Putovanje sa psom može biti divno iskustvo za Vas i Vašeg ljubimca. Međutim, potrebno je malo planiranja i pripreme kako bi putovanje bilo sigurno i ugodno. Bilo da idete kod veterinara, na duže putovanje ili samo obavljate svakodnevne poslove, važno je znati kako treba izgleda pravilna vožnja psa u automobilu. To će Vam pomoći da putovanje prođe glatko i bez stresa.
Psi su više od kućnih ljubimaca; oni su deo porodice. Bez obzira da li je u pitanju kratka vožnja do obližnjeg parka ili dug put širom zemlje, imati psa uz sebe može pretvoriti obično putovanje u izvanredno iskustvo.
Mnogi vlasnici pasa suočavaju se sa različitim izazovima tokom putovanja, poput stresa kod pasa, problema sa mučninom, i održavanja sigurnosti kako za ljubimca tako i za sve putnike u vozilu. Potrudićemo se da Vam damo praktične savete i smernice o tome kako da Vašeg psa naviknete na putovanje automobilom, govorićemo o tome koji su to najbolji načini za njihovo putovanje u automobilu, kao i ključne savete za bezbednost kako biste osigurali glatko i prijatno putovanje za Vas i Vašeg krznenog saputnika.
Kako priviknuti psa na vožnju automobilom?
Postepeno upoznavanje psa sa vožnjom automobilom može značajno poboljšati njihovu udobnost i ponašanje tokom svakog putovanja. Evo nekoliko koraka koji Vam mogu pomoći da naviknete svog psa na vožnju:
► Najpre dozvolite svom psu da istraži automobil dok je parkiran. Neka ga onjuši i postane upoznat sa prostorom.
► Nakon što se pas navikne na automobil pređite na sledeći korak tako što ćete svog psa voditi na kratke vožnje automobilom po komšiluku. To im pomaže da se naviknu na kretanje i zvukove automobila bez preteranog uznemiravanja. Postepeno povećavajte trajanje ovih vožnji kako se Vaš pas bude osećao udobnije.
► Napravite od automobila prijatno mesto. Nagradite svog psa za ulazak u automobil i dobro ponašanje tokom vožnje. Pozitivno ponašanje pomaže Vašem psu da vožnju automobilom poveže sa dobrim iskustvima.
► Ponesite omiljenu igračku, ćebe ili krevet Vašeg psa. Poznati mirisi i predmeti mogu pomoći u smanjenju anksioznosti i učiniti da automobil izgleda kao sigurno i udobno okruženje.
► Kada se Vaš pas oseća udobno tokom kratkih vožnji, počnite ga voditi na duže vožnje. Postepeno povećavajte udaljenost i trajanje vožnje kako bi Vaš pas mogao da se prilagodi bez stresa. Obratite pažnju na njihovo ponašanje i produžavajte vožnje samo kada se čini da su spremni. Osigurajte da svaka vožnja završi nečim prijatnim, poput šetnje ili igre.
► Izbegavajte glasnu muziku i iznenadne zvukove koji bi mogli uplašiti vašeg psa. Pustite umirujuću muziku i izbegavajte nagla kočenja ili skretanja. Održavanje mirnog i tihog okruženja u automobilu može pomoći vašem psu da se oseća opuštenije.
► Pobrinite se da Vašem psu bude fizički udobno u automobilu. To uključuje dovoljno prostora da može da sedi, stoji i leži.
► Učinite vožnje automobilom redovnim delom rutine Vašeg psa. Redovna praksa je ključna za pomoć Vašem psu da se oseća prijatno u automobilu.
Strpljenje je ključno kada navikavate psa na vožnju. Dosledno korišćenje ovih metoda pomoći će vašem psu da vremenom razvije pozitivnu asocijaciju sa vožnjom automobilom. Zapamtite, svaki pas je različit, i nekima može biti potrebno više vremena da se prilagode.
Kako pravilno voziti psa u automobilu?
Održavanje bezbednosti Vašeg psa tokom putovanja je od najveće važnosti. Kao i ljudi, psi moraju biti pravilno ograničeni u automobilu kako bi se sprečile povrede u slučaju naglog zaustavljanja ili nesreće. Evo nekoliko opcija:
Transporter (kavez)
Korišćenje transportera ili kaveza je jedan od najsigurnijih načina za putovanje sa psom.
Transporteri dolaze u raznim oblicima, uključujući transportere sa tvrdim stranicama i mekim nosačima. Izbor zavisi od veličine Vašeg psa, njegovog temperamenta i prostora u vašem automobilu.
