnjih prozora, što može dodatno smanjiti vidljivost.
  • Održavajte tečnost za pranje vetrobranskog stakla napunjenom. Obavezno koristite tečnost za pranje koja je otporna na niske temperature kako biste sprečili da se smrzne. Istezanje tečnosti za pranje na snežnom putu može ozbiljno otežati Vašu sposobnost da jasno vidite.
  • Zamenite brisače vetrobranskog stakla. Istrošeni brisači vetrobranskog stakla nisu efikasni u čišćenju snega, susnežice ili leda. Ako Vaši brisači ostavljaju tragove ili vlažne mrlje na vetrobranskom staklu, zamenite ih parom brisača za zimu koji su dizajnirani za rad u klizavim uslovima.

Nove brisače za Vaš automobil možete poručiti u Deloovima. Naša online prodavnica deloovi.com u ponudi ima i druge karoserijske delove za sve marke i modele automobila. Poručite auto delove u svega par klikova i uverite se i sami zašto nudimo najbržu uslugu ali i najbolje cene u Srbiji.

Čišćenje snega sa automobila.

#7 Preskakanje redovnog održavanja

Zima može biti izuzetno surova prema Vašem vozilu, a ignorisanje redovnog održavanja ne samo da može ozbiljno oštetiti komponente automobila, već Vas može ostaviti na cedilu u najnepovoljnijem trenutku, tokom snežne oluje, na zaleđenom putu, ili daleko od pomoći. Niske temperature, sneg, led i so na putevima značajno opterećuju rad svih delova vozila, od motora i akumulatora do guma i sistema kočenja. Bez adekvatnog održavanja, šanse za kvar ili probleme dramatično rastu.

Na primer, hladno vreme može uticati na performanse akumulatora, koji već pri nižim temperaturama gubi deo svoje snage. Ako je akumulator već oslabljena, postoji velika mogućnost da nećete moći pokrenuti automobile ujutro ili nakon dugog stajanja na hladnoći. Takođe, gume koje nisu zimske ili nemaju dovoljno dubok gazeći sloj, mogu izgubiti prijanjanje na snegu i ledu, čime rizikujete gubitak kontrole nad vozilom. Sistem za hlađenje motora i tečnosti u vozilu, kao što su antifriz i ulje, takođe moraju biti u optimalnom stanju kako bi vozilo funkcionisalo ispravno u ekstremnim uslovima.

Zanemarivanje ovih ključnih aspekata može rezultirati ozbiljnim problemima u saobraćaju, kao što su kvar motora, otkazivanje kočnica, ili nemogućnost pokretanja vozila na niskim temperaturama. Bez odgovarajućeg održavanja, ne samo da možete ostati zaglavljeni na putu, već se i izložiti dodatnim troškovima popravke i mogućim nesrećama koje mogu ugroziti Vašu sigurnost i sigurnost drugih učesnika u saobraćaju.

#8 Ignorisanje vremenske prognoze

Mnogi nezgode tokom zime dešavaju se zato što vozači ignorišu vremensku prognozu pre nego što krenu. Neproveravanje prognoze može Vas ostaviti nepripremljenim za promene u uslovima na putu, jake oluje ili nagle padove temperature.

Pre nego što krenete na duži put u zimskom periodu, uvek proverite najnovije vremenske izveštaje. Ako se približava zimska oluja ili se očekuje pogoršanje uslova na putu, razmislite o odlaganju putovanja ili odabiru alternativne rute. Pored toga, ako putujete na velike udaljenosti, proverite vreme za celu rutu, jer se uslovi mogu značajno razlikovati između regija.

Obratite pažnju na upozorenja o zimskim vremenskim uslovima. Planiranje unapred i budite u toku sa vremenskim prilikama i stanju na putu, da izbegnete zatečenost u opasnim vremenskim uslovima.

Šta da radite ako ostanete zaglavljeni tokom vožnje zimi?

