Redovno održavanje i servis kao jedan od saveta za produženje veka automobila.
Posted in: Saveti za vozače

Saveti za produženje veka automobila – top 10

Posedovanje automobila je značajna investicija, koja ne samo da Vam pruža slobodu kretanja već i predstavlja vredan deo imovine. Kao i svaka investicija, automobil zahteva pažnju i negu kako bi se maksimalizovala njegova vrednost i osigurao dugovečan rad. Bilo da vozite potpuno novo vozilo ili pouzdan polovan automobil koji ste pažljivo odabrali, ključ za produžavanje njegovog životnog veka leži u kombinaciji redovnog održavanja i odgovorne vožnje.

Pravilno održavanje automobila ne znači samo povremene posete servisu; ono obuhvata čitav niz aktivnosti koje su usmerene na očuvanje svakog dela vozila u optimalnom stanju.

Od redovnog servisa do odgovorne vožnje, otkrićemo Vam koji su to saveti za produženje veka automobila, koji neće samo održati Vaš automobil u dobrom stanju već će Vam pomoći da izbegnete skupe popravke i kvarove u budućnosti. Kroz pravilno održavanje i odgovorne vozačke navike, možete osigurati da Vaš automobil ostane pouzdan partner na putu dugi niz godina.

#1 Redovan servis

Redovan servis je temelj održavanja automobila, tako da nije čudno zašto se nalazi na prvom mestu saveta za produženje veka automobila. Kao što redovno idete na zdravstvene preglede da biste sprečili potencijalne zdravstvene probleme, tako i Vaš automobil treba redovan servis kako bi radio glatko i efikasno. Dobro održavan automobil manje je sklon kvarovima i većim mehaničkim problemima.

Tokom standardnog servisa, profesionalni mehaničar će proveriti ključne komponente, takođe i zameniti istrošene delove poput svećica i zupčastih kaiševa pre nego što izazovu veće probleme. Preporučuje se da pratite raspored servisa proizvođača Vašeg automobila koji ćete pronaći u priručniku namenjenom vlasniku, često zasnovan na pređenoj kilometraži ili vremenskim intervalima.

Više informacija šta se sve proverava tokom redovnih servisa pročitajte u našim blog člancima ‘’Veliki servis’’ i ‘’Mali servis automobila – kada se radi i šta sve podrazumeva?’’.

Redovan servis takođe može poboljšati efikasnost potrošnje goriva, štedeći Vam novac na duže staze. Pridržavanje ovog rasporeda pomaže da Vaš automobil ostane u optimalnom stanju, minimizirajući rizik od neočekivanih kvarova.

Redovno servisiranje automobila u mehaničarskoj radionici prvi na listi ''Top 10 - saveti za produženje veka automobila''.

#2 Brza popravka manjih kvarova

Manji kvarovi (kao što su mali udarci, ogrebotine ili napukla stakla) mogu izgledati beznačajno, ali ako se ne saniraju, mogu dovesti do ozbiljnijih problema. Na primer, mala pukotina na vetrobranskom staklu može se širiti tokom vremena, ugrožavajući strukturalni integritet stakla. Slično tome, mali problemi na motoru mogu brzo prerasti u skupe popravke ako se ne reše na vreme.

Uvek obratite pažnju na neobične zvuke, vibracije ili promene u performansama Vašeg automobila:

  • Neobični zvuci: Ako čujete čudne zvuke iz automobila, kao što su škripanje kočnica, škrgut menjača ili zveckanje, odmah ih proverite.
  • Curenje tečnosti: Ako primetite curenje tečnosti ispod automobila, kao što su ulje, rashladna tečnost ili tečnost za menjač, nemojte odlagati pregled automobila. Curenje može dovesti do ozbiljnih oštećenja ako nivo tečnosti padne prenisko.
  • Vibracije i treskanje: Ako Vaš automobil počne da vibrira ili se trese tokom vožnje, to može biti znak nebalansiranih guma, problema sa poravnanjem ili problema sa suspenzijom.
  • Lampice na kontrolnoj tabli: Ne ignorišite svetlosne signale na kontrolnoj tabli. Oni su tu da Vas upozore na potencijalne probleme koji zahtevaju hitnu pažnju.