Transporter treba da bude dovoljno velik da vaš pas može da stoji, okrene se i leži udobno. Izmerite svog psa, proverite smernice proizvođača za veličinu i izaberit čvrst i stabilan transporter testiran na sudare.
Postavite transporter u automobil na sigurno mesto, kao što je zadnje sedište ili prtljažnik SUV vozila. i pričvrstite ga sigurnosnim pojasevima ili anker trakama kako bi se sprečilo klizanje ili prevrtanje tokom vožnje. Ovo održava vašeg psa sigurnim i sprečava ometanja.
Osigurajte da ima dobru ventilaciju i da je stabilan. Napravite transporter udobnim, sa krevetom, ćebetom ili igračkama Vašeg psa. Ovo će ga učiniti poznatim i sigurnim mestom za njih.
Sigurnosni pojas za pse
Korišćenje sigurnosnog pojasa za pse drži Vašeg ljubimca na sigurnom, sprečavajući ga da se kreće po automobilu ili postane projektil u slučaju naglog zaustavljanja ili nesreće.
Sigurnosni pojas dizajniran za pse može pomoći da Vaš ljubimac bude siguran. Koristite prsluk umesto ogrlice za pričvršćivanje sigurnosnog pojasa. Ovo sprečava gušenje i ravnomerno raspoređuje silu naglog zaustavljanja.
Podesite pojas tako da Vaš pas može udobno sedeti ili leći, ali da ne može previše da se kreće. Osigurajte pojas za sistem sigurnosnog pojasa automobila prema uputstvima proizvođača.
Prtljažnik sa pregradom
Ako imate SUV ili karavan, korišćenje prtljažnog prostora sa pregradom je odlična opcija. Pregrada zadržava Vašeg psa u prtljažniku, sprečavajući ga da skače u putnički deo automobila.
Obezbedite da je prtljažni prostor dobro provetren i opremljen neklizajućom podlogom ili krevetom za udobnost. Pregrada treba da bude čvrsta i sigurno postavljena kako bi izdržala pokrete i udarce.
Potražite pregrade specifično dizajnirane za model vašeg automobila. Podesive ili prilagođene pregrade mogu pružiti dodatnu stabilnost i sigurnost. Redovno proveravajte stabilnost i sigurnost pregrade.
Pregrada između zadnjih i prednjih sedišta
Pregrada između zadnjih i prednjih sedišta je još jedna efikasna metoda prilikom vožnje psa u automobilu. Ova pregrada između zadnjih i prednjih sedišta sprečava Vašeg psa da se penje na prednje sedište, smanjujući distrakcije i čuvajući i Vas i Vašeg ljubimca bezbednima.
Pregrade mogu biti napravljene od metala, plastike ili mreže. Izaberite onu koja se sigurno uklapa i ne ometa vaš vid.
Pratite uputstva proizvođača prilikom instalacije. Obezbedite da je pregrada čvrsto pričvršćena kako bi se sprečilo pomeranje ili kolaps tokom vožnje.
Postavite krevet ili ćebe Vašeg psa na zadnje sedište kako bi mu bilo udobno. Osigurajte da Vaš pas ima pristup svežem vazduhu i da pregrada ne blokira ventilacione otvore.
Bez obzira na metodu koju izaberete, postepeno navikavanje je važno. Dozvolite svom psu da istražuje transporter, pojas ili pregradu dok je automobil parkiran, nagrađujući ga za mirno ponašanje. Izbegavajte da vozite psa na mestu suvozača, jer to nije bezbedno ni za njega a ni za Vas, jer Va može ometati tokom vožnje.
Periodično proveravajte stanje transportera, sigurnosnog pojasa ili pregrade kako biste osigurali da su sigurni i u dobrom stanju.
Kao što smo već naveli, postavite poznate predmete poput omiljene igračke ili ćebe sa psom kako biste mu pružili udobnost i smanjili anksioznost.
Odabirom odgovarajuće metode za vožnju Vašeg psa u automobilu, možete unaprediti njihovu bezbednost i udobnost, čineći svako putovanje pozitivnim iskustvom.
Vožnja psa u automobilu – šta kaže zakon?
U Srbiji, Zakon o bezbednosti saobraćaja na putevima ”propisuje da životinja može da se prevozi u automobilu samo ako se ne ometaju i ugrožavaju ni vozač ni ostali učesnici u saobraćaj”.
