Popravke na automobilu koje ne treba samostalno raditi
Posted in: Saveti za vozače

Koje popravke na automobilu ne bi trebali sami da radite?

Posedovanje automobila pruža slobodu kretanja, ali nosi sa sobom i odgovornost održavanja i popravki. Redovno održavanje automobila pomaže u identifikaciji potencijalnih problema pre nego što postanu ozbiljni, čime se dugoročno štedi vreme i novac. Dobro održavan automobil takođe bolje performira, ekonomičniji je u potrošnji goriva i ima veću preprodajnu vrednost.

S obzirom na mnoštvo dostupnih uradi sam (DIY) tutorijala i video zapisa na internetu, primamljivo je pokušati sam popraviti automobil. Dok mnogi vozači ponosno obavljaju osnovne zadatke održavanja automobila kao što su zamena ulja, zamena vazdušnih filtera ili promena gume, postoje određene popravke koje su složene i treba ih prepustiti profesionalcima. Pokušaj obavljanja složenih popravki automobila bez odgovarajućeg znanja, alata i iskustva može dovesti do skupih grešaka, ozbiljnih povreda ili čak ugroziti vašu bezbednost.

U ovom članku ćemo govoriti o popravkama na automobilu koje ne trebate pokušavati sami da obavite. Ovi zadaci zahtevaju specijalizovane veštine, preciznost i profesionalnu opremu za pravilno izvođenje. Prepuštanjem ovih popravki sertifikovanim mehaničarima, možete izbeći potencijalne opasnosti i osigurati da vaš automobil ostane u funkcionalnom stanju.

Bilo da ste iskusni ljubitelj samostalnog održavanja automobila ili tek počinjete, poznavanje svojih granica može vam uštedeti vreme, novac i stres. Pročitajte dalje kako biste saznali koje su to popravke na automobilu koje je najbolje prepustiti stručnjacima.

Top 7 popravki koje ne treba sami da radite

Nisu sve popravke automobila iste. Dok se neki zadaci, poput zamene ulja ili metlica brisača, mogu obaviti kod kuće uz malo znanja i veština, drugi zahtevaju specijalizovane alate, ozbiljno znanje i profesionalno iskustvo. Evo sedam glavnih popravki automobila koje nikada ne biste trebali pokušati sami da obavite.

#1 Održavanje i popravke motora

Motor je srce svakog automobila, odgovoran za stvaranje snage koja pokreće vozilo. Motori su izuzetno složeni i precizno napravljeni uređaji. Rastavljanje i ponovno sastavljanje motora zahteva detaljno razumevanje svih njegovih komponenti i načina na koji one međusobno funkcionišu. Čak i najmanja greška može rezultirati ozbiljnim oštećenjem ili neispravnim radom motora.

Profesionalci koriste napredne dijagnostičke alate za precizno identifikovanje problema. Bez ovih alata, identifikacija i rešavanje problema sa motorom može biti gotovo nemoguće. Generalna popravka motora zahteva visok nivo preciznosti i veština. Na primer, komponente motora moraju biti montirane sa tačno određenim momentom zatezanja. Nepravilno zatezanje može dovesti do curenja ulja, nepravilnog rada motora ili prouzrokovati druga oštećenja. Složeni zadaci poput zamene zupčastog kaiša, popravke glave motora i rekonstrukcije motora uključuju složene procedure koje, ako se ne urade pravilno, mogu prouzrokovati ozbiljna oštećenja ili čak potpuni kvar motora.

Motori rade na visokim temperaturama i pod pritiskom. Nepravilno rukovanje komponentama motora može dovesti do opekotina, posekotina ili drugih povreda.

Stoga obavezno poestite profesionalca ako primetite neki od sledećih problema:

– gubitak snage posebno pri ubrzavanju ili pri vožnji uzbrdo

–  zvukovi poput kucanja, lupanja ili cviljenja koji dolaze iz motora (ovi zvuci često ukazuju na probleme sa klipovima, ventilima ili drugim vitalnim delovima motora.

– veća potrošnj ulja nego obično (to može biti znak da su delovi motora istrošeni ili oštećeni).

– dim iz auspuha, naročito ako je plavi, crni ili beli, može ukazivati na ozbiljne probleme sa motorom, kao što su curenje ulja, nepravilno sagorevanje goriva ili problemi sa hlađenjem.

Ovi simptomi zahtevaju hitnu posetu profesionalnom mehaničaru.