Proaktivan pristup održavanju automobila ne samo da štedi novac već i povećava sigurnost i pouzdanost vašeg vozila. Redovno pregledajte svoj automobil u potrazi za znakovima habanja i rešavajte sve probleme čim se pojave.

#3 Redovna kontorla i zamenta svih filtera

Filteri igraju ključnu ulogu u održavanju čistoće motora i kabinskog okruženja Vašeg automobila. Vremenom, filteri se mogu zapušiti prljavštinom i otpacima, smanjujući njihovu efikasnost. Postoji nekoliko filtera u Vašem automobilu koji zahtevaju redovnu proveru i zamenu:

  • Filter vazduha motora: Sprečava ulazak prljavštine i otpadaka u motor, obezbeđujući da on radi efikasno. Zapušen filter vazduha motora može dovesti do smanjenih performansi motora i povećane potrošnje goriva.
  • Filter kabine (klime ili polen filter): Obezbeđuje čist vazduh unutar vozila filtriranjem zagađivača i alergena. Prljav kabinski filter može smanjiti protok vazduha i uticati na efikasnost sistema za grejanje i hlađenje.
  • Filter goriva: Sprečava ulazak prljavštine i čestica rđe u sistem goriva, štiteći motor. Zapušen filter goriva može dovesti do problema u radu motora i potencijalno izazvati zastoj motora.
  • Filter ulja: Uklanja nečistoće iz motornog ulja, sprečavajući oštećenje komponenti motora. Zamena filtera ulja prilikom zamene ulja je ključna za održavanje zdravlja motora.

Redovna provera i zamena ovih filtera prema preporukama proizvođača je neophodna da bi Vaš automobil radio efikasno i da biste produžili njegov vek trajanja.

Zamena tečnosti za vetrobransko staklo u automobilu.

#4 Redovna kontrola i zamena svih tečnosti

Tečnosti su krvotok Vašeg vozila, koje osiguravaju da sve funkcioniše glatko. Svaka od tečnosti u  automobilu ima specifičnu svrhu, od podmazivanja pokretnih delova do održavanja motora hladnim. Redovna provera i održavanje ovih tečnosti je ključno za dugovečnost vašeg automobila. Ključne tečnosti koje treba pratiti uključuju:

  • Motorno ulje: Podmazuje pokretne delove motora, smanjujući trenje i sprečavajući habanje. Redovne zamene ulja su ključne za održavanje motora u dobrom stanju. Ovde možete pročitati ‘’Kako odabrati adekvatno motorno ulje za automobil?’’.
  • Rashladna tečnost: Sprečava pregrevanje motora apsorpcijom i rasipanjem toplote. Nizak nivo rashladne tečnosti može dovesti do pregrevanja motora i ozbiljnog oštećenja.
  • Kočiona tečnost: Ova tečnost je ključna za ispravno funkcionisanje kočionog sistema vašeg automobila. Nizak nivo kočione tečnosti ili kontaminirana kočiona tečnost mogu smanjiti efikasnost kočenja, što je ozbiljan bezbednosni problem.
  • Tečnost za menjač: Podmazuje zupčanike i pokretne delove u menjaču, obezbeđujući glatke promene brzina. Nizak nivo ili prljava menjačka tečnost može dovesti do kvara menjača.
  • Tečnost za servo volan: Pomaže u glatkom radu sistema za upravljanje. Ako je nivo tečnosti nizak, upravljanje može postati ukočeno, što otežava vožnju, a takođe može doći i do oštećenja komponenti upravljačkog sistema.
  • Tečnost za pranje vetrobranskog stakla: Čisti staklo, poboljšavajući vidljivost tokom vožnje. Uvek držite rezervoar pun i koristite kvalitetnu tečnost kako biste osigurali čisto staklo u svim uslovima.

Zanemarivanje ovih tečnosti može dovesti do ozbiljnih mehaničkih problema koji mogu skratiti vek Vašeg automobila. Redovno proveravajte ove tečnosti, dopunjavajte ih po potrebi i zamenite ih prema preporukama proizvođača kako bi Vaš automobil bio u vrhunskom stanju.

