Kako je zimska hladnoća ustupila mesto prolećnom suncu, gde god se okrente čućete kako svi govorimo o prolećnom čišćenju i spremanju. Kada je o tome reč, nikako ne treba da zaboravite i na prolećno spremanje automobila, Vašeg vernog saputnika.
Priprema automobila za proleće ne odnosi se samo na čišćenje zimske prljavštine, već se radi i o rešavanju potencijalnih problema koji su mogli nastati tokom hladnijih meseci. Zima može izazvati brojne probleme u složenim sistemima i delovima motora koji održavaju nesmetan rad Vašeg vozila, od teških uslova na putu do niskih temperatura. A sa druge strane proleće donosi svoje specifične izazove vozačima, od kišnog vremena do promenljivih temperatura.
Prvomajski praznici ali i letnji odmor se približavaju, stoga je prolećna priprema automobila ključna kako biste obezbedili sigurnost, performanse i dugovečnost Vašeg vozila.
U ovom članku govorićemo o 10 najboljih preporuka za prolećnu pripremu automobila, koje će Vam omogućiti da se spremno suočite sa sezonskim izazovima na putevima. Dakle, uzmite svoj alat u ruke i pratite naše preporuke!
#1 Provera i zamena guma
Gume (pneumatici) su jedan od najvažnijih delova Vašeg automobila kada su u pitanju bezbednost i performanse. Budući da su gume jedina veza između Vašeg vozila i puta, one direktno utiču na upravljanje, kočenje i ubrzanje. Zbog toga je od ključne važnosti da im posvetite pažnju!
Proleće je idealno vreme za proveru pritiska u gumama, kao i za proveru stanja gazećeg sloja i dubine šare, jer promenljive temperature mogu izazvati fluktuacije pritiska u gumama, što utiče kako na potrošnju goriva, tako i na bezbednost na putu. Proverite pritisak u gumama, uključujući rezervnu gumu, i uverite se da isti odgovara preporukama proizvođača. Detaljnije informacije u vezi provere pritiska u gumama pronađite ovde. Takođe, pregledajte dubinu šare i potražite bilo kakve pukotine ili ispupčenja koji mogu ukazivati na potrebu za zamenom.
Prema Zakonu o bezbednosti saobraćaja u Srbiji, obavezna zimska oprema, uključujući zimske gume, neophodna je od 1. novembra do 1. aprila. Razmotrite zamenu zimskih guma letnjim, jer iako su zimske gume zakonom dozvoljene, one ne pružaju optimalne performanse pri visokim temperaturama i nisu sigurne za vožnju. Ukoliko posedujete gume za sve sezone onda se savetuje da u servisu rotirate gume prema preporukama proizvođača vozila kako biste obezbedili ravnomerno habanje i produžili njihov vek trajanja.
Pravilno održavanje guma će Vam omogućiti bolje prianjanje i kontrolu nad vozilom tokom vožnje.
#2 Provera kočnica i sistema vešanja
Kočioni sistem i komponente vešanja Vašeg vozila igraju ključnu ulogu u obezbeđivanju bezbednosti i stabilnosti na putu. Neophodno je redovno proveravati stanje kočionog sistema, a proleće je idealno vreme za to. Kao deo pripreme automobila za proleće, pregledajte kočnice na znakove habanja, uključujući debljinu kočionih pločica, stanje rotora i nivo kočione tečnosti. Takođe, proverite sistem vešanja na bilo kakve znakove oštećenja ili habanja, poput istrošenih gumica, curenja amortizera ili prigušivača i nepravilnog habanja guma.
Rešavanje bilo kakvih problema sa kočnicama ili vešanjem odmah može sprečiti nesreće i skupe popravke u budućnosti. Ako primetite bilo kakve znakove habanja ili nepravilnosti, odmah zakažite servis.
#3 Provera akumulatora
Ekstremne temperature tokom zime mogu opteretiti akumulator Vašeg automobila, posebno ako ne vozite na dugim relacijama, kao što biste to radili tokom proleća i leta, što može dovesti do smanjenih performansi ili potencijalnog kvara.
Testirajte napon akumulatora i pregledajte da li postoje znakovi korozije na terminalima. Ako je akumulator stariji od tri godine ili pokazuje znakove slabosti (poput teškog pokretanje motora, smanjenja jačina unutrašnjih svetala i farova, smanjenja funkcionalnosti električnih uređaja ili upaljene lampice upozorenja za akumulator na instrument tabli) razmislite o zameni istog kako biste sprečili neočekivane kvarove.
Takođe, pregledajte sistem punjenja, uključujući alternator i kaiševe, kako biste osigurali pravilan rad i sprečili električne probleme.
#4 Provera rashladnog sistema
Sa porastom temperatura, važno je da se uverite da je sistem za hlađenje motora u optimalnom stanju, jer se tokom prolećnih vožnji, temperatura motora može brže povećavati.