#2 Kočioni sistem

Kočioni sistem je jedan od najvažnijih bezbednosnih elemenata Vašeg automobila. On je odgovoran za zaustavljanje vozila i osiguranje Vaše sigurnosti na putu. Kočioni sistem je složen i sastoji se od mnogih komponenti koje moraju savršeno funkcionisati zajedno.

Popravke kočionog sistema uključuju zamenu diskova, pločica, kočionih čeljusti, kočionih creva i tečnosti, kao i dijagnostiku problema sa ABS sistemom. Ovo su zadaci koji zahtevaju visok nivo stručnosti i preciznosti.

Nepravilna popravka kočnica može dovesti do daljih oštećenja, što može rezultirati skupim popravkama. Na primer, nepravilno postavljene kočione pločice mogu uzrokovati oštećenje kočionih diskova ili čeljusti, što može dovesti do smanjenja efikasnosti kočenja i dodatnih troškova. Kočnice funkcionišu pomoću hidrauličnog sistema, koji može biti komplikovan i opasan ako se nepravilno rukuje. Vazduh u kočionim cevima, na primer, može dovesti do otkazivanja kočnica.

Obavezno posetite mehaničara ako primetite neki od sledećih znakova koji ukazuju na probleme sa kočionim sistemom:

– škripanje, cviljenje, brušenje ili udaranje kada kočite (ovi zvuci često ukazuju na istrošene kočione pločice ili diskove koji zahtevaju zamenu)

– volan vibrira ili se vozilo povlači na jednu stranu prilikom kočenja

papučica kočnice deluje mekano, spužvasto ili ide do poda bez dovoljno otpora (to može ukazivati na problem sa kočionom tečnošću ili vazduhom u kočionom sistemu)

– ako se na instrument tabli upali upozoravajuće svetlo za kočnice, ABS ili neki drugi deo kočionog sistema, odmah posetite mehaničara.

Popravka i pregled kočionog sistema

#3 Transmisija

Sistem za prenos snage ili transmisija,  sastoji se od svih delova i sklopova na vozilu koji prenose snagu od motora do pogonskih elemenata vozila.

Menjač je ključni deo koji omogućava efikasno prenošenje snage motora na točkove. Postoje različiti tipovi menjača, uključujući automatske, manuelne i poluautomatske menjače.

Menjači su tehnološki napredni sistemi koji zahtevaju preciznost u dijagnostici i popravci. Nepravilna dijagnoza ili popravka može dovesti do nanošenja trajne štete menjaču. Rad na menjaču može biti opasan zbog težine i komplikovanosti sistema. Nepravilna manipulacija može dovesti do ozbiljnih povreda.

Uobičajeni problemi sa menjačem uključuju:

–  lošu promena brzina, buku ili vibracije prilikom vožnje.

– curenje ulja menjača (može biti uzrokovano oštećenim zaptivkama ili spojevima)

– kvar senzora menjača (može dovesti do problema sa elektronskim upravljanjem menjačem)

– istrošene delove menjača tokom vremena.

Ako uočite neki od ovih problema obratite se kvalifikovanom mehaničaru. Samo profesionalac treba da obavlja određene zadatke kako bi se osiguralo da su pravilno urađeni.

#4 Električni sistem

Električni sistem u modernim automobilima je izuzetno složen i sastoji se od brojnih komponenata koje su odgovorne za funkcionisanje gotovo svakog aspekta vozila, uključujući paljenje motora, osvetljenje, klima uređaj, audio sistem, pa čak i napredne sigurnosne funkcije. Pokušaj popravke električnog sistema bez adekvatnog znanja i alata može dovesti do ozbiljnih problema.

Električni sistemi su visoko integrisani i povezani sa brojnim senzorima i kontrolnim jedinicama koje međusobno komuniciraju. Greška u jednoj komponenti može uticati na rad drugih sistema. Dijagnostikovanje problema zahteva specijalizovane dijagnostičke alate (kao što su osciloskopi, multimetri i dijagnostički skeneri) i razumevanje elektronike. . Prosečan vozač obično nema pristup ovoj opremi, niti veštine da je pravilno koristi. Profesionalci koriste ove alate da precizno identifikuju i rešavaju probleme.

Nepravilne popravke mogu izazvati kratke spojeve, oštećenje elektronskih komponenti ili čak požare. Moderni automobili koriste sofisticirane električne sisteme sa delikatnim komponentama koje se lako mogu oštetiti nepravilnim rukovanjem.