#5 Redovna provera i održavanje guma

Gume na automobilu su jedina tačka kontakta između vašeg vozila i puta, što ih čini ključnim za sigurnost i performanse Pravilna briga o gumama i poravnanju može produžiti njihov vek i poboljšati vaše iskustvo vožnje. Evo na šta treba obratiti šažnju:

  • Pritisak u gumama: Održavanje ispravnog pritiska u gumama je od vitalnog značaja. Premalo napumpane gume mogu uzrokovati lošu potrošnju goriva, neujednačeno habanje i čak pucanje, dok previše napumpane gume mogu smanjiti prijanjanje i dovesti do grube vožnje. Proveravajte pritisak u gumama najmanje jednom mesečno i pre dugih putovanja, i prilagodite ga prema specifikacijama proizvođača.
  • Dubina šare guma: Šara na gumama pruža prijanjanje na putu, posebno u mokrim ili klizavim uslovima. Redovno proveravajte dubinu šare, jer ako je šara istrošena, vreme je da zamenite gume.
  • Rotiranje guma: Rotacija guma svakih 10.000 do 13.000 kilometara pomaže u ravnomernom habanju. Ovo može produžiti vek trajanja guma i poboljšati upravljanje automobilom. Svakako proverite u priručnik za Vaš automobil preporučeni raspored rotacije guma.
  • Poravnanje točkova: Ako Vaš automobil vuče na jednu stranu ili volan vibrira, možda imate problem sa poravnanjem. Nepravilno poravnanje točkova može izazvati neujednačeno habanje guma i uticati na upravljanje Vašim automobilom. Redovno proveravajte i po potrebi prilagodite poravnanje.
  • Balansiranje guma: Neuravnotežene gume mogu dovesti do vibracija i neujednačenog habanja. Balansirajte gume prilikom rotacije kako biste osigurali glatku vožnju i ravnomerno habanje.

Održavanjem guma u dobrom stanju možete poboljšati sigurnost svog automobila, povećati efikasnost potrošnje goriva i produžiti vek svog vozila.

Redovno pranje i čišćenje automobila.

#6 Redovno pranje i čišćenje automobila

Održavanje automobila čistim nije samo pitanje estetike; radi se o zaštiti Vaše investicije, odnosno to je način da sačuvate stanje boje, materijala u unutrašnjosti i podvožja automobila.

Prljavština, blato i so sa puteva mogu se akumulirati na spoljašnjosti i podvožju automobila, što može dovesti do rđe i korozije. Redovno perite svoj automobil, posebno tokom zimskih meseci kada je so na putevima uobičajena. Posebnu pažnju obratite na podvozje, gde so i nečistoće mogu izazvati ozbiljna oštećenja.

Dobar sloj voska štiti boju Vašeg automobila stvaranjem barijere protiv vremenskih uticaja. Voskirajte svoj automobil svakih tri do šest meseci kako biste održali sjaj i zaštitili boju od UV zraka, ptičijeg izmeta i drugih zagađivača.

I unutrašnjost automobila zahteva pažnju. Redovno čistite sedišta, kontrolnu tablu i tepihe kako biste sprečili habanje. Koristite zaštitne sprejeve za kožna ili vinil sedišta kako bi sprečili pucanje i bledenje. Više o tome pročitajte u članku ‘’Saveti za efikasno čišćenje unutrašnjosti automobila’’.

Rđa je neprijatelj svakog automobila. Pregledajte automobil na prisustvo rđe, posebno oko blatobrana, vrata i podvožja. Ako primetite rđu, tretirajte je odmah kako bi sprečili njeno širenje.

Održavanje čistog automobila ne samo da produžava njegov vek već i poboljšava Vaše iskustvo vožnje i povećava njegovu preprodajnu vrednost.