Proverite nivo rashladne tečnosti i uverite se da nema curenja ili oštećenja na hladnjaku, crevima, termostatu ili vodenoj pumpi. Kako temperature počnu da rastu, rashladna tečnost vozila može da dostigne temperaturu i do 250°C, što uglavnom dovodi do pregrevanja vozila. Zato je važno da budete sigurni da je sistem hlađenja u Vašem automobilu u dobrom radnom stanju.
Stoga zaključak je da je redovno održavanje sistema za hlađenje motora ključno kako biste sprečili pregrevanje motora tokom toplijih dana. Ako primetite bilo kakve znakove problema, odmah se obratite stručnjaku i zakažite servis kako biste izbegli ozbiljne kvarove.
#5 Provera sistema za klimatizaciju
Kako temperature rastu, verovatnoća da ćete početi koristiti klima uređaj u svom vozilu takođe raste. Pre nego što prvi put upotrebite klimu u proleće, preporučuje se temeljno čišćenje i provera sistema klimatizacije.
Očistite filtere klima uređaja ili, ako su previše zaprljani, zamenite ih novim. Proverite da li klima uređaj pravilno hladi i da li se vazduh ravnomerno raspoređuje po unutrašnjosti vozila. Očistite i ventilacione otvore i testirajte termostat. Ako primetite bilo kakve probleme, obratite se stručnjaku za servisiranje klima uređaja kako biste uticali na poboljšanje kvaliteta vazduha i osigurali udobnu vožnju tokom predostojećih toplih dana. Više informacija o klima uređaju u automobilima pročitajte na linku https://deloovi.com/klima-uredjaj-u-automobilu/.
Pored toga proverite stanje filtera vazduha. Prljav filter za vazduh može ograničiti protok vazduha do motora, smanjujući efikasnost goriva i performanse. Pregledajte filter za vazduh i zamenite ga ako je prljav ili zapušen.
#6 Provera tečnosti u automobilu
Tečnosti igraju ključnu ulogu u funkcionisanju različitih komponenti svakog vozila, i proleće je idealno vreme za njihov pregled i dopunu. Počnite proverom nivoa motornog ulja i, ako je potrebno, zakažite zamenu ulja prema preporukama proizvođača vozila. Ne zaboravite da proverite i druge važne tečnosti kao što su rashladna tečnost, tečnost za kočnice, tečnost za menjač i tečnost za pranje vetrobranskog stakla.
Dopunite bilo koje tečnosti koje nedostaju i razmotrite ispiranje i zamenu tečnosti koje su prljave ili prošle preporučene intervale servisa.Pravilni nivoi tečnosti su ključni za održavanje optimalne performanse motora i sprečavanje skupih popravki u budućnosti.
#7 Provera i zamena brisača
Proleće često donosi povremene pljuskove i oluje, čineći funkcionalne brisače vetrobrana neophodnim za održavanje vidljivosti tokom vožnje. Zimski uslovi mogu uništiti brisače, ostavljajući ih istrošenim i neefikasnim.
Pregledajte brisače vetrobrana na znakove habanja, poput pruga, preskakanja ili pucanja. Ako primetite bilo kakve probleme, odmah zamenite brisače (metlice brisača) kako biste osigurali jasnu vidljivost tokom prolećnih kiša i nepovoljnih vremenskih uslova.
Takođe, u ovom periodu se preporučuje korišćenje tečnosti za pranje vetrobrana koja je namenjena toplijem vremenu.
Dobri brisači su ključni za jasnu vidljivost tokom kišnih dana i poboljšavaju Vašu sigurnost na putu.
#8 Provera karoserije
Pažljivo pregledajte spoljašnjost svog automobila na znakove oštećenja ili rđe koja se može javiti tokom zimskih meseci. Potražite ogrebotine, udubljenja ili mesta gde je boja možda oljuštena. Posebnu pažnju treba posvetiti pregledu donjih delova vozila, unutrašnjosti blatobrana i podvožja, kako biste identifikovali eventualna dubinska oštećenja poput rupica ili ogrebotina na karoseriji.
Ova oštećenja treba sanirati kako bi se sprečila korozija, što je posebno važno kod starijih vozila koja su možda podložnija ovim problemima zbog slabije antikorozivne zaštite. Rano rešavanje ovih problema može sprečiti dalja oštećenja od sunca i vremenskih uslova i sačuvati vrednost vozila.
#9 Provera sistema osvetljenja
Pretposlednji korak je provera svih svetala na Vašem vozilu, uključujući farove, poziciona svetla, migavce, stop svetla i osvetljenje tablica. Iako so i šljunak pomažu u održavanju trakcije na zimskim putevima, važno je napomenuti da oni takođe mogu da oštete farove, uzrokujući koroziju žica i pucanje kućišta.
Sa druge strane proleće donosi duže dnevno svetlo i često smanjenu vidljivost zbog kiše, pa je ispravno osvetljenje ključno za Vašu sigurnost na putu. Zamena istrošenih ili neispravnih sijalica odmah je potrebna kako biste osigurali da budete dobro vidljivi i da pravilno signalizirate svoje namere drugim vozačima.