Posetite profesionalca ako imate:

– problem sa paljenjem automobila

– svetla na Vašem automobile ne rade pravilno, trepere ili se ne pale opšte

– se na instrument table pojavi upozoravajuća lampica za svetla

Važno  je prepustiti popravke električnog sistema stručnim mehaničarima koji imaju znanje, alate i iskustvo da reše ove složene probleme.

#5 Hladnjak i rashladni sistem

Sistem za hlađenje automobila igra ključnu ulogu u održavanju optimalne radne temperature motora. On sprečava pregrevanje motora i održava ga na pravoj temperaturi za efikasno funkcionisanje. Komponente sistema za hlađenje uključuju hladnjak, termostat, vodenu pumpu, ventilatore i rashladnu tečnost (antifriz). Hladnjak je zapravo srce ovog sistema. Bilo kakvi problemi sa rashladnim sistemom mogu dovesti do ozbiljnih oštećenja motora i skupih popravki.

Sistem za hlađenje je složen skup  komponenti koje moraju savršeno funkcionisati zajedno. Bilo koji problem u jednoj od ovih komponenti može uticati na ceo sistem.

Popravke sistema za hlađenje često zahtevaju posebne alate, kao što su uređaji za testiranje pritiska u sistemu, alati za uklanjanje i zamenu termostata ili pumpe za vodu, kao i specijalizovani alati za uklanjanje vazduha iz sistema. Takođe, izbor i korišćenje pravog antifriza je kritično za funkcionisanje sistema i zaštitu motora.

Rad na sistemu za hlađenje može biti opasan zbog visokih temperatura i pritiska. Nepravilno rukovanje može dovesti do ozbiljnih opekotina od vrele tečnosti ili pare. Profesionalci imaju zaštitnu opremu i znaju kako sigurno raditi sa ovim sistemom. Nepravilno obavljena popravka hladnjaka ili bilo kod drugog dela rashladnog sistema, može dovesti do curenja tečnosti, neefikasnog hlađenja ili pregrevanja motora. Ovo može uzrokovati ozbiljna oštećenja motora, koja mogu zahtevati skupe popravke ili čak zamenu motora.

Poveravanje ove vrste popravki profesionalcima osigurava da Vaš automobil ostane pouzdan i bezbedan za vožnju, čuvajući tako vrednost Vaše investicije i bezbednost na putevima.

#6 Pumpa za gorivo

Pumpa za gorivo je ključni deo sistema snabdevanja gorivom u svakom vozilu, koji kada ispravno radi obezbeđuje prenos goriva iz rezervoara do motora. Uobičajeni problemi sa pumpom za gorivo uključuju:

– nepravilno snabdevanje gorivom

– pregrevanje pumpe (uzrokovano stalnim radom ili problemima sa hlađenjem)

– curenje goriva (može biti posledica oštećenja pumpe ili povezanih cevi)

Popravke pumpe za gorivo mogu biti izazovne i opasne za izvođenje samostalno, iz više razloga. Rad sa gorivom je opasan zbog rizika od požara i eksplozija. Nepravilna manipulacija može dovesti do ozbiljnih povreda ili materijalne štete. Popravke pumpe za gorivo zahtevaju određene alate i opremu za preciznu dijagnostiku i zamenu. Pumpa za gorivo je deo kompleksnog sistema snabdevanja gorivom, koji zahteva stručnost u dijagnostici i rukovanju.

Zamena ovog dela može biti dosta skupa, stoga  mnogi vozači odlučuju da sami izvrše zamenu pumpe za gorivo. Međutim, greške tokom popravke mogu dovesti do curenja goriva, problema sa performansama motora ili čak požara. Ovaj posao treba prepustiti profesionalcima koji znaju kako da ga sigurno obave. Profesionalci imaju iskustvo i efikasnost da brzo dijagnostikuju i reše probleme sa pumpom za gorivo, čime se smanjuje vreme bez vozila.

Više informacija o pumpi za gorivo potražite ovde.

Zamena vetrobranskog stakla automobila od strane profesionalca u servisu

#7 Vetrobransko staklo

Vetrobransko staklo a pruža ne samo zaštitu od vetra i vremenskih uslova, već i doprinosi strukturalnom integritetu vozila. Oštećenje vetrobranskog stakla, bilo da se radi o pukotinama, oštećenjima od kamenčića ili ozbiljnijim lomovima, može ugroziti Vašu sigurnost i vidljivost tokom vožnje.