I pored svih mera predostrožnosti i pažljive vožnje, zimski uslovi mogu dovesti do situacija u kojima se nađete zaglavljeni na snegu ili ostanete zarobljeni zbog neprohodnosti puta, teške snežne oluje ili kvara na vozilu. Biti pripremljen za ovakve situacije i znati kako reagovati može napraviti razliku između bezbednog čekanja na pomoć i situacije koja se može brzo pogoršati.

Prva reakcija kada se nađete zaglavljeni ili ostanete zaglavljeni u snegu treba da bude zadržavanje smirenosti i detaljna procena trenutne situacije. Panika može dovesti do brzopletih odluka koje mogu pogoršati stanje.

  • Zaustavite vozilo: Ako osećate da ste izgubili kontrolu ili se zaglavljeni u snegu, odmah zaustavite vozilo i uključite sva četiri pokazivača pravca kako biste upozorili ostale vozače.
  • Procena uslova: Pogledajte oko sebe i procenite situaciju. Da li se nalazite na prometnom putu ili na udaljenoj lokaciji? Da li je moguće da sami oslobodite vozilo, ili je bolje sačekati pomoć?
  • Bezbednost na prvom mestu: Ako je vidljivost niska ili ako se nalazite na opasnom delu puta (blizu krivine ili na uskom kolovozu), ostanite unutar vozila. Ako je vozilo vidljivo i nema rizika od nailaska drugih vozila, izađite i procenite teren.

Šta ako se zaglavite u snegu?

Ako se Vaše vozilo zaglavilo u snegu, pokušajte da ga oslobodite pre nego što odlučite da pozovete pomoć. Nekoliko jednostavnih tehnika može pomoći da izađete iz snega bez dodatnih komplikacija.

  • Uklonite sneg oko točkova: Ako imate lopatu ili alat za čišćenje snega, uklonite sneg oko pogonskih točkova i ispod vozila. Takođe očistite put ispred točkova kako biste stvorili pravac kretanja.
  • Koristite pesak, so ili prostirku: Ako točkovi proklizavaju, postavite pesak, so, ili čak staru prostirku ispod točkova kako biste poboljšali prijanjanje. Ukoliko nemate ovakav materijal, možete koristiti čak i grane ili komade kartona.
  • Nemojte preterano ubrzavati. Naglo pritiskanje gasa može pogoršati situaciju i još više zakopati točkove u sneg. Pokušajte lagano dodavati gas ili koristite niske brzine kako biste postepeno pokrenuli vozilo.
  • Ako ne uspete odmah da oslobodite vozilo, probajte tehniku “ljuljanja”. Vozite polako napred i nazad nekoliko puta, postepeno povećavajući domet kretanja. Ovo može stvoriti putanju u snegu koja će vam omogućiti da se izvučete.
Pozivanje šlep službe zbog zaglavljivanja vozila u snegu.

Šta preduzeti dok čekate pomoć?

Ako shvatite da je izlazak iz situacije nemoguć i da će pomoć potrajati, važno je da ostanete u vozilu i preduzmete korake kako biste osigurali svoju sigurnost i udobnost dok čekate.

  • Ostanite u vozilu. Napuštanje vozila na niskim temperaturama, posebno noću, može biti izuzetno opasno. Vozilo pruža sklonište i sigurnost od hladnoće i vremenskih uslova.
  • Uključite grejanje povremeno. Ako motor funkcioniše, uključujte grejanje povremeno, na nekoliko minuta svakih sat vremena, kako biste sačuvali gorivo. Obavezno proverite da li je izduvna cev slobodna od snega ili leda kako biste sprečili ulazak izduvnih gasova u kabinu.
  • Koristite dodatna ćebad ili garderobu. Obucite više slojeva odeće, koristite toplu garderobu, kape, rukavice i dodatne ćebad koje imate u vozilu.
  • Održavajte vidljivost vozila: Povremeno čistite sneg sa vozila kako bi Vas eventualni spasioci lakše uočili. Ako je moguće, postavite signalni trougao ili crvena krpa na antenu ili prozor.
  • Ostanite hidrirani i jedite: Pijte vodu i jedite male količine hrane kako biste zadržali energiju. Čak i ako nemate puno zaliha, ne preskačite unos tečnosti.