Što znači da tokom vožnje psa u automobilu, da ne biste kršili zakon, kao ni ugrožavali bezbednost ni Vas, ni Vašeg ljubimca, a ni ostalih učesnika u saobraćaju, najbolje je da koristite neke od gore navedenih metoda transporta. Pored gore navedenih rešenja, posebno dizajnirana sedišta za pse i druge ljubimce, pokazala su se kao najudobnija opcija za njih, jer pružaju sigurnost bez ograničenja prostora, omogućavajući im udobnost i slobodu pokreta.
Ukoliko planirate putovanje van Srbije, treba da znate da i u nekim drugim zemljama postoje zakoni koji zahtevaju da ljubimci budu vezani u automobilima. Proverite lokalne propise kako biste osigurali usklađenost i izbegli plaćanje kazni.
Top 10 saveta za bezbedno putovanje sa psom u automobilu
Osiguranje bezbednosti i udobnosti Vašeg psa tokom vožnje automobilom ključno je za bezbrižno putovanje i uživanje u avanturama. Pratite ove savete i nećete imati problema.
- Planirajte unapred
Pre nego što krenete na put, važno je istražiti i odabrati destinacije koje su pogodne za pse. Potražite hotele, parkove i atrakcije koje prihvataju ljubimce.
- Pripremite svoj automobil
Uverite se da je Vaš automobil spreman za put. Očistite unutrašnjost i osigurajte dovoljno prostora da Vašem psu bude udobno. Ne zaboravite na bezbednost, koristite transporter, sigurnosni pojas ili pregradu između sedišta za transport psa u automobilu.
- Redovan veterinarski pregled
Poseta veterinaru pre putovanja je ključna kako biste se uverili da je Vaš pas u dobrom zdravstvenom stanju i spreman za putovanje.
Proverite da li su vakcinacije Vašeg psa ažurirane i da li je uopšteno dobro zdrav. Zamolite veterinara za zdravstveni sertifikat ako planirate da putujete van države.
Zatražite savet o preventivnim lekovima protiv mučnine u vožnji, anksioznosti, kao i kontroli buva i krpelja. Vaš veterinar može propisati lekove protiv anksioznosti ako Vaš pas ima te probleme tokom vožnje automobilom.
- Nikada ne ostavljajte psa samog u autu
Čak i tokom blagih dana, temperatura unutar automobila može brzo porasti, što može dovesti do toplotnog udara ili čak smrti. Nikada ne ostavljajte svog psa bez nadzora u parkiranom automobilu.
Ostavljanje psa samog u automobilu takođe ga izlaže riziku od krađe. Uvek povedite psa sa sobom kada napuštate vozilo.
- Pravite redovne pauze tokom putovanja
Za putovanja koja traju nekoliko sati, planirajte jednu pauzu na sredini kako biste psu omogućili da se protegne, obavi nuždu i popije vodu.
Za putovanja od tri do šest sati, planirajte barem dve pauze. Osigurajte da pas ima udoban prostor sa pristupom omiljenim igračkama i ćebetu.
Za putovanja koja traju duže od šest sati, planirajte česte pauze na svaka dva do tri sata. Planirajte duže pauze za obroke i za više fizičkih aktivnosti. Razmotrite prekid puta sa noćenjem ako je moguće.
Iskoristite ove pauze kako biste omogućili Vašem psu da potroši malo energije i istraži nova okruženja.
- Hidratacija i obroci
Hranite svog psa laganim obrokom nekoliko sati pre putovanja kako biste smanjili rizik od mučnine u pokretu. Izbegavajte da ih hranite neposredno pre ili tokom vožnje.
Ako želite da ponudite svom psu poslasticu, birajte lagane i lako svarljive grickalice.
Uvek imajte pri ruci svežu vodu i putničku činiju kako biste održavali hidriranost svog psa, posebno tokom dugih putovanja. Koristite prenosive činije za putovanje bez prosipanja kako biste psu jednostavno mogli davati vodu, a da pri tom ne pravite nered u automobilu.
- Omiljene igračke i ćebe
Ponesite omiljeno ćebe, krevet ili igračke Vašeg psa kako bi se osećao kao kod kuće u automobilu. Poznati predmeti mogu pomoći u smanjenju anksioznosti i učiniti putovanje prijatnijim za Vašeg ljubimca.