Imajte na umu da kada je potrebno zameniti bilo koju od sijalica na vozilu, nije preporučljivo menjati samo jednu po jednu. Cilj je održati dosledno osvetljenje tokom vožnje. Stoga je uvek preporučljivo menjati sijalice u paru.
Ispravno osvetljenje ključno je za Vašu bezbednost i vidljivost tokom vožnje, posebno noću ili u uslovima smanjene vidljivosti. O rasveti na automobilu govorili smo u jednom od ranijih članaka koji možete pročitati klikom na link u nastavku, https://deloovi.com/rasveta-na-automobilu/.
#10 Detaljno pranje i čišćenje vozila
Nakon zimske sezone, Vaš automobil verovatno zahteva detaljno čišćenje kako bi se uklonila prljavština, so i ostale nečistoće sa puteva.
So na zimskim putevima, prljavština i otpad mogu oštetiti boju i završnu obradu Vašeg automobila, dok unutrašnjost može akumulirati prljavštinu, prašinu i nered. Očistite svoje vozilo temeljno kako iznutra, tako i spolja kako biste održali njegov izgled i funkcionalnost.
Operite spoljašnjost vozila kako biste uklonili so i prljavštinu, posvećujući posebnu pažnju donjem delu delu karoserije i blatobranima gde može doći do korozije. Nakon čišćenja, preporučuje se nanošenje sloja voska kako biste zaštitili boju i sprečili koroziju i dali Vašem automobilu svežinu i sjaj.
Očistite unutrašnje površine, uključujući patosnice, pod, presvlake, instrument tablu i unutrašnja stakla, i uklonite suvišne predmete koji su se mogli ‘’nakupiti’’ tokom zimskih meseci. O čišćenju unutrašnjosti automobila možete više informacija dobiti čitajući naš blog članak ‘’Saveti za efikasno čišćenje unutrašnjosti automobila’’.
Redovno čišćenje i zaštita enterijera i eksterijera produžiće životni vek Vašeg vozila i održaće ga ugodnim za vožnju tokom cele sezone. Stoga posetite autoperionicu ili operite automobil kod kuće kako biste osvežili spoljašnjost i produžili vek svog automobila.
Zašto je važno prolećno spremanje automobila?
Priprema automobila za proleće je od suštinskog značaja iz nekoliko razloga, od kojih je najvažniji bezbednost i dugotrajnost vozila. Nakon što je ‘’podneo’’ teške zimske uslove, Vaš automobil može akumulirati različite probleme koji zahtevaju pažnju.
Na primer, so za posipanje puteva i hemikalije za odleđivanje koje se koriste tokom zime mogu korodirati podvožje i metalne komponente, što može dovesti do rđe i strukturnih oštećenja ako se ne proveri. Nadalje, niske temperature mogu uzrokovati zgušnjavanje tečnosti poput ulja, rashladne tečnosti i tečnosti za kočnice, smanjujući njihovu efikasnost i potencijalno prouzrokujući oštećenja vitalnih komponenti motora.
Pored rešavanja posledica zime, priprema automobila za proleće takođe podrazumeva pripremu vozila za promenljive vremenske uslove i uslove na putu tokom toplijih meseci.
U suštini, priprema automobila za proleće nije samo o rešavanju trenutnih posledica zime – radi se o osiguranju da Vaše vozilo bude bezbedno, pouzdano i efikasno tokom narednih meseci. Prateći ovih 10 preporuka za prolećno održavanje automobila, možete osigurati da Vaše vozilo bude spremno za izazove predstojeće sezone. Posvećivanjem vremena inspekciji, održavanju i rešavanju svih problema koji se pojave, od provere pritiska u gumama do pregleda kočnica i tečnosti, vozači mogu uživati u glatkim vožnjama, poboljšanoj efikasnosti goriva i, što je najvažnije, sigurnosti na putu.
Zapamtite, održavanje automobila nije samo obaveza, već i prilika da unapredite svoje iskustvo vožnje i uživate u svakom kilometru koji pređete!
Auto delovi za sve marke i modele automobila u Deloovima
Ukoliko ste Vi ili Vaš pouzdani automehaničar, u toku prolećnog sređivanja automobila primetili da je neke delove nepohodno zameniti, naša online prodavnica deloovi.com je nezaobilazna destinacija za Vas.
U ponudi koja obuhvata preko million novih auto delova, možete pronaći karoserijske i mehaničke delove. Ponuda se odnosi na sve poznate marke i modele automobila. Karoserijski delovi su dostupni na online prodavnici dok se mehanički delovi još uvek mogu poručiti isključivo pozivom na broj telefona 060 499 45 22. Međutim, uskoro će i mehanički delovi biti dostupni za online poručivanje.
Pored personalizovane preporuke i pomoći tokom poručivanja auto delova, garantujemo kvalitet, najpovoljnije cene i brzu isporuku na teritoriji Srbije.
Ooozbiljno dobra ponuda novih auto delova Vas čeka u Deloovima!
www.deloovi.com
011 428 62 36