Ako ste zaglavljeni u zabačenom području ili van glavnih saobraćajnica, važno je da komunicirate sa drugima i signalizirate Vašu lokaciju kako bi pomoć stigla što pre.

  • Koristite mobilni telefon: Ako imate signal, odmah obavestite šlep službe ili nekog od prijatelja ili članova porodice o svojoj situaciji. Jasno opišite lokaciju i stanje u kojem se nalazite.
  • Uključite sva četiri pokazivača: Ovo će Vam pomoći da budete vidljiviji na putu, posebno noću ili u uslovima slabe vidljivosti.
  • Signalizacija pomoću svetla: Ako primetite vozila u blizini, uključite unutrašnje svetlo ili upalite kratka svetla. U mraku, privlačenje pažnje svetlosnim signalima može pomoći spasiocima da vas lakše pronađu.

Šta ne treba da radite ako se nađete zaglavljeni?

  • Ne ubrzavajte naglo. Naglim dodavanjem gasa možete zakopati vozilo još dublje u sneg, što će otežati osloboditi točkove.
  • Ne napuštajte vozilo u teškim uslovima. Ako je vidljivost loša ili su temperature niske, ostanite u vozilu. Pokušaj hodanja po snegu bez odgovarajuće opreme može brzo dovesti do hipotermije ili gubitka orijentacije.
  • Ne trošite gorivo i akumulator nepotrebno. Ako motor radi, koristite ga povremeno za zagrevanje, ali nemojte ostavljati vozilo uključeno neprestano kako biste sačuvali gorivo za hitne situacije. Izbegavajte korišćenje unutrašnjih svetala ili elektronike na duži period kako ne biste ispraznili akumulator.

Kada dođe pomoć, budite spremni da brzo reagujete i sarađujete sa spasiocima. Ako ste komunicirali sa nekim ranije, objasnite šta se dogodilo, kako ste pokušali da oslobodite vozilo, i da li je bilo problema sa vozilom (kao što su dim iz motora, curenje tečnosti ili problemi sa kočenjem).

Preduzimanje ovih koraka dok čekate pomoć može značajno povećati Vašu sigurnost i osigurati da izađete iz neprijatne situacije sa što manje posledica. Priprema, smirenost i dobro osmišljene akcije su ključne u ovakvim situacijama.

Korišćenje mape tokom zimskog putovanja.

Vožnja tokom zimskih meseci može biti posebno izazovna zbog niza nepovoljnih faktora kao što su sneg, led, magla i niske temperature.

Ključ bezbedne vožnje zimi leži u nekoliko osnovnih pravila: pravilno održavanje vozila, prilagođavanje brzine uslovima na putu, predviđanje potencijalnih opasnosti i postavljanje sigurnost sebe i drugih učesnika u saobraćaju kao prioriteta. Pored toga, izuzetno je važno da imate spremnu zimsku opremu i da budete spremni na brzo donošenje ispravnih odluka ako se suočite sa nepredviđenim situacijama, kao što su zaglavljivanje u snegu ili ostajanje na zabačenom putu.

Na kraju, setite se da je prevencija najbolja zaštita. Redovno održavajte svoje vozilo, obratite pažnju na vremenske prilike, i uvek planirajte unapred pre nego što krenete na put zimi. Kroz ovakvu pripremu, Vaša vožnja može biti ne samo bezbedna, već i prijatna — bez obzira na to koliko su uslovi na putu izazovni.

www.deloovi.com
011 428 62 36