- Osigurajte dobru ventilaciju
Osigurajte pravilnu cirkulaciju vazduha u automobilu. Koristite klima uređaj ili blago otvorite prozore (ali ne toliko da Vaš pas može izbaciti glavu) kako biste održali udobnu temperaturu. Iako psi uživaju u povetarcu, to može dovesti do povreda očiju ili infekcija ušiju. Obezbedite da su vrata zaključana kako biste sprečili slučajno bežanje.
Koristite zaštitne zasenčivače ili pokrivke za prozore kako biste zaštitili svog psa od direktnog sunčevog svetla, koje može dovesti do pregrevanja.
- Pratite stanje psa tokom vožnje
Pratite svog psa zbog bilo kakvih znakova nelagodnosti ili stresa tokom putovanja. Simptomi poput prekomernog dahtanja, slinjenja ili cviljenja mogu ukazivati na anksioznost ili mučninu u vožnji.
Ako je Vaš pas sklon mučnini u vožnji, konsultujte se sa vašim veterinarom pre putovanja. Oni mogu preporučiti lekove ili prirodne opcije za sprečavanje mučnine i povraćanja.
- Upotreba povodca pri izlasku
Kada izlazite iz automobila, uvek koristite povodac kako biste izbegli da pas izleti na prometnu ulicu. Uvek imajte dodatni povodac i ogrlicu u slučaju da jedan izgubite ili oštete.
Dodatni saveti:
Po dolasku na odredište, pomoć u prilagođavanju Vašeg psa novoj okolini je od suštinskog značaja. Dozvolite Vašem psu da istraži svoju novu okolinu dok je na povocu. Ovo im pomaže da se naviknu na prizore, zvukove i mirise novog mesta.
Takođe, pripremite se i za hitne i nepredviđene situacije. Ponesite komplet za prvu pomoć za kućne ljubimce koji uključuje zavoje, antiseptičke maramice i sve lekove koje Vaš pas može zatrebati.
Pre putovanja proverite lokalne zakone i pravila o prevozu pasa u automobilu koji važe za državu u koju putujete.
Prateći ove savete, možete osigurati sigurniju i udobniju vožnju automobilom za svog psa, čineći putovanje ugodnim za sve.
Putovanje automobilom sa psom zahteva dodatnu pripremu, ali nagrade su vredne truda. Navikavanjem svog psa na vožnju automobilom postepeno, izborom odgovarajuće metode za njihovu vožnju, i poštovanjem osnovnih bezbednosnih saveta, možete učiniti svako putovanje prijatnim i bez stresa kako za vas tako i za vašeg četvoronožnog prijatelja.
Da sumiramo, počnite uvodeći svog psa u kratke vožnje i koristite tehniku nagrađivanja poslasticama ili šetnjom i igrom, kako biste izgradili pozitivnu asocijaciju sa vožnjom automobilom. Izaberite pravu metodu za prevoz, bilo da je u pitanju transporter, sigurnosni pojas ili pregrada, kako biste obezbedili da Vaš pas bude siguran tokom vožnje. Pratite naše savete kako biste maksimizirali bezbednost i udobnost Vašeg psa. Sa ovim savetima, spremni ste da krenete na put i istražite nove destinacije zajedno
Implementiranjem ovih strategija bićete dobro pripremljeni da se nosite sa bilo kojom vožnjom sa vašim psom, od brzih poseta veterinaru do dugih avantura na putu. Zapamtite, dobro pripremljeno putovanje osigurava da i vi i vaš pas možete uživati u vožnji bez ikakvih briga.
Na kraju, ne zaboravite da uživate u putovanju. Putovanje sa psom može biti zabavno i predivno iskustvo. Odvojite vreme da zajedno istražujete nova mesta i stvarate trajne uspomene. Ne zaboravite da fotografišete i dokumentujete vaše avanture.
Kao jedan od saveta, naveli smo da je važno da pripremite automobil pre putovanja sa psom. Pored čišćenja unutrašnjosti i obezbeđivanja udobnosti za sve putnike, važno je pre putovanja proveriti i ispravnost vozila. O tome kako da pripremite automobil pre odlaska na letnji odmor ili kratko putovanje, pročitajte u našem blog članku ”Pripremite automobil za leto i odlazak na odmor”.
Ukoliko ste tokom pregleda vozila, Vi ili Vaš mehaničar utvrdili da je neke delove potrebno zameniti, onda je naša online prodavnica novih auto delova deloovi.com pravo mesto za Vas.
Pronađite sve što je potrebno Vašem automobilu u svega par klikova, i obezbedite sebi i svojim saputnicima sigurno i bezbedno putovanje.
www.deloovi.com
011 428 62 36