Zamena vetrobranskog stakla zahteva visoku preciznost kako bi se osiguralo pravilno prijanjanje i zaptivanje. Nepravilno postavljeno staklo može dovesti do curenja vode, buke vetra i smanjenja stabilnosti vozila, posebno u slučaju sudara. Profesionalci koriste specijalizovane alate kao što su vakumski liftovi za podizanje i postavljanje stakla, kao i precizne aplikatore za lepak. Ovi alati su neophodni za sigurno i tačno postavljanje vetrobranskog stakla, što prosečan vozač verovatno nema kod kuće.

Rukovanje velikim komadima stakla može biti opasno, posebno ako je staklo napuklo ili polomljeno. Postoji visok rizik od posekotina i drugih povreda.

Ako Vaše vetrobransko staklo ima pukotine koje su veće od nekoliko centimetara ili oštećenja koja ometaju vidljivost, potrebno je odmah posetiti profesionalca.  Ako primetite da voda curi kroz vetrobransko staklo tokom kiše ili pranja automobila, to je znak da je zaptivka oslabila ili da je staklo nepravilno postavljeno. Ako ogrebotine, oštećenja ili mutne površine ometaju vašu vidljivost, to može biti opasno tokom vožnje. Zamena vetrobranskog stakla može poboljšati vašu vidljivost i povećati sigurnost na putu.

Vetobransko staklo je kritičan deo vašeg vozila koji utiče na vašu sigurnost i udobnost tokom vožnje. Zamena vetrobranskog stakla zahteva stručnost, prave alate i visokokvalitetne materijale.

Zašto je važno prepustiti ove popravke na automobilu profesionalcima?

Bezbednost na prvom mestu

Vaša sigurnost je na prvom mestu. Profesionalni mehaničari imaju potrebnu obuku i iskustvo da identifikuju i poprave probleme na Vašem vozilu na siguran način. Pokušaji samostalne popravke kritičnih sistema kao što su kočnice, električni sistem ili sistem za hlađenje mogu dovesti do opasnih situacija na putu.

Specijalizovani alati i oprema

Profesionalni servisi za popravku automobila koriste specijalizovane alate i opremu koji su neophodni za precizno dijagnostikovanje i popravku vozila. Ovi alati nisu dostupni prosečnom vozaču i njihova nepravilna upotreba može dovesti do daljih oštećenja.

Ušteda vremena i novca

Iako se čini da možete uštedeti novac pokušavajući sami da popravite automobil, nepravilne popravke često dovode do još većih problema i viših troškova. Profesionalci mogu efikasno rešiti problem i sprečiti dalje oštećenje, čime se dugoročno štedi novac.

Garancija i pouzdanost

Kada obavite popravke kod profesionalaca, obično dobijate garanciju na obavljeni posao. Ovo Vam daje sigurnost da je popravka obavljena pravilno i da će Vaše vozilo biti pouzdano i sigurno za vožnju.

Ako je popravka složena i zahteva stručno znanje, najbolje je prepustiti je profesionalcima. Sistemi kao što su motor, transmisija, kočioni sistem i električni sistem zahtevaju duboko razumevanje i određene veštine.

Mehaničar u radionici vrši pregled automobila koristeći specijalizovan alat

Iako su neki vozači vešti u manjim popravkama i redovnom održavanju svojih vozila, postoje popravke koje je najbolje prepustiti stručnjacima. Složeniji kvarovi, kao što su problemi s motorom, kočnicama ili električnim sistemom, zahtevaju specijalizovano znanje i opremu koju većina vozača nema na raspolaganju. Vaša sigurnost, kao i sigurnost drugih učesnika u saobraćaju, direktno zavisi od pravilnog funkcionisanja Vašeg vozila. Nepravilno izvedene popravke mogu dovesti do ozbiljnih problema i povećati rizik od nezgoda.

Stoga, ne ustručavajte se da potražite pomoć profesionalaca kada je to potrebno. Time ćete osigurati dugovečnost, pouzdanost i bezbednost Vašeg automobila. Redovnim održavanjem kod kvalifikovanih servisera ne samo da ćete produžiti vek trajanja vašeg vozila, već ćete i poboljšati njegove performanse, smanjiti potrošnju goriva i izbeći skupe popravke u budućnosti. Ulaganje u profesionalno održavanje i popravke je najbolji način da očuvate vrednost i sigurnost svog automobila.

A kvalitetne delove za Vaš automobil pronađite na našoj online prodavnici deloovi.com. Za sva pitanja i pomoć, na raspolaganju Vam je naš stručni tim, svakog radnog dana od 08h do 17h, i subotom od 08h do 14h.

www.deloovi.com
011 428 62 36