#7 Redovna provera kočnica

Kočnice su jedna od najvažnijih sigurnosnih komponenti automobila. Pravilno održavanje kočionog sistema osigurava da Vaš automobil može brzo i sigurno stati, sprečavajući nesreće i produžavajući vek trajanja Vašeg vozila. Obratite pažnju na sledeće:

  • Kočione pločice i diskovi: Kočione pločice i diskovi se vremenom troše i potrebno ih je redovno pregledati. Proveravajte debljinu kočionih pločica i stanje rotora. Ako čujete škripanje ili osećate vibracije prilikom kočenja, vreme je da proverite kočnice. Istrošene kočione pločice mogu oštetiti diskove, što dovodi do skupljih popravki.
  • Kočiona tečnost: Kao što je ranije spomenuto, kočiona tečnost je neophodna za pravilno funkcionisanje Vašeg kočionog sistema. Redovno proveravajte nivo kočione tečnosti i zamenite je prema preporukama proizvođača.
  • Kočione Ccevi: Pregledajte kočione cevi zbog znakova habanja, korozije ili curenja. Oštećene kočione cevi mogu dovesti do otkazivanja kočnica, tako da je važno da se svi problemi odmah rešavaju.

Održavanjem kočnica osiguravate svoju bezbednost i bezbednost drugih na putu, a istovremeno produžavate vek trajanja Vašeg automobila.

#8 Redovna provera akumulatora

Akumulator je srce električnog sistema automobila. Bez ispravnog akumulatora, Vaš automobil neće upaliti, a ključni sistemi poput svetala, radija i klima uređaja neće raditi. Dobro održavan akumulator može trajati do pet godina ili duže, ali zanemarivanje može dovesti do preranog kvara. Vodite računa o sledećim stvarima:

  • Redovne inspekcije: Proverite terminale akumulatora na prisustvo korozije i uverite se da su čvrsto povezani. Očistite koroziju mešavinom sode bikarbone i vode.
  • Testirajte akumulator: Redovno testirajte akumulator, posebno ako je stariji od tri godine. Slab akumulator može izazvati probleme pri pokretanju automobila i ‘’ostaviti Vas na cedilu’’.
  • Izbegavajte kratke vožnje: Česte kratke vožnje mogu sprečiti akumulator da se potpuno napuni. Ako vozite samo na kratkim relacijama, razmislite o tome da povremeno odete na dužu vožnju kako biste omogućili akumulatoru da se potpuno napuni.
  • Isključite elektroniku: Kada motor nije u radu, izbegavajte korišćenje elektronike poput radija ili farova tokom dužeg perioda. To može isprazniti akumulator i otežati pokretanje automobila.
  • Zamena akumulatora: Većina akumulatora traje između tri do pet godina. Ako je akumulator Vašeg automobila blizu kraja svog veka trajanja, razmislite o zameni pre nego što neočekivano otkaže.

Ispravan akumulator osigurava pouzdano paljenje automobila i funkcionalnost svih električnih sistema.

Provera napona akumulatora.

#9 Odgovorna vožnja

Način na koji vozite ima veliki uticaj na vek trajanja Vašeg automobila. Odgovorna vožnja ne samo da osigurava Vašu bezbednost, već i smanjuje habanje Vašeg vozila.

Par saveta za odgovornu vožnju:

  • Izbegavajte naglo ubrzavanje i naglo kočenje, jer to nepotrebno opterećuje motor, menjač i kočnice. Vozite pravilno kako biste smanjili habanje ovih komponenata.
  • Nošenje prekomerne težine u automobilu može opteretiti vešanje, kočnice i motor, što dovodi do prevremenog habanja. Proverite nosivost Vašeg automobila i izbegavajte preopterećenje.
  • Vožnja prekomernom brzinom povećava habanje motora i guma. Poštovanje ograničenja brzine ne samo da Vas čuva bezbednim, već i smanjuje opterećenje vozila.
  • Česte kratke vožnje ne dozvoljavaju motoru da dostigne optimalnu radnu temperaturu, što može dovesti do povećanog habanja tokom vremena. Ako je moguće, kombinujte kratke vožnje u jednu dužu vožnju.
  • Rupe, ležeći policajci i ostali prepreke na putu mogu oštetiti sistem vešanja, gume i donji deo automobila. Vozite pažljivo kako biste izbegli ove prepreke.

U jednom od naših ranijih blog članaka govorili smo o lošim navikama u vožnji kojih se treba rešiti, pa ukoliko Vas ta tema zanima pročitajte više informacija ovde.

Usvajanjem odgovornih navika vožnje možete značajno produžiti vek trajanja svog automobila i smanjiti verovatnoću skupih popravki.

#10 Izbor kvalitetnih auto delova

Kada je u pitanju zamena delova na automobilu, kvalitet je od ključnog značaja. Korišćenje kvalitetnih rezervnih delova osigurava da Vaš automobil radi kako treba i može sprečiti dodatne probleme u budućnosti. Iako može biti primamljivo uštedeti novac korišćenjem jeftinijih delova, oni mogu dovesti do ozbiljnijih problema i čak ugroziti Vašu sigurnost.

Evo o čemu treba voditi računa:

  • OEM i aftermarket delovi: OEM (Original Equipment Manufacturer) delovi su izrađeni od strane proizvođača automobila i dizajnirani su da se savršeno uklapaju i funkcionišu. Aftermarket delovi, su široko dostupni i dosta povoljniji u poređenju sa OE ili OEM delovima. Kvalitet aftermarket auto delova može znatno varirati, zato je važno da izaberete visokokvalitetne aftermarket delove koji zadovoljavaju ili premašuju OEM standarde.
  • Garancija: Kvalitetni delovi često dolaze sa garancijom, što Vam pruža mir da će trajati i da isti zadovoljavaju određene standarde sigurnosti i performansi.
  • Profesionalna ugradnja: Čak i najbolji delovi neće dobro funkcionisati ako nisu pravilno instalirani. Neka zamenu delova izvrši kvalifikovani mehaničar kako bi se osiguralo da su ispravno postavljeni i da funkcionišu kako je predviđeno.

Upravo takve visokovalitetne auto delove možete pronaći na našoj online prodavnici deloovi.com. Ponuda se odnosi na sve poznate marke i modele automobila. Pronađite u ponudi koja broji preko million novih auto delova sve što je potrebno Vašem automobilu na jednom mestu. Od retrovizora, hladnjaka motora, amortizera, branika, brisača, karoserije, do kočnica i diskova, delova za mali i veliksi servis. Pozovite nas svakog radnog dana od 08h do 17h i subotom do 14h, na brojeve telefona 011 428 62 36 i 060 499 45 22.

Kada menjate delove, bilo da su u pitanju kočione pločice, filteri ili kaiševi, uvek se odlučite za visokokvalitetne komponente od renomiranih proizvođača. Ova investicija u kvalitetne delove će se isplatiti na duže staze, održavajući Vaš automobil efikasnim i sigurnim.

Najveća online prodavnica auto delova u Srbiji - deloovi.com.

Produžavanje životnog veka Vašeg automobila zahteva pažljivu kombinaciju redovnog održavanja, brzog rešavanja manjih problema, pravilne nege i usvajanja odgovornih vozačkih navika. Ova posvećenost ne samo da održava Vaše vozilo u vrhunskom stanju, već Vas štiti i od neočekivanih troškova koji mogu nastati zbog zanemarivanja sitnih kvarova. Prateći ovih 10 saveta, ne samo da ćete osigurati dugovečnost svog automobila, već ćete uživati u sigurnoj i pouzdanoj vožnji dugi niz godina.

Dugoročno gledano, ovakva briga o vozilu ne samo da doprinosi većoj sigurnosti na putu, već i povećava njegovu vrednost na tržištu polovnih vozila, čime maksimizirate povraćaj svoje investicije. Na ovaj način, automobil postaje više od pukog prevoznog sredstva – postaje vredna imovina koja Vam pruža sigurnost, komfor i pouzdanost u svakodnevnim aktivnostima.

Ulaganjem vremena i truda u pravilno održavanje, možete u potpunosti iskoristiti potencijal Vašeg automobila, uživajući u mnogim godinama bezbrižne vožnje i izbegavajući nepotrebne i skupe popravke. Na kraju, svaki trud koji uložite u svoje vozilo, vraća Vam se u vidu bezbednog, dugovečnog i vrednog partnera na putu.

www.deloovi.com
011 428 62 36